ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مروپنم Meropenem

نام های تجاری: مرم مرم نواپلاس مرونم مروپنم-اکسیر مروکسیپم مروپن مروکسان آفاپنم مروپنم ابرت موپم (بیشتر)

موارد مصرف

مروپنم

از این دارو برای درمان بسیاری از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو به عنوان یک آنتی بیوتیک از نوع کارباپنم شناخته می شود. که با توقف رشد باکتری ها کار می کند.

مروپنم

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو معمولاً هر 8 ساعت با تزریق داخل وریدی توسط متخصص تجویز می شود. مقدار تجویز آن براساس اندازه بدن و پاسخ بدن به درمان متفاوت است. در کودکان، دوز مصرفی نیز بر اساس سن و وزن است.

اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشک خود دریافت کنید.قبل از استفاده از تکان دادن دارو خودداری کنید و همچنین از نظر ظاهری از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود تغییر در ظاهر دارو، از آن استفاده نکنید. بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را ذخیره کنید و دور بیندازید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود استفاده از این دارو را تا پایان دوره درمان ادامه دهید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید

عوارض جانبی

تورم، قرمزی، درد یا درد در محل تزریق، ناراحتی معده، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی و خونریزی آسان، تغییرات شنوایی (مانند کاهش شنوایی، زنگ زدن در گوش)، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی)، بی حسی و گزگز پوست، تورم مچ پا و پا، افزایش وزن غیرمعمول، خستگی غیرمعمول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید..

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، ضعف غیرمعمول، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به دلیل وجود باکتری به نام C به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز هر یک از علائم: اسهال مداوم، درد و گرفتگی شکم یا معده، خون و مخاط در مدفوع سریعاً به پزشک خود بگویید.

اگر این علائم را دارید، از محصولات ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا ممکن است علائم را تشدید کند.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است منجر به برفک دهانی یا عفونت مخمر جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

مروپنم

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به کارباپنم های دیگر (مانند ایمیپنم)؛ یا به پنی سیلین ها یا سفالوسپورین ها، یا هر نوع حساسیت دیگری پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات مغزی (مانند تشنج، ضربه به سر، تومور)، بیماری های کلیوی، بیماری های معده و روده (مانند کولیت) مطلع سازید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث سردرد، بی حسی و گزگز پوست یا تشنج شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

برخی از اشکال این دارو حاوی سدیم است. اگر رژیم غذایی محدود به نمک دارید یا اگر شرایطی دارید که در صورت داشتن نمک بیشتر (مانند نارسایی احتقانی قلب) ممکن است بدتر شود، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث شود که واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن تیفوئید) نیز به خوبی کار نکنند. در حین استفاده از این دارو هیچگونه واکسیناسیونی انجام ندهید، مگر اینکه پزشک این امر را به شما گفته باشد.

مروپنم

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: اسید والپروئیک و داروهای مرتبط (مانند دیوالپروکس سدیم، سدیم والپروات).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در زمان استفاده از این دارو از انجام منظم آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کلیه) غافل نشوید. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا پزشک داروخانه خود بخواهید یک برنامه دوز جدید دریافت کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

برای جزئیات نگهداری دستورالعمل های محصول را مطالعه کنید و با پزشک داروخانه مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش