ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

میزوپروستول Misoprostol

نام های تجاری: میزوگلندین میزوتک سایتوتک سیتوتک (بیشتر)

موارد مصرف

در افراد مستعد به ابتلا به زخم معده یا با سابقه ابتلا به آن، این دارو برای جلوگیری از زخم معده هنگام مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب -NSAID (به عنوان مثال آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ) تجویز می شود. میزوپروستول به  کاهش خطر ابتلا به عوارض جدی زخم معده مانند خونریزی کمک می کند. این دارو با کاهش اسید معده از پوشش داخلی معده محافظت می کند .

به علاوه از میزوپروستول در ترکیب با داروی دیگر (میفپریستون) برای پایان دادن به بارداری ( سقط جنین ) استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

برگه اطلاعات دارویی که در بسته بندی دارو وجود دارد را با دقت بخوانید و اگر در مورد آن سوالی داشتید، از پزشک، پرستار یا داروساز خود بپرسید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. برای جلوگیری از زخم معده ، دارو را 4 بار در روز ، به صورت خوراکی ، قبل از غذا و قبل از خواب ( برای کاهش اسهال ) یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

همچنین اگر دارو را برای سقط جنین مصرف می کنید ، آن را به صورت خوراکی و دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید.

همچنین برای شروع زایمان ، متخصص این دارو را وارد واژن می کند.

در هنگام استفاده از میزوپروستول از مصرف داروهای ضد اسید حاوی منیزیم خودداری کنید. زیرا ممکن است باعث بدتر شدن اسهال شوند. اگر به داروی ضد اسید نیاز دارید ،برای انتخاب محصول با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

برای پیشگیری از زخم معده ، مصرف این دارو را تا زمانی که NSAID ها را مصرف می کنید ادامه دهید.بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع یا گرفتگی معده می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به خاطر داشته باشید پزشک شما این دارو را تجویز کرده است چرا که بر این باور است که مزایا ی مصرف این دارو بیشتر از عوارض جانبی آن اهمیت دارد. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف کرده اند عوارض جانبی  جدی برایشان به وجود نیامده است.

اسهال ناشی از مصرف میزوپروستول شایع می باشد و معمولاً حدود دو هفته پس از شروع مصرف آن اتفاق می افتد و حدود یک هفته ادامه دارد. حتماً به مصرف مایعات ، مواد معدنی و الکترولیت ها برای جلوگیری از کم آبی بدن ادامه دهید. گاهی اسهال مداوم ممکن است منجر به کاهش زیادی آب و مواد معدنی بدن شود. در صورت بروز هر یک از علائم جدی ناشی از کم آبی و عدم تعادل مواد معدنی مانند سرگیجه شدید ، کاهش ادرار ، تغییرات ذهنی و خلقی ، ضعف عضلانی ، ضربان قلب آهسته یا نامنظم ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز علائم نادر ولی جدی مانند اختلال در  قاعدگی و نامنظمی آن ، خونریزی غیر عادی و شدید از واژن ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

 موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری معده یا روده (مانند ، بیماری التهابی روده) ، عوامل خطر پارگی رحم در صورت استفاده از این دارو به صورت واژینال (مانند زایمان قبلی به صورت سزارین بوده است ، جراحی رحم ، پنج بارداری در گذشته یا بیشتر) مطلع سازید.

استفاده مداوم و روزانه  از الکل و تنباکو می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود کنید و از استعمال دخانیات خودداری کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

در موارد نادری مصرف این دارو همراه با میفپریستون به منظور سقط جنین منجر به سقط جنین ناقص می شود.بنابراین بسیار مهم است که تحت نظارت دقیق پزشک باشید و به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید. حتماً اطلاعاتی را در رابطه با اقدامات لازم در مواقع اضطراری و شخصی كه باید با او تماس بگیرد از پزشك خود دریافت کنید. پس از مصرف دارو همراه با میفپریستون ، انتظار خونریزی واژینال را داشته باشید ، اما در صورت بروز علائم بعید مانند خونریزی شدید یا طولانی مدت از واژن ، علائم عفونت (از جمله تب ، لرز) یا غش ، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در دوران بارداری از مصرف دارو برای درمان زخم معده خودداری کنید ، زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود.(همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید) اگر در سن بارداری  هستید ، پس از قطع مصرف میزوپروستول، از روش های موثر جلوگیری از بارداری به مدت یک ماه و یا یک دوره کامل چرخه ی قاعدگی استفاده کنید . در صورت باردار شدن یا احتمال بارداری ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند از شیر مادر به نوزاد منتقل شود. ولی نمی تواند به آن آسیبی برساند. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

ممکن است پزشک یا پزشک داروخانه در مورد هر گونه تداخلات احتمالی دارویی از قبل آگاه باشند و برای جلوگیری از آن ، شما را تحت نظر داشته باشند. بنابراین بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا قطع نکرده و به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

قبل از مصرف این دارو نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود یا پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف میتواند شامل خواب آلودگی شدید ، تشنج ، سرگیجه شدید ، ضربان قلب آهسته یا نامنظم باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای 77 درجه فارنهایت ( 25 درجه سانتی گراد) یا کمتر  و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش