ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ممانتین Memantine

نام های تجاری: نامندا آلزانتین آلزیکسا ممانتین سها ابیکسا ممانتین-حکیم ممانتین-شفا مموکسا آلزیکسا ای آر مموکسا (بیشتر)

موارد مصرف

ممانتین برای درمان گیجی نسبی تا شدید (زوال عقل) مربوط به بیماری آلزایمر استفاده می شود. این دارو، بیماری آلزایمر را درمان نمی کند، اما ممکن است حافظه، آگاهی و توانایی عملکرد روزانه را بهبود بخشد. این دارو با مسدود کردن آنزیمی که با بازیابی تعادل مواد طبیعی (انتقال دهنده های عصبی) در مغز کار می کند، عمل می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار شروع مصرف دارو، اطلاعات لازم را از روی بروشور مطالعه کنید یا از پزشک داروخانه بپرسید. سؤالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. دوز دارو براساس شرایط پزشکی و واکنش بدن به دارو تعیین می شود. هنگامی که برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید، معمولاً یک بار در روز آن را مصرف می کنید. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است این دارو را با دوز کم تجویز کند و به تدریج دوز خود را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. هنگامی که دوز مصرفی به بیش از 5 میلی گرم در روز افزایش یافت، این دارو را دو بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

 

اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دستورالعمل همراه با بطری را مطالعه نمایید. با دقت دستورالعمل ها را دنبال کنید. از ابزار اندازه گیری همراه محصول برای اندازه گیری دوز مصرفی خود استفاده کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. دارو را مستقیماً قورت دهید. آن را با آب یا مایعات دیگر مخلوط نکنید. بعد از هر بار استفاده، ابزار اندازه گیری را با آب بشویید. در صورت داشتن هرگونه سوال با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای پرهیز از فراموشی، آن را هر روز در ساعتی مشخص مصرف کنید. از قطع مصرف دارو یا افزایش مقدار آن جز با تجویز پزشک خودداری شود.

در صورت تشدید وضعیت، با پزشک صحبت کنید.

عوارض جانبی

بدن درد، سرگیجه، یبوست و سردرد ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی، عفونت های شدید ادراری، تغییر رژیم غذایی اخیر (از رژیم پر پروتئین به رژیم گیاهخواری) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا اختلال بینایی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (ازجمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: مهارکننده های آنیدراز کربنیک (مانند استازولامید، متازولامید)، بی کربنات سدیم.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوءمصرف ممکن است شامل بی قراری، تغییر شخصیت، توهم، خواب آلودگی، از دست دادن هوشیاری، باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

اگر چندین روز مصرف ممانتین را فراموش کردید، قبل از مصرف دوز بعدی با پزشک خود صحبت کنید. شاید لازم باشد دوباره با دوز کمتری شروع کنید و به آرامی آن را افزایش دهید.

نگهداری

در دمای اتاق، دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش