ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لوپرولید Leuprolide

نام های تجاری: الیگارد لوپرون ویادور فنسولوی لکتروم لورلین دپو لوپرومر لوپرورلین استات لوپرورلین لوپرون دپو لوپرون دپو-پد لوپرون دپو-جین (بیشتر)

موارد مصرف

از لوپرولید برای درمان سرطان پیشرفته پروستات استفاده می شود. این دارو یک درمان به شمار نمی رود. بیشتر انواع سرطان پروستات برای رشد و گسترش به هورمون تستوسترون نیاز دارند و لوپرولید باعث کاهش میزان تستوسترون بدن می شود. این عملکرد کمک می کند تا رشد سلول های سرطانی کاهش یافته و یا متوقف شود و به تسکین علائمی مانند ادرار دردناک / دشوار کمک می کند. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این درمان صحبت کنید.

اَشکال دارویی

  • کیت تزریق عضلانی (11.25 میلی گرم در 3 ماه؛ 22.5 میلی گرم در 3 ماه؛ 30 میلی گرم در 4 ماه؛ 45 میلی گرم در 6 ماه؛ 7.5 میلی گرم در ماه) ؛
  • پودر برای تزریق داخل عضلانی، طولانی رهش (25/11 میلی گرم در 3 ماه؛ 25/11 میلی گرم در ماه؛ 15 میلی گرم در ماه؛ 3/75 میلی گرم در ماه؛ 30 میلی گرم در هر ماه) ؛
  • کیت داروی زیر جلدی (1 میلی گرم / 0.2 میلی لیتر) ؛
  • پودر برای تزریق زیر جلدی، طولانی رهش (22.5 میلی گرم در 3 ماه؛ 30 میلی گرم در 4 ماه؛ 45 میلی گرم در 6 ماه؛ 7.5 میلی گرم در ماه) ؛
  • محلول تزریق زیر جلدی (5 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف لوپرولید و در هر بار مصرف مجدد برگه اطلاعات دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

لوپرولید به شکل عضلانی و توسط متخصص مراقبت های بهداشتی تزریق می شود. همچنین این دارو طبق دستور پزشک، معمولاً هر ماه یکبار (هر 4 هفته) مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو طی یک دوره 1 ماهه دارو را به آرامی در خون شما آزاد می کند.

درصورت مصرف این دارو در منزل، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده آن را از متخصص بهداشت و بسته بندی دارو بیاموزید. همچنین از نحوه صحیح نگهداری و دور ریختن آن نیز مطلع شوید.

دستان خود را بشویید و به درستی دارو را ترکیب کنید. قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل به خوبی تمیز کنید.در هر بار تزریق محل آن را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد. هر دوز را تا 2 ساعت پس از ترکیب کردن آن، تزریق کنید. اگر بیش از 2 ساعت از ترکیب شدن آن گذشته، محصول را دور بریزید و یک سرنگ / دوز دیگر تهیه کنید.

برای اثربخشی بهتر این دارو باید به طور منظم از آن استفاده کنید. برای فراموش نکردن زمان مصرف آن می توانید روز مورد نظر را در تقویم خود علامت گذاری کنید.

طی چند هفته اول درمان، سطح هورمون های شما پیش از اینکه پایین بیایند، بالا می رود. این پاسخی طبیعی نسبت به این دارو است. همچنین علائم نیز ممکن است برای چند هفته تشدید شود. اگر سرطان پروستات دارید که به استخوان گسترش یافته یا باعث انسداد ادرار شده است، ممکن است نیاز به نظارت دقیق تر توسط پزشک داشته باشید، به خصوص هنگامی که برای اولین بار درمان را شروع می کنید. در صورت داشتن هرگونه درد استخوان، بی حسی / گزگز / ضعف بازوها / پاها، خون در ادرار، ادرار دردناک / دشوار، ضعف غیرمعمول یا عدم توانایی در حرکت، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ممکن است گرگرفتگی، افزایش تعریق، تعریق شبانه، خستگی، تورم مچ پا / پا، افزایش ادرار در شب، سرگیجه، سوزش خفیف / درد / کوفتگی در محل تزریق از عوارض جانبی این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

همچنین کوچک شدن بیضه ها، حساسیت / تورم سینه، یا کاهش میل / توانایی جنسی نیز به ندرت ممکن است در نتیجه کاهش سطح تستوسترون رخ دهد. در صورت بروز این عوارض با پزشک خود صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: بروز درد جدید یا تشدید درد استخوان، شکستن سریع استخوان ها(پوکی استخوان)، افزایش تشنگی / ادرار، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، تغییرات خلقی، پرخاشگری)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول)، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن)، اختلال در تکلم، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی)، تشنج، ضربان قلب تند / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

گاهی ممکن است عارضه ای بسیار جدی در غده هیپوفیز (آپوپلکسی هیپوفیز)، معمولاً در اولین ساعت تزریق تا 2 هفته پس از آن رخ دهد. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: سردرد شدید ناگهانی، تغییرات شدید ذهنی / خلقی (مانند گیجی شدید، اختلال در تمرکز)، تغییرات بینایی، استفراغ شدید، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، سریعا به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف لوپرولید، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین پیش از مصرف آن، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه دیابت، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی)، سکته مغزی، کلسترول بالا، مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی) و تشنج مطلع سازید.

مصرف لوپرولید در طولانی مدت ممکن است باعث ضعیف شدن استخوان ها شده و خطر ایجاد پوکی استخوان را افزایش دهد. قبل از استفاده از این دارو، در صورت ابتلا به پوکی استخوان یا داشتن هر یک از عوامل زیر در پوکی استخوان، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید: مصرف طولانی مدت الکل، استعمال دخانیات، سابقه خانوادگی پوکی استخوان و شکستگی استخوان، استفاده از داروهای خاص (به عنوان مثال، کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون، داروهای ضد تشنج خاص مانند فنی توئین).

لوپرولید ممکن است باعث ایجاد عارضه ای شود که بر ریتم قبل تاثیر می گذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ایجاد ضربان قلب تند / نامنظم (که به ندرت باعث مرگ می شود) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که در صورت مشاهده بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

اگر مبتلا به عارضه ای خاص هستید یا داروهایی مصرف می کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از لوپرولید، پزشک یا داروساز را در جریان تمام داروهای مصرفی خود قرار داده و در صورت ابتلا به هر یک از عارضه های زیر به پزشک خود اطلاع دهید: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های مدر") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ نیز افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از لوپرولید با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT داشته باشند.

این دارو می تواند روی باروری در مردان نیز تأثیر بگذارد. جزئیات بیشتر را از پزشک خود بپرسید.

از مصرف این دارو در دوران بارداری خودداری کنید زیرا ممکن است ممکن است باعث آسیب به جنین شود. جلوگیری از بارداری هنگام استفاده از این دارو نیز اهمیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و در مورد استفاده از روش های مطمئن کنترل بارداری غیر هورمونی (مانند کاندوم، دیافراگم همراه با اسپرم کش) با پزشک خود گفت و گو کنید. اگر باردار بوده یا مشکوک به بارداری هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که لوپرولید به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی تداخل ایجاد کرده و باعث ایجاد نتایج کاذب شود. پزشکان و کارکنان آزمایشگاه را از مصرف این دارو مطلع سازید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند عدم تنفس یا اختلال در آن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در طی مصرف این دارو، باید آزمایشات و یا معاینات پزشکی (مانند سطح تستوسترون خون، آزمایش خون PSA، گلوکز خون) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر بسپارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

مصرف این دارو به صورت منظم اهمیت زیادی دارد. در صورت فراموش کردن دوز مصرفی، بلافاصله از پزشک یا داروساز یک برنامه مصرفی جدید بخواهید. همچنین دوز بعدی را برای جبران دوبرابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود.پس ترکیب شدن سریعا دارو را مصرف کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش