ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مکسیلتین Mexiletine

نام های تجاری: مکسیتیل نوومگزیلتین مگزیل مگزیتون مگزیتک مگزی لتینا مکیتولاید مگزاریتم (بیشتر)

موارد مصرف

Mexitil

از این دارو برای درمان انواع خاصی از آریتمی های جدی قلب (تهدیدکننده زندگی) (مانند تاکی کاردی مداوم بطنی) استفاده می شود. این دارو برای بهبود ریتم طبیعی قلب و حفظ ضربان قلب منظم و ثابت تجویز می شود. مکسیلتین نوعی داروی ضد آریتمی است. این دارو سیگنال‌های الکتریکی خاصی در قلب را که می‌توانند باعث نامنظم شدن ضربان قلب شوند، مسدود می کند. درمان ضربان قلب نامنظم می تواند خطر لخته شدن خون را کاهش دهد و در نتیجه می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را نیز کاهش دهد.

Mexitil

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید همراه با یک لیوان پر آب (8 اونس/240 میلی‌لیتر و غذا یا یک آنتی اسید، معمولاً 2 تا 3 بار در روز یا طبق تجویز پزشک به صورت خوراکی مصرف شود. مصرف این دارو همراه با غذا یا آنتی اسیدها، به کاهش عوارض جانبی آن (مانند تهوع، سوزش معده) کمک می کند. اگر درباره مصرف آنتی اسید با این دارو سوالی دارید از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

دوز مصرفی این دارو بر اساس سن، عملکرد کبد، سابقه پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید عارضه، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، سوزش معده، سرگیجه، سبکی سر، اختلال در بینایی (مانند تاری دید)، سردرد، لرزش، عصبی بودن، یا اختلال در کنترل عضلات (اختلالات هماهنگی) می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از این موارد، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Mexitil

بروز هرگونه عارضه جدی اما غیر معمول، از جمله تشدید علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم پا یا مچ پا، خستگی غیرعادی، افزایش وزن غیرعادی یا ناگهانی)، علائم مشکلات کبدی (مانند تهوع یا استفراغ مداوم، درد در معده شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره) به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه و تشنج، به سرعت به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف مکسیلتین، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، کندی ضربان قلب سابقه حمله قلبی)، مشکلات کبدی و تشنج، مطلع سازید.

Mexitil

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با این حال، احتمال آسیب رساندن این دارو به نوزاد بسیار کم است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالج یا پزشک داروخانه از هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و بیمار را از نظر بروز این عوارض تحت نظر خواهند داشت. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بهتر است پیش از مصرف دارو نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید، به خصوص اگر از کافئین، تئوفیلین، داروهایی که می توانند بر سطح اسید در ادرار تأثیر بگذارند (مانند بی کربنات سدیم، دوزهای زیاد ویتامین C) استفاده می کنید.

Mexitil

برخی دیگر از داروها می توانند بر دفع مکسیلتین از بدن و در نتیجه بر نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به سایمتیدین، فلووکسامین، پروپافنون، ریفامپین، داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین، فنوباربیتال) اشاره کرد.

موارد ذکر شده تمام تداخلات دارویی این دارو را در بر نمی گیرند. پیش از استفاده از این دارو، پزشک خود و پزشک داروخانه را در جریان تمام محصولات مصرفی خود قرار دهید. فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود به همراه داشته باشید و آن را در اختیار پزشک خود یا پزشک داورخانه قرار دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی، گیجی، غش کردن و تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند EKG، فشار خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش