ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لوکوورین Leucovorin

نام های تجاری: کلسیم لوکوورین فولینیک اسید فاکتور سیترووروم کلسیم فولینات کلسیفول لوکوفولین روفولین (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان یا جلوگیری از بروز اختلالات جدی سلول های خونی (مانند ترومبوسیتوپنی، نوتروپنی، کم خونی) ناشی از بعضی داروها (آنتاگونیست های اسیدفولیک مانند متوترکسات، تری ماتوپریم، پیریماتامین) استفاده می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (10 میلی گرم؛ 15 میلی گرم؛ 25 میلی گرم؛ 5 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را به صورت خوراکی معمولاً هر 6 ساعت یا یک بار در روز یا طبق دستور پزشک همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید

میزان داروی مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. دوزهای بالاتر از 25 میلی گرم توصیه نمی شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

اگر به دلیل حالت تهوع و استفراغ قادر به مصرف این دارو نیستید، به پزشک خود اطلاع دهید. امکان دارد به فرم تزریقی این دارو نیاز داشته باشید.

عوارض جانبی

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: کم خونی های خاص (به دلیل کمبود ویتامین B12) مطلع سازید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود.خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

لکووورین بسیار شبیه لوولوکوورین است. هنگام استفاده از لوکوورین از داروهای حاوی لوولوکوورین استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، شمارش کامل خون، سطح آنتاگونیست اسید فولیک) باید به صورت دوره ای جهت کنترل پیشرفت درمانی یا عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

پرسش های متداول


به لوکوورین، فولینیک اسید نیز گفته می شود، این دارو بسیار شبیه فولیک اسید می باشد اما همان ماده نیست. فولیک اسید دارویی هست که بدون نسخه نیز در داروخانه ها نیز ارائه می شود، اما لوکوورین تنها با دستور پزشک و ارائه نسخه در دسترس قرار می گیرد.

خیر، لوکوورین یک داروی شیمی درمانی نمی باشد بلکه همراه با دارو(های) شیمی درمانی تجویز می شود. به عنوان مثال، برای افزایش اثربخشی داروی 5-فلوئورواوراسیل همراه با آن تجویز می شود.

از لوکوورین به منظور کاهش آسیب های ناشی از متوترکسات (یک نوع داروی شیمی درمانی) استفاده می شود. همچنین اگر به هر دلیلی، بیمار میزان بیشتری داروی متوترکسات دریافت کرده باشد، لوکوورین تجویز می شود تا از بروز آسیب های شدید جلوگیری شود. توجه داشته باشید که معمولاً توصیه می شود تا لوکوورین با فاصله حداقل 24 ساعته از متوترکسات مصرف شود، تا اثر درمانی آن را از بین نبرد.

خیر، مصرف این دو دارو به صورت همزمان می تواند خطر بروز عوارض ناخواسته را بالا ببرد. به همین منظور، نه تنها پیش از مصرف فولیک اسید، بلکه پیش از مصرف هرگونه دارو یا مکمل همراه با لوکوورین با پزشک خود صحبت کنید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش