ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مونته لوکاست Montelukast

نام های تجاری: ملوکاست آوی لوکاست مونته کیم ایروکاست آسمورال مونتکس لوکاستد اکتولوکاست آسمونت سینگولار مونته لوکاست سها (بیشتر)

موارد مصرف

از مونته لوکاست برای کنترل و پیشگیری از ایجاد علائم آسم مانند خس خس سینه و تنگی نفس استفاده می شود همچنین این دارو قبل از شروع ورزش کردن برای پیشگیری از ایجاد مشکلات تنفسی در حین ورزش نیز توصیه می شود (اسپاسم برونش ). این دارو می تواند باعث کاهش استفاده از اسپری های تنفسی سریع الاثر شود.


علاوه بر آن این دارو باعث کاهش علائم تب بالا و تب یونجه (عطسه، سوزش و درد و گرفتگی در ناحیه بینی) می شود. از آنجا که سایر داروهای آلرژی نسبت به این نوع دارو خطر کمتری دارند، تنها باید زمانی که امکان استفاده از آن ها وجود نداشت یا در نتیجه مصرف آن ها بهبودی حاصل نشد، از داروی مونته لوکاست استفاده می شود.

بیشترین اثرگذاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود، به همین منظور، در ساعت مشخصی از روز، از آن استفاده کنید. این دارو برای حملات آسمی و مشکلات تنفسی ناگهانی توصیه نمی شود. در صورت بروز حمله آسم یا یک تنگی نفس ناگهانی، از اسپری های استنشاقی سریع الاثر استفاده کنید. این دارو ها مهار کننده های برخی مواد طبیعی (لوکوترئین ها- موادی که باعث تشدید بیماری هایی مانند آسم یا آلرژی می شوند) هستند و با کاهش تورم و اتهاب مجاری هوایی، تنفس را تسهیل می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع استفاده از مونته لوکاست یا هنگام شروع یک بسته جدید از آن،‌ نحوه استفاده از آن را از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن به همان صورتی که پزشک تجویز کرده است، مصرف کنید. دوز مصرفی این دارو به سن شخص بیمار و وضعیت پزشکی فرد بستگی دارد.
در صورت استفاده از نوع جویدنی این قرص، قبل از بلع، آن را به طور کامل بجوید. اگر کودک قادر به جویدن و بلعیدن صحیح قرص نیست، با پزشک یا داروساز درباره این مورد مشورت کنید.
از این دارو در ساعت مشخصی از روز استفاده کنید. اگر از این دارو برای بیماری آسم و آلرژی استفاده می کنید، هنگام عصر آن را مصرف کنید. اگر فقط برای پیشگیری از آلرژی استفاده می کنید، هم در صبح و هم در عصر می توانید از آن استفاده کنید.
اگر از مونته لوکاست برای پیشگیری از ایجاد مشکلات تنفسی در حین ورزش استفاده می کنید، حداقل تا ۲ ساعت قبل از ورزش، آن را مصرف کنید. در ۲۴ ساعت، بیش تر از یک قرص استفاده نکنید. در صورت استفاده از این این دارو به شکل روزانه برای بیماری های آسم و آلرژی، از مصرف آن پیش از ورزش پرهیز کنید؛ زیرا در این صورت، خطرات جانبی بسیار افزایش پیدا خواهند کرد.
بدون مشورت با پزشک دارو را قطع و یا مقدار آن را زیاد و کم نکنید. به استفاده از این دارو حتی در هنگام بروز حملات آسمی ناگهانی یا زمانی که هیچ نشانه ای از علائم آسم وجود ندارد، ادامه دهید تا بیماری تحت کنترل باقی بماند. سایر داروهای دیگری که پزشک برای آسم تجویز کرده است را نیز ادامه دهید. این داروها در طول زمان اثر خود را نشان می دهند و نمی توانند به یکباره حملات آسمی را کاهش دهند. بنابراین در صورت بروز حملات آسمی یا سایر مشکلات تنفسی ناگهانی دیگر، از اسپری های استنشاقی سریع الاثر به همان صورتی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید. اسپری تنفسی را همواره همراه خود داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
اگر استفاده از اسپری های تنفسی کمکی نکرد، به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید. اگر علائم آسم، مشکلات تنفسی وعلائم آلرژی تشدید شد و تعداد دفعات استفاده از اسپری های تنفسی افزایش پیدا کرد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.


در صورت مشاهده هرگونه عوارضی مانند کرختی و بی حسی، احساس خارش یا سوزش (سوزن سوزن شدن)، تیر کشیدن بازو ها و پاها، تورم، ضعف عضلانی، حرکات غیرقابل کنترل عضلات و لکنت زبان، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (مخصوصاً در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی حاد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به بیماری های کبدی و مشکلات روحی و روانی (مانند اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی) مطلع سازید.
پیش از انجام عمل های جراحی تمام داروهایی که مصرف می کنید(داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) را به اطلاع پزشک یا دندان پزشکتان برسانید.
قرص های جویدنی حاوی آسپارتام هستند.اگر مبتلا به فنیل کتونوریا یا سایر بیماری های دیگری که در آن ها استفاده از آسپارتام یا فنیل آلانین ممنوع است، هستید، این موضوع را به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید.
در طی بارداری از این دارو فقط در صورت لزوم استفاده نمایید.درباره فواید و ضررهای استفاده از این دارو در زمان بارداری، با پزشک مشورت کنید.
این دارو به داخل شیر مادر نیز وارد می شود.درباره استفاده از دارو حین شیردهی، با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی مونته لوکاست را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف دارو عبارتند از: تشنگی، خواب آلودگی، ناتوانی در ثابت نگه داشتن خود، استفراغ یا دل درد شدید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید. از مصرف بیش از یک قرص در طول ۲۴ ساعت اجتناب کنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش