ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

مکمل های لاکتاز Lactase

نام های تجاری: لاکت اید لاکتراز سورلاک کولیف تیلاکتاز (بیشتر)

موارد مصرف

این محصول مکمل آنزیمی می باشد که برای کمک به افرادی که در هضم شیر و سایر محصولات لبنی مشکل دارند (عدم تحمل لاکتاز) استفاده می شود. لاکتوز نوعی قند است که در محصولات حاصل از شیر یافت می شود. آنزیم لاکتاز به طور معمول توسط بدن تولید می شود تا به تجزیه (هضم) لاکتوز کمک کند. عدم تحمل لاکتاز در زمانی که بدن مقادیر کمی آنزیم لاکتاز تولید کند، ایجاد می شود.


عدم تحمل لاکتوز از سنین مختلف شروع می شود. عدم تحمل لاکتوز کودکان 2 ساله را تحت تأثیر قرار می دهد اما نوزادان تحت تأثیر قرار نمی گیرند. این امر در بزرگسالان بسیار شایع است. یکی از راه های درمان عدم تحمل لاکتوز، پرهیز از مصرف محصولات لبنی است اما منجر به کمبود مواد مغذی و ویتامین های مهم مانند کلسیم، ویتامین D، ریبوفلاوین و پروتئین می شود. برخی افراد از شیر بدون لاکتوز یا جایگزین های شیر گاو مانند شیر سویا یا برنج استفاده می کنند. اکثر افراد با سطح پایین آنزیم لاکتاز، مقادیر کمی از محصولات لبنی را تحمل می کنند (2-4 اونس یا 59.1- 118.2 میلی لیتر) و فقط با وعده های بیشتر (6 اونس یعنی 177.4 میلی لیتر یا بیشتر) علائم را نشان می دهند. مصرف آنزیم لاکتاز به همراه محصولات لبنی طبق دستور پزشک از ناراحتی معده، نفخ یاگرفتگی شکم، گاز و اسهال ناشی ازاین محصولات جلوگیری می کند.
FDA این محصول را از نظر ایمنی یا اثربخشی بررسی نکرده است. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت شود.

زمان و نحوه مصرف

تمام دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی دنبال شوند. در صورت تجویز پزشک، این دارو طبق نسخه مصرف شود. سؤال های مربوط به این دارو از پزشک یا داروساز پرسیده شوند.
در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت یا بروز مشکل پزشکی جدی، بلافاصله از مراقبت پزشکی استفاده شود.

عوارض جانبی

این دارو عوارض جانبی بسیار کمی دارد. درصورت مشاهده ی اثرات غیر معمول پس از مصرف دارو، سریعاً با پزشک یا داروساز تماس گرفته شود.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
در صورت ابتلا به هرگونه بیماری، قبل از استفاده دارو با پزشک یا داروساز مشورت شود.
قبل از عمل جراحی، تمام داروهای مورد استفاده (از جمله داروهای تجویز، بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندان پزشک اطلاع داده شود.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز مشکلات تنفس، با مرکز فوریت های پزشکی تماس گرفته شود.

توجه

تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی به طور منظم انجام شوند.
برچسب روی مواد غذایی مطالعه شوند زیرا برخی محصولات غیر از محصولات لبنی نیز دارای لاکتوز می باشند.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نمی باشد.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش