ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

متوپرولول Metoprolol

نام های تجاری: کپسپارگو اسپرینکل لوپرسور توپرول-اکس ال متورال متوپرولول تارترات متولوپرس تداپرول متوتار متوکیم بیتورول متاکسیر رومتالاک متوپرولول سوکسینات مایوکارمت-وانس آنژیپول متولو-اس متازیرو تداسپت متواکستند متوهگزال سوک بیتوریت متوماپس (بیشتر)

موارد مصرف

متوپرولول به صورت جدا یا همراه با دیگر داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو همچنین برای درمان درد قفسه سینه (آنژین) و بهبود شرایط پس از حمله قلبی استفاده می شود.

متوپرولول به گروهی از داروها که به عنوان بتا بلاکر شناخته می شوند تعلق دارد. این ماده با جلوگیری از عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن، مانند اپی نفرین، روی قلب و عروق خونی کار می کند. این دارو اثر ضربان قلب، فشار خون و فشار عصبی بر روی قلب را کاهش می دهد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معمولا 1تا 3 بار در روز و به صورت خوراکی قبل یا بعد از غذا مصرف کنید، دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود

برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی، پزشک ابتدا دارو را در مقادیر کم تجویز کرده و به تدریج مقدار آن را افزایش می دهد. از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنیدو

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید، مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عوارض شود.

برای درمان فشارخون بالا ممکن است چندین هفته طول بکشد تا درمان رخ دهد، مصرف این دارو را حتی اگر احساس بهبودی دارید ادامه دهید زیرا بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

برای جلوگیری از درد قفسه سینه، یا تکرار حملات قلبی یا بروز سردردهای میگرنی، مصرف منظم این دارو طبق تجویز بسیار مهم است.

این دارو درحین بروز درد در قفسه سینه یا میگرن منع مصرف دارد، طبق دستور پزشک از داروهای دیگری برای تسکین حملات ناگهانی استفاده کنید (به عنوان مثال قرص های زیر زبانی نیتروگلیسیرین برای درد قفسه سینه، داروهای "تریپتان" مانند سوماتریپتان برای میگرن). برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

درصورت عدم بهبودی و تشدید شرایط بیمار (به عنوان مثال، اگر میزان فشار خون بالا بماند یا افزایش یابد یا دردهای میگرنی و قفسه سینه از بین نرود) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، اسهال و ضربان قلب کند می تواند از عوارض این دارو باشد و البته کاهش توانایی جنسی نیز به ندرت گزارش شده است، در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر احتمال بروز سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آهستگی بلند شوید.

این دارو می تواند جریان خون در دست و پاها را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس سرما شود. سیگار کشیدن ممکن است این حالت را بدتر کند. لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب بسیار آهسته، سرگیجه شدید، غش، آبی رنگ شدن انگشتان دست و پا، مشکل تنفس، علائم جدید یا تشدید نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، نوسانات خلقی، افسردگی) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به بتا بلاکرهای دیگر (مانند آتنولول، پروپرانولول) یا هر نوع حساسیت دیگری پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب (مانند ضربان قلب آهسته، سندرم سینوس بیمار، بلوک دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، بیماری کبدی، نارسایی قلبی، واکنش های آلرژیک جدی، از جمله مواردی که به درمان اپی نفرین نیاز دارند، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، اختلالات روحی / خلقی (مانند افسردگی)، بیماری عضلانی (میاستنی گراویس) مطلع سازید

درصورت ابتلا به دیابت، مصرف این دارو ممکن است هنگامی که قند خون پایین است ضربان قلب و سرعت تپش قلب را بالا ببرد البته سایر علائم کاهش قند خون مثل سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو نمی باشند. این دارو همچنین ممکن است کنترل قند خون را تحت تاثیر قرار دهد، قند خون را برسی کنید و میزان آن را با پزشک مطرح کنید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. خطرات و فواید را با پزشک خود برسی کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: فینگولیمود.

بعضی داروها می توانند باعث کاهش سرعت دفع متوپرولول از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به لومفنترین، پروپافنون، کینیدین، ​​داروهای ضد افسردگی SSRI (مانند فلوکستین، پاروکستین)، گل راعی و غیره اشاره کرد.

برخی از داروها حاوی موادی هستند که بر ضربان قلب و فشار خون موثراند و نارسایی قلبی بیمار را بدتر می کنند. به پزشک داروخانه داروهای مورد استفاده را اطلاع دهید و نحوه استفاده صحیح آنها را بپرسید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت: ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، ضعف شدید، غش، مشکلات تنفسی باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

با پزشک در ارتباط با انتخاب سبک زندگی سالمی که به درمان کمک کند مانند برنامه های کاهش استرس ورزش و رژیم غذایی مشورت کنید.

هنگام مصرف این دارو فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را مرتباً بررسی کنید و نحوه اندازه گیری فشار خون و نبض خود را در خانه بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند تست های دوره ای عملکرد کبد برای بررسی پیشرفت درمان یا عوارض جانبی.) برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش