ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مزالامین Mesalamine

نام های تجاری: مزالازین آپریزو آساکول اچ دی کولیوا مزالازین-عماد مزالون ناژو-کولیت مزالازین-ناژو مزالازین آریا پنتاسا آسافا مزینوکس-آی اچ مزالازین- حکیم مزاسا دلزیکول لایالدا پنتازا آفیلازین (بیشتر)

موارد مصرف

مزالامین

 

مزالامین برای درمان نوعی بیماری روده (کولیت زخمی شونده/کولیت اولسراتیو) مصرف می شود. این دارو به کاهش علائم کولیت زخمی شونده مانند اسهال، خونریزی مقعدی و درد معده کمک می کند. مزالامین به دسته ای از داروها که تحت عنوان آمینو سالیسیلات شناخته می شود، تعلق دارد. این دارو، تورم روده بزرگ را کاهش می دهد.

مزالامین

زمان و نحوه مصرف

مزالامین، طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً 3 بار در روز، مصرف می شود.

این دارو را بصورت کامل ببلعید و از جویدن یا خرد کردن آن اجتناب کنید زیرا این امر باعث عدم انتشار مناسب این دارو در روده بزرگ می شود.

دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی بدن به درمان تعیین خواهد شد. در کودکان، وزن نیز در تعیین دوز مناسب، دخیل است. برند های مختلف این دارو، حاوی مقادیر مختلفی از آن هستند. بدون اجازه و راهنمایی پزشکتان، برند دارو را تغییر ندهید.

بیشترین اثرگذاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید بیماری، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، حالت تهوع/ استفراغ، یبوست، سردرد یا درد مفصل/ عضله ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

گاهی اوقات ممکن است در مدفوع قرص/ کپسول را بصورت کامل یا جزئی مشاهده کنید. در صورت وقوع مکرر این اتفاق، پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است بدنتان قادر به جذب کافی این دارو نباشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

 مزالامین به ندرت می تواند بیماری کولیت اولسراتیو را تشدید کند. در صورت تشدید علائم پس از شروع این دارو (مانند افزایش درد/گرفتگی شکم، خونریزی، اسهال خونی، تب) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی جدی: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، ادرار تیره، حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد شدید معده / شکم، زردی چشم / پوست، درد قفسه سینه و تنگی نفس فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

مزالامین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف مزالامین، در صورت داشتن حساسیت به آن یا به سایر آمینو سالیسیلات ها (مانند بالسالازید، اولسالازین)، سالیسیلات ها (مانند آسپیرین، سالالت) یا به سولفاسالازین و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً: بیماری کلیوی و کبدی، انسداد معده (مانند تنگی پیلور)، مشکلات پوستی (مانند درماتیت آتوپیک، اگزما) مطلع بسازید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

این دارو مشابه آسپیرین است. کودکان و نوجوانانی که مبتلا به بیماری هایی مانند آبله مرغان، آنفلوآنزا و یا هر بیماری ناشناخته دیگری هستند و یا تازگی واکسن دریافت کرده اند، نباید آسپیرین یا داروهای مرتبط با آن (مانند سالیسیلات ها) را مصرف کنند زیرا خطر ابتلا به سندرم ری که نوعی بیماری نادر اما کشنده است، را افزایش می دهد.

مزالامین

در دوران بارداری، این دارو تنها در مواقع ضروری مصرف شود. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. قبل از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت، حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالج یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

دارو دی کلر فنامید با این دارو تداخل دارد.

مزالامین بسیار شبیه به داروهای بالزالازید، اولسالازین و سولفاسالازین است. هنگام استفاده از مزالامین، داروهای حاوی بالسالازید، اولسالازین یا سولفاسالازین را مصرف نکنید.

این دارو ممکن است در برخی از آزمایش های تشخیصی (از جمله سطح نورمتانفرین ادرار) اختلال ایجاد کند و احتمالاً باعث عدم صحت نتایج آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: صدای زنگ زدن در گوش، گیجی، تنفس سریع و تشنج‌.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز کنید.

از انجام‌ منظم آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند عملکرد کبد / کلیه) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی، کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک زمان دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام نگهداری نکنید. اگر بطری دارو حاوی ماده خشک کننده بود، آن را در بطری همراه با دارو نگه دارید. همواره تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش