ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لوپیناویر و ریتوناویر Lopinavir & Ritonavir

نام های تجاری: لوپیمون ریمیون هایووس ال آر ریتوناویر لوپیناویر لوپیکاست آرگال ریتوکام املترا لوپیناویر/ ریتوناویر 200/50 لوپیناویر/ ریتوناویر (بیشتر)

موارد مصرف

این محصول ترکیبی از دو دارو است: لوپیناویر و ریتوناویر که برای کاهش عفونت   HIV( ایدز) و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن همراه با سایر داروهای HIV تجویز می شود . این دارو شانس ابتلا به عوارض HIVمانند ( عفونت های جدید و سرطان) را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. لوپیناویر و ریتوناویر هر دو متعلق به یک دسته از داروها هستند که به عنوان مهارکننده های پروتئاز HIV شناخته می شوند. ریتوناویر سطح لوپیناویر را افزایش می دهد ("تقویت می کند").و  به لوپیناویر کمک می کند تا بهتر عمل کند.

از آنجا که این محلول حاوی مواد دیگری مانند (الکل و پروپیلن گلیکول) است که ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد ؛ مصرف  این دارو برای نوزادان زودرس و نوزادان  زیر 14 روز توصیه نمی شود ، مگر اینکه پزشک تشخیص دهد برای کودک  مناسب است.  خطرات و فواید این دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.

لوپیناویر/ریتوناویر درمان کننده HIV نیست. برای کاهش خطر شیوع بیماری HIV به دیگران ، همه موارد زیر را رعایت کنید :(1- مصرف تمام داروهای HIV را دقیقاً طبق دستورالعمل ادامه دهید2- در تمام فعالیت های جنسی از یک سد موثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان /دنتال دام( سد دندان)) استفاده کنید ، (3) وسایل شخصی (مانند سوزن / سرنگ ، مسواک و تیغ) را که ممکن است با خون یا مایعات دیگر بدن تماس داشته باشند ، به اشتراک نگذارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف گردد. مقدار دارو را با دقت با قاشق مخصوص اندازه گیری اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب دریافت نکنید.

اگر از لوله تغذیه استفاده می کنید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا ممکن است این دارو از طریق لوله تغذیه شما مصرف شود.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی ، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که مصرف می کنید. حتماً نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید

برای کودکان ، دوز براساس سن ، وزن و قد محاسبه می شود. مصرف یک بار در روز این دارو برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

اگر علاوه بر این محصول از دیدانوزین استفاده می کنید ، آن را یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از مصرف این محصول مصرف کنید.

 بسیار حائز اهمیت است که دارو (و سایر داروهای HIV) دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف شود و از مصرف هیچ دوزی صرف نظر نشود . خاص مصرف بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود

از این دارو بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و یا مصرف آن (یا سایر داروهای HIV)  را حتی برای مدت کوتاهی متوقف کنید ، مگر با توصیه پزشک. با این کار ممکن است مقدار ویروس افزایش یابد ، درمان عفونت دشوارتر شود یا عوارض جانبی را بدتر کند.

عوارض جانبی

اسهال ، سردرد ، حالت تهوع ، استفراغ ، ناراحتی معده ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، طعم بد دهان و  اختلالات خواب  از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

هرچه سیستم ایمنی بدن شما قویتر می شود , از بین رفتن عفونت هایی که قبلاً داشته اید بیشتر می شود و احتمالاً باعث بازگشت علائم بیماری شود. این واکنش ممکن است در هر زمانی (بلافاصله پس از شروع درمان HIV یا ماه ها بعد) اتفاق بیفتد. در صورت بروز علائم جدی ، از جمله: کاهش وزن غیر قابل توضیح ، خستگی شدید ، دردهای عضلانی , ضعف ، سردردهای شدید ، درد مفاصل ، بی حسی و گزگز دستها / پاها / بازوها ، تغییرات بینایی ، علائم عفونت (مانند تب ، لرز ، تورم غدد لنفاوی ، مشکل تنفس ، سرفه ، زخم های پوستی غیر قابل بهبود) ، علائم پرکاری تیروئید (مانند تحریک پذیری ، عصبی بودن ، عدم تحمل گرما ، ضربان قلب سریع / تپش / نامنظم قلب ، برجستگی چشم ها ، گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید , علائم یک مشکل عصبی خاص معروف به سندرم گیلن باره (مانند مشکل تنفس / بلع / حرکت دادن چشم ها ، افتادگی صورت ، فلج ، مشکل در صحبت کردن).

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله: افزایش تشنگی ، افزایش ادرار ، تاری دید ، گیجی ، حالت تهوع و استفراغ مداوم ، درد معده و شکم ، زردی چشم و پوست ، ادرار تیره ، تب مداوم  فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی ، از جمله: علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ ، تنگی نفس ، تعریق غیرمعمول) ، سرگیجه شدید ، غش ، ضربان قلب آهسته , سریع  یا نامنظم ، خواب آلودگی شدید ، دشواری در تنفس ، تشنج ، ضعف عضلانی ، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)  بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

هنگام مصرف این دارو ممکن است تغییراتی در چربی بدن ایجاد شود (مانند افزایش چربی در ناحیه فوقانی کمر و شکم ، کاهش چربی در بازوها و پاها). علت و اثرات طولانی مدت این تغییرات مشخص نیست. درباره خطرات و مزایای کاهش این عارضه با ورزش کردن با پزشک مشورت کنید .

این دارو ممکن است باعث افزایش سطح چربی خون (کلسترول و تری گلیسیرید) شود. آزمایش کلسترول و تری گلیسیرید باید قبل از شروع درمان و در طول درمان با این دارو انجام شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون : راش ,جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید ، خصوصاً: بیماری کبدی ، دیابت ، پانکراتیت ، سطح بالای چربی خون (کلسترول / تری گلیسیرید) ، مشکلات قلبی (بیماری عروق کرونر ، حمله قلبی) ، خونریزی (مانند هموفیلی) ، عفونت قبلی با بیماری های خاص (مانند عفونت هپاتیت B ، عفونت هپاتیت C ، سل).

لوپیناویر/ ریتوناویر ممکن است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT ) طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب و نامنظم شدن شدید ضربان قلب (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید ، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

خطر طولانی شدنQT ممکن است در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگری که می تواند منجر به  طولانی شدن زمان QT شود ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از لوپیناویر/ریتوناویر ، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی ، ضربان قلب پایین ، طولانی شدن QT در EKG ، سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی  مانند :(طولانی شدن QT در EKG ، مرگ ناگهانی قلبی) به پزشک اطلاع دهید .

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون , استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید ، اسهال یا استفراغ خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهد. در مورد استفاده بی خطر از لوپیناویر / ریتوناویر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه خواب آلودگی شدید و تغییرات تنفسی ، حساسیت بیشتری نشان دهند. الکل موجود در این محصول ممکن است باعث اوردوز شود که می تواند جدی باشد. همچنین پروپیلن گلیکول موجود در این محصول ممکن است عوارض جانبی جدی در کودکان ایجاد کند ، خصوصاً در نوزادان زودرس و نوزادان  زیر 14 روز

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه طولانی شدن QT ، حساسیت بیشتری نشان دهند

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. درمان می تواند خطر انتقال عفونت HIV به کودک شما را کاهش دهد.

مصرف این دارو به صورت شربت در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا حاوی الکل است. از فرم قرص این دارو استفاده شود. خطرات و فواید استفاده فرم های مختلف دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. از آنجا که شیر مادر می تواند ویروس HIV را منتقل کند ، از شیردهی خودداری کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لوپیناویر/ریتوناویر را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

لوپیناویر/ریتوناویر با بسیاری از داروها تداخل می کند. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کوبی سیستات ، داروهای خاص HIV  مانند( فوزامپرناویر ، تیپراناویر) ، اورلیستات.

سایر داروها با دفع لوپیناویر/ریتوناویر از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند از این دسته می توان به آپالوتامید ، بوپسرویر ، ریفامپین ، گل راعی و غیره اشاره کرد.

لوپیناوی/ریتوناویر می تواند بر دفع  سایر داروها از بدن شما تاثیر بگذارد که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد.   نمونه هایی از داروهای فوق عبارتند از : بلاکرهای خاص آلفا مانند ( آلفوزوزین ، تامسولوزین) ، داروهای استنشاقی خاص برای درمان مشکلات تنفسی مانند (فلوتیکازون ، سالمترول)، سیساپرید ، داروهای درمان اختلال نعوظ(erectile dysfunction=ED )یا دارو های فشار خون ریوی مانند (سیلدنافیل ، تادالافیل) ، داروهای ارگوت مانند( ارگوتامین ، دی هیدرو ارگوتامین) ، پیموزید ، ریواروکسابان ، سیمپرویر ، برخی از داروهای آرامبخش مانند ( میدازولام ، تریازولام) ، برخی از استاتین ها (مانند لوواستاتین ، سیمواستاتین) و سایر موارد

شربت  لوپیناویر/ریتوناویر حاوی الکل است. در صورت مصرف داروهای خاصی که با الکل تداخل دارند همراه این دارو ممکن است تهوع و استفراغ شدید رخ دهد مانند ( دی سولفیرام ، مترونیدازول ، تینیدازول) . برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث کاهش تاثیر گذاری  راه های پیشگیری از بارداری مانند قرص ، پچ یا حلقه را کاهش دهد. و باعث بارداری ناخواسته شود. در مورد اشکال قابل اعتماد جلوگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید و برای کاهش انتقال ویروس HIV به دیگران همیشه در حین رابطه جنسی از راه های پیشگیری مطمئین مانند :(کاندوم لاتکس یا پلی اورتان / سد دهانی) استفاده کنید .در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا ممکن است این موارد نشان دهنده جلوگیری از بارداری باشد.

در صورت استفاده از سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند ، از جمله داروهای حاوی الکل ، ماری جوانا (شاهدانه) ، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین) ، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام ، دیازپام ، زولپیدم) ، شل کننده های عضلانی و داروهای مسکن مخدر (مانند کدئین) به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.  

راهنمای روی تمام داروهای مصرفی خود را بررسی کنید (مانند آنتی آلرژی ها یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی  شوند. از داروساز  نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کن.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برای نظارت بر پیشرفت درمان و یا بررسی عوارض جانبی به طور دوره ای به پزشک مراجعه شود.

لوپیناویر/ریتوناویر به صورت قرص ، کپسول و محلول خوراکی در دسترس است. بدون دستورالعمل توصیه ی پزشک ، انواع مصرفی این دارو را با هم عوض نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

لوپیناویر/ریتوناویر را در دمای یخچال نگهداری کنید. اگر در دمای اتاق نگهداری شود ، محصول آمریکایی باید ظرف 2 ماه و محصول کانادایی باید ظرف 6 هفته استفاده شود. و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش