ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مپولیزوماب Mepolizumab

نام های تجاری: مپولیزومب نوکالا

موارد مصرف

ازمپولیزوماب همراه با داروهای دیگر در جلوگیری از علائم ناشی از آسم مانند (خس خس سینه و تنگی نفس) استفاده می شود. همچنین کنترل علائم آسم می تواند زمان از دست رفته در محل کار یا مدرسه را کاهش دهد. این دارو با کاهش تورم (التهاب) مجاری تنفسی ریه باعث تسهیل تنفس می شود. همچنین از مپولیزوماب برای درمان بیماری خاصی از سیستم ایمنی بدن (گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پلی آنژیت-EGPA) استفاده می شود. که به کنترل و جلوگیری علائم ناشی از بیماری (مانند خس خس سینه، تنگی نفس، آبریزش بینی، درد صورت) کمک می کند. عملکرد این دارو شامل کاهش تورم (التهاب) رگهای خونی و همچنین کاهش برخی از گلبول های سفید خون (ائوزینوفیل ها) که می توانند باعث ایجاد بیماری شوند، است.


این دارو برای موثر واقع شدن نیاز به مصرف منظم دارد و بلافاصله پس از مصرف تاثیر نمی گذارد. همچنین نباید برای تسکین اختلالات ناگهانی تنفسی و حملات آسم استفاده شود. می توانید در زمان بروز حمله آسم از داروهای استنشاقی تسکین سریع (اسپری) استفاده کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو طبق دستور پزشک معمولاً هر 4 هفته یکبار با تزریق در زیر پوست در قسمت بازو، ران یا شکم استفاده می شود. دوز مصرفی براساس سن، شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.
دارو را قبل از استفاده، از یخچال خارج کرده و اجازه دهید تا با دمای اتاق هم دما شود. به هیچ وجه این دارو را با روش های دیگر مانند گرم کردن در مایکروویو یا قرار دادن در آب گرم، گرم نکنید. همچنین دارو را تکان ندهید. قبل از استفاده این محصول، ظاهر آن را از نظر شفافیت، وجود ذرات ریز یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت مشاهده هر یک از این موارد، از دارو استفاده نکنید.
قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. برای کاهش آسیب دیدگی زیر پوست، هر بار محل تزریق را تغییر دهید. همچنین از تزریق به پوست حساس، آسیب دیده، کبود یا زخمی خودداری کنید.
درصورت مصرف مرتب از داروهای کورتیکواستروئید، مصرف آن را مگر به دستور پزشک متوقف نکنید. علائم برخی بیماری ها (مانند آسم، آلرژی) ممکن است با قطع ناگهانی دارو، تشدید شوند. در صورت قطع ناگهانی مصرف داروی کورتیکواستروئید، ممکن است علائم ترک دارو (مانند ضعف، کاهش وزن، حالت تهوع، درد عضلانی، سردرد، خستگی، سرگیجه) بروز پیدا کند. پزشک برای کمک به جلوگیری از علائم ترک، دوز داروی کورتیکواستروئید را بعد از شروع استفاده از مپولیزوماب به آرامی کاهش می دهد. در صورت قطع مصرف، فوراً با پزشک خود یا پزشک دارو خانه تماس بگیرید.
بهترین اثربخشی دارو با مصرف منظم آن میسر می شود. همچنین برای به خاطر سپردن مصرف دارو، بهتر است در تقویم خود علامت بگذارید.
نحوه صحیح نگهداری و از دسترس خارج کردن لوازم پزشکی را بیاموزید و از یک سرنگ مجددا استفاده نکنید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی می تواند شامل قرمزی، تحریک شدن یا درد در محل تزریق باشد. همچنین تورم، قرمزی و خارش چشم یا پلک ها نیز محتمل است. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.


به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به انگل مطلع سازید.
نام تمام محصولاتی ای که مصرف میکنید را قبل ازانجام جراحی به پزشک و یا دندان پزشک ارائه دهید. (محصولاتی از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی)
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی مپولیزوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
در حین مصرف این دارو از مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات غافل نشوید.

نگهداری

برای نگهداری از دارو، سرنگ را با بسته بندی خودش در یخچال قرار دهید و از یخ زدگی آن خودداری کنید. در صورت نیاز دارو را با بسته بندی باز نشده، می توانید تا 7 روز در دمای اتاق نگهداری کنید. و در صورت خارج کردن سرنگ از بسته بندی تا حداکثر 8 ساعت از آن استفاده کنید و در غیر این صورت آن را از دسترس خارج کنید. همه ی دارو ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش