ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مرکاپتوپورین Mercaptopurine

نام های تجاری: پوری-نتول پوریکسان 6- ام پی پورینتون مرپورین (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان) لوسمی حاد لنفوسیتی ) مصرف شود. این دارو یکی از انواع داروهای شیمی درمانی است و نحوه عملکرد آن به این صورت است که رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد و یا متوقف می کند.

اَشکال دارویی

  • سوسپانسیون خوراکی (100 میلی گرم در 5 میلی لیتر)؛
  • قرص خوراکی (50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق توصیه پزشک بصورت خوراکی همراه با غذا و یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. در حین مصرف این دارو مقدار زیادی مایعات بنوشید مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری کرده باشد‌ زیرا این کار به کاهش خطر برخی از عوارض جانبی خاص (مانند مشکلات کلیوی) کمک می کند.

اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید، بطری را حداقل برای ۳۰ ثانیه پیش از مصرف هر دوز به خوبی تکان دهید. مقدار داروی مصرفی تان را با استفاده از دستگاه اندازه گیری مخصوص و به دقت اندازه بگیرید و از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز مناسب، اشتباهی رخ دهد. از تماس این دارو با پوست یا چشم خودداری کنید. در صورت تماس، ناحیه آسیب دیده را با آب بشویید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، وزن و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد. دوز و مقدار دارو را افزایش ندهید و طولانی تر از زمان تجویز، آن را مصرف نکنید. با انجام این کار، بیماری تان سریع تر بهبود نخواهد یافت بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی افزایش می یابند.

بیشترین اثرگزاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار ناشی از قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال و از دست دادن اشتها، از عوارض جانبی این دارو هستند. ریزش مو موقتی نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تشدید یا تداوم هر یک از این علائم، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است به عوارض جانبی جدی دچار شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا که بر این باور است ‌که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، این خطرات را کاهش خواهد داد.

در صورت وقوع هرگونه عارضه جانبی جدی مانند درد / تورم مفاصل، مدفوع سیاه، استفراغی که شبیه قهوه است، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، درد در ناحیه کمر)، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت وقوع هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی مانند علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مزمن، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره (به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

مرکاپتوپورین عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد که این امر می تواند منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها شود که در نهایت باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. در صورت مشاهده علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مزمن، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان.

مرکاپتوپورین به ندرت خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان (مانند لنفوم، پوست، دهانه رحم) را افزایش خواهد داد. این خطر در کودکان / بزرگسالان مبتلا به برخی از بیماری های روده (مانند بیماری کرون، کولیت زخمی شونده ) بیشتر است.به دادن همه تست های آزمایشگاهی و پرزشکی خود ادامه دهید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: تورم شکم، تورم غدد لنفاوی، تعریق شبانه، کاهش وزن بدون دلیل، تغییرات پوستی غیرمعمول (مانند ضایعه پوستی یا برجستگی جدید، یا تغییر در اندازه یا رنگ خال)، خونریزی / ترشح واژن.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورتی که متوجه هریک از علائم واکنش های جدی آلرژیک که در زیر آورده شده است شدید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید. راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه و دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی ناشی از این نوع واکنش ها را در بر نمی گیرند.در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف مرکاپتوپورین در صورت داشتن حساسیت به آن و یا به آزاتیوپرین یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید .این محصول ممکن است حاوی اجزا غیرفعالی باشد که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از استفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، سرطان، برخی اختلالات آنزیمی.

مرکاپتوپورین احتمال ابتلا به عفونت را افزایش خواهد داد و یا عفونت های فعلی را تشدید می کند. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا( خودداری کنید. در صورتی که در معرض عفونت قرار گرفته اید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

بدون تائید پزشکتان از انجام هرگونه واکسیناسیون/ایمن سازی خودداری کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید .

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند بنابراین بهتر است که زمان کمتری را در زیر آفتاب سپری کنید.از قرارگیری در معرض اتاقک های برنزه کننده و چراغ های آفتاب خودداری نمایید. در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

پیش از انجام هرگونه جراحی، نام همه داروهای مصرفی تان را(از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید .

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند یا گرد و غبار ناشی از قرص ها را تنفس کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از مرکاپتوپورین نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین به خصوص در ۳ماه اول بارداری، آسیب وارد کند. پیش از شروع مصرف این دارو، باید تست بارداری بدهید. زنان در سنین باروری هنگام مصرف این دارو و به مدت ۶ ماه پس از مصرف آخرین دوز، می بایست از روش های مناسب کنترل بارداری استفاده کنند.همچنین مردانی که همسرانی در سنین باروری دارند نیز باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت ۳ ماه پس از مصرف آخرین دوز، از روش های مناسب پیشگیری استفاده کنند. اگر فکر می کنید باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و ۱ هفته پس از مصرف آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهد و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهد داد. این متن حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان ( داروهای بدون نسخه، داروهای با نسخه و محصولات گیاهی) را بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید.بدون تأیید پزشکتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آن ها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولات که با مرکاپتوپورین تداخل دارویی ایجاد می کنند عبارتند از: فبوکسوستات، سایر داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن / افزایش خطر ابتلا به عفونت (مثل ریتوکسیماب، توفاسیتینیب).

این داروهمچنین ممکن است که در برخی تست های آزمایشگاهی (مانند سطح اسید اوریک) اختلال ایجاد کند و باعث نادرست شدن نتایج آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

مرکاپتوپورین شباهت زیادی به آزاتیوپرین دارد. هنگام استفاده از مرکاپتوپورین از داروهای حاوی آزاتیوپرین استفاده نکنید .

سوء مصرف

در صورتی که فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانن دشواری در تنفس و غش کردن می شود.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

هنگام استفاده از این دارو می بایست تست های آزمایشگاهی و پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کبد / کلیه ) انجام شود. به دادن همه تست های آزمایشگاهی و پزشکی تان ادامه دهید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود تماس بگیرید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید.همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن ها در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. فرم مایع دارو را ۸ هفته پس از باز کردن بطری دور بیندازید. همواره همه داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه داروها را در توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد.در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش