ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نوانترون (میتوکسانترون) Novantrone (Mitoxantrone)

نام های تجاری: نوانترون دی اچ ای دی ابگزانترون زانتومیت نیترول ميتوكسانترون ا ب و میتوکسان میتوکسانترون هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

از میتوکسانترون برای درمان سرطان خون و سایر سرطان ها همچنین برای درمان مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) استفاده می شود. این دارو به گروهی از داروها معروف است که به عنوان آنتراسندیون شناخته می شوند و باعث کاهش یا توقف رشد سلول های خاص (از جمله سلول های سرطانی و سلول هایی که بر دفاع طبیعی بدن تأثیر می گذارند) می شوند.

اَشکال دارویی

محلول وریدی (2 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از میتوکسانترون وهربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی تجویز می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود.

اگر این دارو پوست شما را لمس کرد، بلافاصله محل را به خوبی با آب و صابون بشویید. اگر این دارو در چشم شما قرار گرفت، پلک را باز کرده و به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید، سپس بلافاصله به بخش مراقبتهای ویژه مراجعه کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد یا خستگی غیرمعمول می توانند از عوارض این دارو باشند. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

حالت تهوع، استفراغ یا اسهال به ندرت ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند کاهش ادرار غیرمعمول، خشکی دهان غیرمعمول / افزایش تشنگی، کمبود اشک، سرگیجه / سبکی سر یا رنگ پریدگی و چروک پوست بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان وقطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی­گردد.

این دارو ممکن است باعث سبز شدن ادرار شما شود. همچنین ممکن است قسمت سفید چشم نیز به رنگ مایل به آبی درآید. این اثرات موقتی، طبیعی و بی ضرر هستند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییرات قاعدگی (به عنوان مثال دوره های متوقف شده)، خونریزی غیرمعمول/ کبودی (به عنوان مثال: لکه های قرمز کوچک روی پوست، مدفوع سیاه / خونی، ادرار خونی، استفراغ شبیه به تفاله قهوه)، احساس بی حسی / سوزن سوزن شدن، تشنج بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید، بهتر است از دهان شویه حاوی الکل استفاده نکنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین ممکن است بهتر باشد غذاهای نرم و مرطوب مصرف کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف میتوکسانترون در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات خون / خونریزی (به عنوان مثال، کم خونی، تعداد سلول های خون کم)، بیماری قلبی (به عنوان مثال، نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب نامنظم)، بیماری کبد، پرتودرمانی، عفونت اخیر / فعلی را مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

در صورتی که از این دارو استفاده می کنید. قبل از جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از میتوکسانترون نباید باردار شوید میتوکسانترون ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از این دارو،. برای جلوگیری از بارداری در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری، کاندوم) اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و می تواند اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. بنابراین هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی میتوکسانترون را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: داروهای ضد سرطان دیگر (به ویژه آنتراسایکلین ها مانند دوکسوروبیسین).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است تمام آزمایشات / یا معاینات پزشکی به صورت دوره ای انجام شود.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش