مکلورتامین Mechlorethamine

نام های تجاری: موستین نیتروژن موستارد موستارژن

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع سرطان (مانند لنفوم هوچکین، سرطان خون) به کار می رود. مکلوراتامین متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان عوامل آلکیله کننده شناخته می شوند. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز می شود. تزریق این دارو معمولا به صورت داخل وریدی و طبق دستور پزشک می باشد. همچنین ممکن است تجویز آن همراه با قرار دادن آن در قسمت های خاصی از بدن (مانند قفسه سینه، شکم) یا بر روی پوست بدن (برای برخی از عارضه های پوستی) باشد. دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو، تعیین می شود.

همراه با مصرف این دارو مایعات فراوان بنوشید مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. انجام این کار باعث کاهش خطر بروزعوارض جانبی جدی (مانند افزایش اسید اوریک) می شود.

از مصرف زردچوبه حین درمان با این دارو پرهیز کنید. زردچوبه باعث کاهش عملکرد این دارو می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال، سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی یا ضعف می تواند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ ممکن است شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع، استفراغ تجویز کند. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعدد، پرهیز از خوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا ایجاد محدودیت در انجام فعالیت ها می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

استفراغ یا اسهال مداوم منجر به کاهش آب بدن (کم آبی) می شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن، مانند کاهش غیرمعمول ادرار، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، تپش سریع قلب، یا سرگیجه، آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

ریزش موقت مو می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی باشد که بعد از اتمام دوره مصرف دارو، موها مجدداً رشد خواهند کرد.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی می شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تغییرات شنوایی (کاهش شنوایی، احساس صدای زنگ در گوش)، تغییرات در عادت ماهیانه (مانند قطع دوره عادت ماهیانه)، بی حسی / گزگز، خونریزی آسان / کوفتگی.

این دارو باعث کاهش توانایی فرد در مبارزه با بیماری می شود. همچنین این دارو می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها (به ندرت کشنده) و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند.در صورت مشاهده علائم بیماری (مانند گلودردی که بهبود نمی یابد، تب، لرز)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف مکلوراتامین، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه خونریزی / مشکلات خونی، نقرس، بیماری های اخیر / فعلی / عود کننده، بیماری کلیوی و کبدی مطلع سازید.

مكلوراتامین می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز بدون تایید پزشک، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی ویروس زنده دریافت کرده اند اجتناب کنید (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود).

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک یا دندان پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

پیشرفت سرطان به ندرت در افرادی که با این دارو درمان شده اند مشاهده می شود.در صورت تجویز همزمان این دارو با سایر روش های شیمی درمانی یا پرتودرمانی، خطر احتمالی افزایش می یابد.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

این دارو توانایی بدن در ساخت اسپرم را تحت تأثیر خود قرار داده، و می تواند باعث کاهش قدرت باروری در مردان شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. مكلوراتامین می تواند به جنین آسیب برساند. در صورت بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.اما به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد تازه شیر خوار، شیر دهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی مکلوراتامین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: نالیدیکسیک اسید

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش های تشخیصی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، عملکرد کبد و کلیه) باید هنگام مصرف این دارو بررسی شود. تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید،برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید .

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود



با قوانین سین سا موافقم.
ثبت