ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مارجتوکسیماب Margetuximab

نام های تجاری: مارجنزا

موارد مصرف

از مارجتوکسیماب بعلاوه دیگر داروها برای درمان نوع خاصی از سرطان پستان (سرطان پستان HER2 مثبت) استفاده می شود. مارجتوکسیماب متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت تزریق آهسته داخل وریدی و طبق تجویز پزشک، معمولاً هر 3 هفته یکبار تزریق می شود. تزریق این دارو توسط پرستار انجام می شود. اولین تزریق حداقل طی 120 دقیقه انجام می شود. دوزهای بعدی می توانند در مدت زمان کوتاه تری (حداقل 30 دقیقه) تزریق شوند.

دوز مصرفی، سرعت تزریق و مدت زمان مصرف مارجتوکسیماب طبق شرایط پزشکی فرد، وزن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

به منظور دستیابی به بهترین اثربخشی این دارو، تمام دوزها را طبق برنامه مصرف کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن، روزهایی که باید دارو تزریق شود را در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

سرگیجه، اسهال یا یبوست، دل درد، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تعریق، ضربان قلب تند یا تنگی نفس می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. حالت تهوع و استفراغ ناشی از مصرف این دارو می تواند شدید باشد. در برخی موارد، پزشک برای جلوگیری یا بهبود حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز می کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ها می تواند به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

همچنین ریزش موی موقتی نیز می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. اما پس از قطع مصرف باید رشد مو به حالت طبیعی بازگردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خستگی غیرمعمول، درد عضلانی / مفصلی، بی حسی / گزگز / درد در بازوها / پاها، رنگ پریدگی پوست، کبودی / خونریزی سریع را به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها شود که این اثر احتمال ابتلا به عفونت های جدی (به ندرت کشنده) و یا تشدید دیگر عفونت ها را افزایش می دهد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز و سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف مارجتوکسیماب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه ابتلا به عفونت به تازگی یا در حال حاضر و یا بیماری قلبی، مطلع سازید.

مارجتوکسیماب می تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار داده و یا باعث تشدید عفونت های فعلی بدن شود. از تماس با افرادی که مبتلا به عفونت هایی هستند که می تواند مسری باشد (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت و یا برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزای استنشاقی) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است قبل از شروع این دارو آزمایش بارداری تجویز کند. در طول مصرف مارجتوکسیماب از بارداری خودداری کنید. زیرا این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. زنان در سنین باروری باید در طول مصرف این دارو و به مدت 4 ماه پس از مصرف آخرین دوز، از روش های مطمئن کنترل بارداری استفاده کنند. در صورت بارداری، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند معاینات قلب، شمارش کامل خون، عملکرد کبد) پیش از شروع مصرف و در طول مصرف انجام شود. قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فرموش شده

هر دوز از این دارو باید طبق برنامه مصرف شود. در صورت فراموش کردن یک دوز از آن، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه بخواهید یک برنامه جدید برای شما تعیین کند.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان آن را در خانه نگهداری کرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش