لیناکلوتید Linaclotide

نام های تجاری:

موارد مصرف

بخش هشدار در دستورالعمل استفاده از دارو را مطالعه نمایید
لیناکلوتید برای درمان انواع خاصی از مشکلات روده ای(مانند سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست،یبوست مزمن ناشناخته) استفاده می شود.این دارو باعث افزایش مقدار مایعات موجود در روده و سرعت بخشیدن به حرکات مواد غذایی موجود در آن می شود. لیناکلوتید بافت مدفوع را بهبود می بخشد و علائمی مانند نفخ، درد و ناراحتی در ناحیه شکم، تلاش برای دفع مدفوع در هنگام یبوست و احساس دفع مزاج ناقص را کاهش می دهد.
این دارو به دلیل داشتن عوارض جانبی خطرناک، در کودکان زیر ۶ سال استفاده نمی شود.

طریقه مصرف

پیش از شروع مصرف دارو یا در هربار شروع مجدد آن، راهنما استفاده از دارو را مطالعه نمایید.در صورت داشتن هر گونه سوالی، آن را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
بنابر توصیه پزشک، این دارو بصورت خوراکی و با معده خالی، یک بار در روز و ۳۰ دقیقه پیش از خوردن اولین وعده غذایی، مصرف می شود.کپسول را قورت دهید و از جویدن و خرد کردن آن امتناع کنید.
اگر در قورت دادن کپسول مشکلی دارید، کپسول را باز کنید و محتویات داخلش را داخل یک قاشق چایخوری بریزید و سپس با پوره سیب مخلوط کنید و بدون جویدن فوراً آن را بخورید.
همچنین می توانید محتویات کپسول را داخل یک اونس(۳۰ میلی لیتر) آب بریزید و به مدت ۲۰ ثانیه به هم بزنید و سپس فوراً آن را بنوشید.همچنین این مخلوط از طریق لوله ای (لوله بینی_معده یا لوله معده) نیز می تواند وارد معده شود.در صورت استفاده از لوله، روش کار کردن با آن را از پزشک خود بیاموزید.
دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی شخص بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد.
برای تاثیرگزاری کامل این دارو باید از آن به صورت منظم استفاده کرد.برای انجام این امر باید دارو را در ساعت مشخصی از روز مصرف کرد.
در صورت بهبود نیافتن یا تشدید بیماری، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض جانبی

اسهال، نفخ و وجود گاز در معده، وجود درد و ناراحتی در معده، از عوارض جانبی استفاده از این دارو است.در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این علائم، فوراً به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.


به یاد داشته باشید که فواید استفاده از این دارو بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است و به همین دلیل پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است.در اغلب افرادی که از این دارو استفاده کرده اند، عوارض جانبی جدی و خطرناکی مشاهده نشده است.
در صورت مشاهده عوارضی مانند اسهال شدید، مصرف این دارو را متوقف کنید و این موضوع را فوراً به اطلاع پزشک خود برسانید.


امکان وقوع یک واکنش آلرژیک بسیار شدید اما نادر در اثر استفاده از این دارو وجود دارد.در صورت مشاهده علائم و نشانه های واکنش الرژیک، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.این علائم عبارتند از: ایجاد راش، خارش، تورم در صورت، گلو و گردن، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.
البته موارد ذکر شده تمامی علائم ناشی از واکنش های آلرژیک نیستند.در صورت مشاهده علائمی به غیر از علائم بالا فوراً به داروساز خود مراجعه کنید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن آلرژی به لیناکلوتید یا هرنوع آلرژی دیگری، پیش از شروع مصرف این دارو، این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید.این محصول حاوی عناصر غیر فعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات تنفسی می شود.برای دستیابی به جزئیات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. پیش از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود مخصوصاً انسداد های روده و معده تان را به اطلاع پزشکتان برسانید.
پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) تهیه کنید و در اختیار پزشک یا دندانپزشک خود قرار دهید.
استفاده از این دارو در طول بارداری، فقط در مواقع ضروری توصیه می شود.
هنوز مشخص نشده است که آیا این شیر می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر.پیش از استفاده از این دارو در حین شیردهی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهد و عوارض جانبی خطرناکی نیز بوجود خواهد آورد.البته در این متن تمامی تداخلات دارویی ناشی از لیناکلوتید ذکر نشده است.لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان تهیه کنید و در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید.مصرف هیچ گونه داروویی را بدون نظارت پزشک قطع نکنید یا خودسرانه دارویی را شروع نکنید و یا دوز آن را تغییر ندهید.
محصول دارویی که ممکن است با این دارو تداخل دارویی داشته باشد عبارت است از: پراملینتاید.

سوء مصرف

اگر شخصی بیش از اندازه از این دارو استفاده کند، دچار عوارضی مانند بیهوشی و مشکلات تنفسی می شود.در این صورت فوراً با مرکز فوریت های پزشکی، تماس بگیرید.
توجه
هرگز این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
فراموش کردن مصرف دارو
در صورت فراموش کردن مصرف دارو، دارو فراموش شده را حذف کنید. و بر اساس برنامه زمانی استفاده از دارو، نوبت بعدی دارویتان را مصرف کنید.
محل نگهداری
دارو را در محفظه اصلی خودش و در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید.در حمام از این دارو نگهداری کنید.دارو را دور از دسترس کوکان و حیوانات خانگی تان قرار دهید.
دارو را در داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده باشد.در صورت منقضی شدن این محصول یا عدم نیاز به آن،آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت