ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

متفورمین و ساکساگلیپتین Metformin & Saxagliptin

نام های تجاری: کامبیگلایز ایکس آر

 

نام تجاری: KOMBIGLYZE XR

نام عمومی: ساکساگلیپتین - متفورمین

موارد مصرف

Metformin & Saxagliptin

ساکساگلیپتین/ متفورمین همراه با رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، مصرف می شود. کنترل قند خون بالا به جلوگیری از آسیب های کلیوی، کوری، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام ها و مشکلات عملکرد جنسی کمک خواهد کرد؛ همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را نیز کاهش دهد. این محصول حاوی ۲ دارو: ساکساگلیپتین و متفورمین می باشد. ساکساگلیپتین با افزایش سطح مواد طبیعی به نام اینکرتین ها عمل می کند. اینکرتین ها با افزایش انسولین، مخصوصاً بعد از خوردن غذا، به کنترل قند خون کمک می کنند. آنها همچنین میزان قند تولید شده توسط کبد را نیز کاهش می دهند. متفورمین نیز با کمک به بازگرداندن پاسخ مناسب بدن به انسولین، قند خون را کاهش می دهد. همچنین میزان قندی را که کبد می سازد و معده / روده جذب می کند را نیز کاهش خواهد داد.

Metformin & Saxagliptin

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف ساکساگلیپتین/ متفورمین و در هر بار شروع مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه شده توسط پزشک داروخانه را بخوانید.درصورت وجود هرگونه سوالی، آن را با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه در میان بگذارید.

این دارو را طبق دستور پزشک و بصورت خوراکی معمولاً یک بار در روز همراه با وعده غذایی عصر، مصرف کنید.

همچنین این قرص های طولانی رهش را له نکنید یا نجوید زیرا انجام این کار باعث آزادسازی ناگهانی تمام دارو شده و خطر عوارض جانبی را افزایش خواهد داد. همچنین، قرص ها را نصف نکنید، مگر اینکه در وسط خود دارای خط باشند و پزشک معالج یا پزشک داروخانه نیز انجام این کار را تجویز کرده باشد. قرص را به طور کامل مصرف کنید و درصورتیکه قصد دو نیم کردن آن را دارید، مراقب باشید که خرد نشود.

مایعات زیادی در حین مصرف این دارو بنوشید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی او، تعیین خواهد شد. حتماً نام تمامی داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای نسخه ای، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید. پزشک برای کاهش خطرات عوارض جانبی دارو (مانند ناراحتی معده) ممکن است دستور دهد که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز آن را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

برای اثربخشی بیشتر این دارو، آن را بصورت منظم و در ساعت معینی مصرف کنید. همچنین برنامه درمانی دارویی، برنامه غذایی و برنامه ورزشی که پزشک تجویز کرده است را نیز به دقت دنبال کنید.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، اسهال، سردرد یا وجود یک طعم فلزی در دهان، از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد. درصورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. همچنین درصورت بازگشت علائم پس از مدتی (پس از مصرف همان دوز به مدت چند روز یا چند هفته) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. علائم معده ای که پس از روزهای اول درمان رخ می دهد می توانند نشانه اسیدوز لاکتیک باشند.

همچنین ممکن است پوسته خالی قرص نیز در مدفوع ظاهر شود که البته کاملاً بی ضرر است زیرا بدن قبلاً دارو را جذب کرده است.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. زیرا بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Metformin & Saxagliptin

در صورت وجود هر گونه عوارض جانبی جدی از جمله: درد مفاصل، تاول های پوستی غیرعادی، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا /پا، خستگی غیرعادی، افزایش غیرعادی/ ناگهانی وزن) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

اگرچه این دارو به خودی خود معمولا باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) نمی شود اما درصورت مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای دیابت ممکن است افت قند خون رخ دهد. در مورد تمام داروهای دیابت خود با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

علائم قند خون پایین عبارتند از: تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه، یا گزگز دست ها/پاها. داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان افت قند خون، عادت خوبی است. درصورت عدم وجود این موارد با خوردن یک منبع قندی مانند قند، عسل، آب نبات، یا نوشیدن آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی می توانید به سرعت قند خون خود را افزایش دهید البته پس از آن می بایست فوراً در مورد کاهش قند خون خود و استفاده از این محصولات به پزشک خود اطلاع دهید. اگر مقدار زیادی نوشیدنی های الکل دار می نوشید، ورزش های غیرمعمول سنگین انجام دهید یا کالری کافی از غذا را دریافت نمی کنید، احتمال کاهش قند خون بیشتر می شود. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق برنامه منظم بخورید و هیچ یک از وعده های غذایی تان را حذف نکنید. با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه در مورد آنچه که در صورت فراموش کردن یک وعده غذایی می بایست انجام دهید، مشورت کنید.

علائم قند خون بالا (هیپرگلیسمی) عبارتند از تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و احساس کردن بوی میوه. در صورت بروز این علائم، فورا به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است دوز داروی مصرفی تان نیاز به افزایش داشته باشد.

درصورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی دارید از جمله موارد: علائم بیماری پانکراس (مانند درد شدید معده/ شکم که ممکن است به پشت سرایت کند، تهوع/استفراغ مداوم) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله موارد:راش، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد.درصورت مشاهده موارد دیگری به غیر از علائمی که در بالا ذکر شده است، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، درصورت وجود حساسیت به ساکساگلیپتین یا متفورمین یا هرنوع آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید زیرا این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو سابقه پزشکی خود، مخصوصاً موارد: بیماری های کلیوی، مشکلات تنفسی شدید (مانند بیماری انسدادی ریه، آسم شدید)، مشکلات خونی (مانند کم خونی، کمبود ویتامین B12)، بیماری کبد، بیماری پانکراس (پانکراتیت)، عوامل خطرساز پانکراتیت (مانند سنگ در کیسه صفرا، استفاده منظم/سوء مصرف نوشیدنی های الکل دار، سطوح بالای چربی/ تری گلیسیرید در خون) را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

Metformin & Saxagliptin

پیش از انجام عمل جراحی یا انجام هرگونه رادیوگرافی با ماده حاجب یددار، به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد مصرف این دارو را برای مدت کوتاهی، برای انجام جراحی، قطع کنید. از پزشک یا دندانپزشک خود بخواهید تا قبل از جراحی، دستورالعمل‌های لازم را ارائه دهد.

ممکن است به دلیل قند خون بسیار پایین یا بالا، تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی داشته باشید. بنابراین تا زمانیکه بهبود نیافته اید، از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات یا انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند، خودداری نمایید.

همنین در حین مصرف این دارو، مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید زیرا خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک، پانکراتیت و قند خون پایین را افزایش می دهد.

تب بالا، « قرص‌های آب » (مدررها مانند هیدروکلروتیازید)، تعریق بیش از حد، اسهال یا استفراغ ممکن است باعث کم‌آبی بدن شود و خطر اسیدوز لاکتیک را افزایش دهد. اگر اسهال یا استفراغ طولانی مدت دارید مصرف این دارو را قطع کنید و فورا به پزشک خود اطلاع دهید. حتماً مایعات کافی بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد.

زمانی که بدنتان تحت استرس است (مانند تب، عفونت، جراحت یا جراحی)، کنترل قند خون نیز دشوارتر می شود. در این هنگام حتماً با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، مخصوصاً قند خون پایین یا اسیدوز لاکتیک، حساس تر می باشند.

متفورمین همچنین می تواند باعث تغییر در چرخه قاعدگی (تقویت تخمک گذاری) و افزایش احتمال بارداری شود. با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه در مورد استفاده از قرص های کنترل بارداری قابل اعتماد در حین مصرف این دارو، مشورت کنید.

این دارو در دوران بارداری می بایست تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید.

بارداری ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شود. طرحی را برای مدیریت قند خون در دوران بارداری با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک ممکن است درمان دیابت را در دوران بارداری تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروها از جمله انسولین).

متفورمین به مقدار اندکی، وارد شیر مادر می شود اما انتقال ساکساگلیپتین مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر داده و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را نیز افزایش خواهد داد. این یادداشت، حاوی تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست. فهرستی از تمامی داروهای مصرفی (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع یا قطع نکرده و آن را تغییر نیز ندهید.

داروهای مسدودکننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشمی گلوکوم مانند تیمولول) نیز ممکن است از ضربان قلب سریع/تپشی که معمولاً در هنگام کاهش بیش از حد قند خون احساس می شود (هیپوگلیسمی) جلوگیری کنند. سایر علائم قند خون پایین مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرند.

Metformin & Saxagliptin

بسیاری از داروها بر قند خون، تأثیر گذاشته و کنترل آن را سخت تر می کنند. قبل از شروع یا قطع مصرف داروها یا تغییر در آنها، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه در مورد نحوه اثرگذاری این دارو بر قند خون، صحبت کنید. همواره قند خون خود را به طور منظم طبق دستور بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.همچنین درصورت وجود علائم قند خون بالا یا پایین، فوراً پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است به تنظیم مجدد داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تان، نیاز باشد.

سوءمصرف

اگر فردی بیش از حد، این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی خواهد شد.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. مصرف بیش از حد این دارو همچنین می تواند باعث اسیدوز لاکتیک شود. علائم سوءمصرف این دارو عبارتند از: خواب آلودگی شدید، تهوع / استفراغ / اسهال شدید، تنفس سریع، ضربان قلب آهسته/نامنظم.

توجه

هرگز این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برای اینکه درباره نحوه مدیریت دیابت خود با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی بیشتر بدانید، در یک برنامه آموزشی دیابت شرکت کنید.

با علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین آشنا شوید. قند خون خود را به طور منظم و طبق دستور پزشک، بررسی کنید.

همچنین آزمایش های تشخیصی و/یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، عملکرد کبد، قند خون، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون) نیز می بایست قبل از شروع مصرف این دارو و در حین مصرف آن، انجام شوند.به یاد داشته باشید که به تمامی قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی خود برسید. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

درصورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما درصورتیکه نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید اما دوز بعدی خود را در زمان منظم، مصرف کنید. برای جبران فراموشی مصرف دارو، دوز آن را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و آن را در حمام نگه ندارید.همچنین تمام داروها را دور از دسارس کودکان و حیوانات خانگی تان، قرار دهید.

داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن، ذکر شده باشد. این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش