ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

متولازون Metolazone

نام های تجاری: زاروکسولین متولازون گالفارم میکروکس

موارد مصرف

متولازون

متولازون نوعی "قرص آب" (ادرار آور) است که میزان ادرار را افزایش می دهد، در نتیجه باعث می شود آب اضافی از بدن دفع شود. این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو همچنین تورم را که می تواند در نتیجه شرایطی مانند نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی ایجاد شود، کاهش می دهد. این دارو می تواند به بهبود علائمی مانند مشکل تنفس کمک کند.

متولازون

زمان و نحوه مصرف

این دارو بهتر است روزی یکبار یه صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف گردد. اگر این دارو را نزدیک ساعت خواب مصرف کنید، مجبور می شوید چندین بار از خواب بیدار شده و به دستشویی بروید. بنابراین 4 ساعت قبل از خواب از مصرف این دارو خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. این دارو را تا پایان دوره آن مصرف کنید حتی اگر احساس بهبودی می کنید. مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی دارید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است 3-6 هفته طول بکشد تا شاهد کاهش فشار خون خود باشید.

کلستیرامین و کلستیپول می توانند جذب متولازون را کاهش دهند. اگر از هر یک از این داروها استفاده می کنید، حداقل 4 ساعت مصرف متولازون را از کلستیرامین و حداقل 2 ساعت مصرف متولازون را از کلستیپول فاصله دهید.

در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، سردرد، تاری دید، از دست دادن اشتها، ناراحتی معده، اسهال یا یبوست می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است منجر به از دست دادن بیش از حد آب بدن و مواد معدنی (از جمله پتاسیم) شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم از دست دادن آب بدن یا از دست دادن مواد معدنی، مانند: گرفتگی یا ضعف عضلات، گیجی، سرگیجه شدید، خشکی دهان یا تشنگی غیرمعمول، حالت تهوع یا استفراغ، ضربان قلب سریع / نامنظم، غش، تشنج بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله بی حسی / گزگز دست و پاها، کاهش توانایی جنسی، گلودرد یا تب مداوم، خونریزی یا کبودی بی دلیل، درد معده / شکم، تهوع مداوم / استفراغ، زردی چشم / پوست، علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار)، کاهش بینایی، چشم درد را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: کاهش بینایی، چشم درد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

متولازون

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

اگر بیماری خاصی دارید از این دارو استفاده نکنید. قبل از استفاده از این دارو، در صورت وجود: بیماری شدید کلیه (عدم توانایی در تولید ادرار یا آنوریا)، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی، عدم تعادل مواد معدنی (به عنوان مثال، سدیم، پتاسیم)، نقرس، لوپوس مطلع سازید.

اگر دیابت دارید، متولازون ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید.

در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک تغییری در داروی مصرفی، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی ایجاد کند.

این دارو ممکن است سطح پتاسیم را در خون کاهش دهد. در مورد افزودن پتاسیم به رژیم غذایی از پزشک خود سوال کنید. ممکن است پزشک مکمل پتاسیم تجویز کند.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از سولار و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس مناسب بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای به حداقل رساندن سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

ممکن است افراد مسن نسبت به اثرات این دارو به ویژه سرگیجه حساسیت بیشتری داشته باشند. در نتیجه احتیاط بیشتری برای این افراد لازم است.

متولازون

متولازون باید فقط در موارد ضروری در دوران بارداری استفاده شود. در مورد خطرات و فواید دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالج یا پزشک داروخانه ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. بدون مشورت با پزشک، دوز دارو را شروع یا متوقف نکنید و آن را تغییر ندهید.

این دارو نباید با داروی سیساپرید استفاده شود زیرا ممکن است تداخلات بسیار جدی ایجاد شود.

اگر در حال حاضر از هر یک از این داروها استفاده می کنید، قبل از شروع متولازون به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید.

قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه / گیاهی را که ممکن است استفاده کنید، مانند: کلستیرامین، کلستیپول، دیازوکسید، دیگوکسین، دوفتیلید، لیتیوم به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

بعضی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند فشار خون را افزایش دهند یا تورم را تشدید کنند. محصولات مصرفی و نحوه صحیح استفاده از آنها را (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) از پزشک داروخانه جویا شوید.

این محصول می تواند بر نتایج برخی آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (به عنوان مثال، تست های عملکرد پاراتیروئید) تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

این موارد لیست کاملی از مواردی که با این دارو تداخل دارند نمی باشند، بنابراین قبل از مصرف این دارو تمام داروهای مصرفی خود را با پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. 

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف می توان به غش کردن، ضعف شدید، کاهش شدید مقدار ادرار یا تنفس آرام اشاره کرد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. تغییر در سبک زندگی مانند ایجاد برنامه هایی برای کاهش استرس، ورزش و تغییر در رژیم غذایی ممکن است اثربخشی این دارو را افزایش دهد. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد تغییر سبک زندگی مفید برای درمان صحبت کنید.

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند سطح مواد معدنی خون مانند پتاسیم، کلیه و عملکردهای کبدی) انجام شود تا عوارض جانبی کنترل و وضعیت بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام مصرف این دارو فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید. با پزشک درمورد کنترل فشار خون خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق (77 درجه فارنهایت یا 25 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. نگهداری کوتاه مدت دارو بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) مجاز است. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش