ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مایکوفنولیک اسید Mycophenolic Acid

نام های تجاری: مایفورتیک مرولیک موفکان اس آپو-مایکوفنولیک اسید مایکوفنولیک اسید آکویدا (بیشتر)

موارد مصرف

از مایکوفنولات در ترکیب با سایر داروها برای جلوگیری از حمله و رد کلیه پیوندی در بدن استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام سرکوب کننده سیستم ایمنی است. این دارو با تضعیف سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی بدن) کمک می کند تا بدن کلیه پیوندی جدید را بپذیرد.

اَشکال دارویی

قرص آهسته رهش (180 میلی گرم ؛ 360 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف مایكوفنولات و در هربار مصرف، دستورالعمل های دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک و معمولاً دو بار در روز با معده خالی، 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا به صورت خوراکی مصرف کنید.

قرص را به صورت کامل ببلعید. از خرد کردن و جویدن آن خودداری کنید. با این کار ممکن است از جذب دارو توسط بدن جلوگیری شود.

از تماس یا استنشاق گرد این قرص ها و از تماس مستقیم با پوست یا چشم خودداری کنید. در صورت تماس، محل آسیب دیده را به خوبی با آب و صابون بشویید و یا چشم خود را به تنهایی با آب بشویید. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند باید از مصرف این دارو و تنفس گرد آن خودداری کنند.

دوز مصرفی به عارضه پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد. در کودکان نیز براساس اندازه جثه متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. باید به مصرف این دارو ادامه دهید حتی اگر احساس می کنید بیماری شما بهبود یافته است و بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف برخی از داروها همراه با مایکوفنولات ممکن است باعث دشوار شدن جذب آن برای بدن شود. این دارو را همزمان با داروهای ضد اسید حاوی آلومینیوم و یا منیزیم، کلستیرامین، کلستیپول یا چسب های فسفات فاقد کلسیم (مانند محصولات آلومینیوم، لانتانیم، سولامر) مصرف نکنید. جزئیات بیشتر را از داروساز خود بپرسید.

برند یا نوع مایکوفنولات مصرفی را خودسرانه تغییر ندهید و فقط در صورت تجویز پزشک آن را تغییر دهید.

عوارض جانبی

ممکن است یبوست، حالت تهوع، سردرد، اسهال، استفراغ، ناراحتی معده، نفخ، لرزش، سرگیجه، خواب آلودگی یا اختلال در خواب رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خستگی غیرمعمول، افزایش ضربان قلب / ضربان نامنظم، خونریزی / کبودی سریع، تورم پا یا مچ پا، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد معده / شکم متداوم، مدفوع سیاه، استفراغ تیره، درد قفسه سینه، تنگی نفس و تنفس سریع، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت مغزی نادر اما بسیار جدی (که ممکن است کشنده باشد) (مانند لکوآنسفالوپاتی چند کانونی مترقی-PML) را افزایش دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: کلافگی، از دست دادن هماهنگی / تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی در تفکر(مانند گیجی، اختلال در تمرکز، از دست دادن حافظه)، اختلال در تکلم / راه رفتن، تشنج، تغییرات بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن حساسیت به مایكوفنولات سدیم، مایکوفنولیک اسید یا مایکوفنولات موفتیل و دیگر حساسیت ها، پیش از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سرطان، بیماری کبد (مانند هپاتیت B، هپاتیت C)، عفونت های فعلی / عفونت های قدیمی (مانند تبخال، زونا)، مشکلات معده / روده (مانند زخم)، اختلالات ژنتیکی نادر (مانند سندرم لش-نیهان) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث گیجی و خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز می تواند باعث تشدید آنها شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مایکوفنولات می تواند باعث ایجاد عفونت یا تشدید عفونت های قدیمی شود. از تماس با افرادی که دارای عفونت های واگیردار هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. برای کسب جزئیات بیشتر و یا اگر در معرض عفونت قرار دارید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندان پزشک خود را در جریان تمام داروهای مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و داروهای گیاهی) قرار دهید.

در طول مصرف مایکوفنولات و به مدت 6 هفته پس از قطع این دارو، از اهدا خون خودداری کنید. همچنین در طول مصرف مایکوفنولات و 90 روز پس از قطع این دارو، از اهدای اسپرم نیز خودداری کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد آن را تنفس کنند.

استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. جلوگیری از بارداری هنگام مصرف این دارو و به مدت 6 هفته پس از قطع آن بسیار مهم است. اگر باردار بوده یا مشکوک به بارداری هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. زنان در سنین باروری باید در مورد فواید و خطرات (مانند سقط جنین) با پزشک خود صحبت کنند. همچنین باید قبل از شروع مصرف این دارو، پس از 8 تا 10 روز تحت درمان و در طی ویزیت های بررسی متداول، آزمایش بارداری نیز انجام دهند.

زنان در سنین باروری باید در مورد استفاده از اشکال مطمئن کنترل بارداری در طول درمان و به مدت 6 هفته پس از قطع درمان، از پزشک خود بپرسند. مردانی که همسرشان در سنین باروری است، باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان از اشکال مطمئن برای کنترل بارداری استفاده کنند. به بخش تداخلات دارویی نیز مراجعه کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید. برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

این دارو ممکن است اثر کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد که ممکن است منجر به بارداری شود. اگر از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید، هنگام استفاده از این دارو باید از شکل غیر هورمونی جلوگیری از بارداری نیز استفاده کنید. گزینه های خود را با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. همچنین اگر دچار لکه بینی یا خونریزی غیرمنتظره جدید هستید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا اینها ممکن است نشانه هایی از عملکرد خوب جلوگیری از بارداری باشد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش خون، سطح دارو، آزمایش عملکرد کلیه، آزمایش بارداری) به صورت دوره ای انجام شود. تمام وقت های تنظیم شده را نگه داشته و برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

بروز هر یک از علائم زیر را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: کاهش مقدار ادرار، تب، حساسیت به لمس در محل پیوند یا افزایش وزن بیش از یک کیلوگرم در روز با تورم احتمالی مچ پا.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش