ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ملفالان Melphalan

نام های تجاری: آلکران فنیل آلامین موستارد اووملا آلکاسل ملفالان تایلومد (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان (مانند مالتیپل میلوما، تخمدان) استفاده می شود. ملفالان متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آلکیله کننده شناخته می شوند. مصرف این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

  • پودر تزریق داخل وریدی (50 میلی گرم) ؛
  • قرص خوراکی (2 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً روزی یک بار به صورت خوراکی مصرف می شود (البته این دارو انواع تزریقی نیز دارد). مگر در مواردی که توسط پزشک شما دستور دیگری داده شده باشد. برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی، مایعات زیادی بنوشید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. دستورالعمل های پزشک خود را برای مصرف این دارو با دقت دنبال کنید.

از افزایش دوز مصرفی این دارو و مصرف ان بیشتر از زمان تجویزشده خودداری کنید. چراکه این کار نه تنها وضعیت شما را سریعتر بهبود نخواهد داد بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد.

ممکن است مشاهده فواید این دارو چندین ماه طول بکشد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف این دارو و تنفس گرد و غبار ان خودداری کنند .

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، زخم های لب / دهان و از دست دادن اشتها ممکن است از عوارض جانبی مصرف ملفالان باشند. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از استفاده از دارو یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

ممکن است ریزش موی موقت رخ دهد. با این حال رشد طبیعی مو باید پس از پایان مصرف دارو بازگردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطرات احتمالی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تنگی نفس، قطع دوره قاعدگی (زنان)، علائم مشکلات کبدی (مانند درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، خصوصاً: موارد خونریزی، مشکلات کلیوی، پرتودرمانی.

مصرف ملفالان احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر می کند و یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. در نتیجه از تماس با افراد مبتلا به عفونت هایی که ممکن است به دیگران انتقال پیدا کنند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورتی که در معرض عفونت هستید برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بارداری و یا قصد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. در حین استفاده از ملفالان نباید باردار شوید. ملفالان ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. در نتیجه در صورتی که باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کرده یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ملفالان را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: نالیدیکسیک اسید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلول های خون، عملکرد کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید .

دوز فراموش شده

مهم است که طبق برنامه پزشک خود آسپاراژیناز را مصرف کنید. در صورت فراموشی مصرف یک دوز، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید دریافت کنید.

نگهداری

دارو را در یخچال و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش