ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مترونیدازول Metronidazole

نام های تجاری: مترونیدازول-عبیدی متروماکس مترونیدازول-شفا مترون-تست فلاژیل Flagyl Flagyl 375 Flagyl I.V. RTU Metro I.V. Protostat Flagyl I.V. Flagyl ER (بیشتر)

موارد مصرف

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک می باشد که برای درمان گروه های مختلفی از عفونت ها استفاده می شود. که با متوقف کردن عملکرد باکتری ها و انگل ها، آن ها را درمان می کند. این دارو برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به کار نمی رود. مصرف هر آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز می تواند باعث تضعیف عملکرد دارو در آینده شود. مترونیدازول همچنین ممکن است با سایر داروها برای درمان برخی از زخم های معده / روده ناشی از باکتری (H. pylori) استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید روزی 1 بار، مطابق دستور پزشک مصرف شود. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را همراه غذا یا یک لیوان آب یا شیر مصرف کنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود چون ممکن است عفونت بازگردد.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید

عوارض جانبی

ایجاد طعم تلخ و طعم فلز در دهان، حالت تهوع، ناراحتی معده، اسهال یا سرگیجه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

این دارو می تواند رنگ ادرار را تیره کند. این مشکل با قطع مصرف دارو از بین می رود.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عوارض جدی، مانند: علائم عفونت جدید (مانند گلودرد مداوم، تب)، کبودی، خونریزی، درد ناحیه ی شکم و معده و دفع دردناک ادرار، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز هرگونه عوارض جدی، مانند : عدم تعادل و ثبات، تشنج، تغییرات روحی و ذهنی مانند گیجی، اختلال در تکلم، بی حسی و گزگز شدن دست ها و پاها، درد چشم، تغییرات ناگهانی بینایی و سردرد شدید یا سر دردی که از بین نمی رود، خشکی گردن و گردن درد فوراً به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی مدت و به شکل مکرر، می تواند باعث برفک دهانی یا عفونت مخمری شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، ترشحات واژن یا سایر علائم، به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا آنتی بیوتیک های دیگر (مانند تینیدازول) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی، دیالیز کلیه، برخی از اختلالات خونی (تعداد سلول های خونی پایین) را اطلاع دهید.

افراد مبتلا به سندرم ژنتیکی نادر( مانند کوکاین)، با مصرف مترونیدازول، در معرض خطر آسیب های کبدی قرار می گیرند. مزایا و معایب مصرف این دارو را از پزشک خود بپرسید. در صورت مصرف مترونیدازول، پزشک عملکرد کبد را بررسی می کند. در صورت مشاهده علائم بیماری کبد در طول درمان مانند حالت تهوع، استفراغ مداوم، بی اشتهایی، درد شدید معده و ناحیه ی شکم، زردی چشم و پوست، تیره شدن ادرار، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

از مصرف نوشیدنی های الکلی و دارو های حاوی پروپیلن گلیکول، هنگام مصرف این دارو ویا حداقل 3 روز پس از اتمام مصرف آن خودداری کنید. زیرا می تواند منجر به درد و گرفتگی شدید معده، حالت تهوع، استفراغ، سردرد شود.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مترونیدازولباعث کاهش عملکرد واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) می شود. در حین مصرف این دارو از انجام هرگونه واکسیناسیون، مگر به تجویز پزشک، خودداری کنید. 

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند از شیر مادر به نوزاد منتقل شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک این دارو را به صورت تک دوز تجویز کند.همچنین قطع شیردهی برای مدت کوتاهی پس از دریافت دوز را توصیه کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی مترونیدازول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای حاوی الکل (مانند شربت های سرفه و سرماخوردگی و افتر شیو ها )، دارو های حاوی پروپیلن گلیکول، محلول لوپیناویر/ریتوناویر، لیتیوم.

در صورت مصرف داروی دی سولفیرام در حال حاضر یا در طول 2 هفته گذشته، از مصرف این دارو خودداری کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوءمصرف تواند به صورت حالت تهوع، استفراغ، بی ثباتی و عدم تعادل بروز کند.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در صورت تحت درمان قرار گرفتن به دلیل عفونت خاصی (تریکومونیازیس)، ممکن است برای جلوگیری از عفونت مجدد، لازم باشد همه شرکای جنسی نیز تحت درمان قرار گیرند. در طول درمان، از مقاربت جنسی اجتناب کنید، یا همیشه از کاندوم لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید.

این دارو تنها برای شرایط فعلی تجویز شده است.بنابراین از مصرف آن برای عفونت دیگر خودداری کنید، مگر به دستور پزشک.

در صورت، مصرف منظم این دارو برای مدت طولانی به دستور پزشک، از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای( مانند سنجش میزان سلول های خونی) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات خود ر انجام دهید.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش