ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نئوسپورین  Neosporin

نام های تجاری: باسیتراسین، نئومایسین و پلی میکسین بی چشمی نئو-پلی سین نئوسپورین چشمی اکوتریسین پماد ای کی- اسپور نئوسین اکو-اسپور-بی (بیشتر)

موارد مصرف نئوسپورین

نئوسپورین 

این دارو برای درمان عفونت چشم استفاده می شود. این محصول حاوی نئومایسین، باسی تراسین و پلی میکسین است، آنتی بیوتیک هایی که با جلوگیری از رشد باکتری ها کار می کنند. این دارو فقط عفونت های باکتریایی چشم را درمان می کند. برای انواع دیگر عفونت چشم (به عنوان مثال، عفونت های ناشی از ویروس ها، قارچ ها، مایکوباکتری ها) موثر نخواهد بود. استفاده غیرضروری یا سوء استفاده از هر آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثر آن شود.

نئوسپورین 

زمان و نحوه مصرف نئوسپورین 

این دارو طبق دستور پزشک به صورت موضعی بر روی چشم استفاده می شود. مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

هنگام استفاده از این دارو از لنز استفاده نکنید. لنزهای تماسی را طبق دستورالعمل سازنده استریل کنید و قبل از شروع دوباره استفاده از آنها، با پزشک خود مشورت کنید.

برای استفاده از پماد چشمی، ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، مراقب باشید که سر پماد به جایی برخورد نکند و به سر پماد دست نزنید. سر خود را به عقب متمایل کنید، به سمت بالا نگاه کنید و پلک پایین را پایین بکشید. با فشار دادن پماد 1.5 سانت از پماد را داخل چشم بریزید و چشم خود را بچرخانید تا در کل چشم پخش شود. سعی کنید پلک نزنید و چشم را مالش ندهید.

اگر از نوع دیگری از داروی چشم استفاده می کنید (به عنوان مثال قطره یا پماد)، ابتدا قطره های چشمی را بزنید و حداقل 5 دقیقه صبر کنید.

اگر از نوع دیگری از پماد چشم استفاده می کنید، قبل از استفاده از آن حداقل 10 دقیقه صبر کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

این دارو را تا پایان دوره استفاده کنید و حتی در صورت احساس بهبودی مصرف آن را قطع نکنید. قطع سریع دارو ممکن است به ادامه رشد باکتری ها منجر شود، که منجر به بازگشت عفونت می شود.

در صورت عدم بهبودی یا تداوم شرایط یا روبرو شدن با علائم جدید (مانند ترشح، تورم، قرمزی، درد) فوراً پزشک را مطلع کنید.

عوارض جانبی داروی نئوسپورین  

خارش یا سوزش چشم به مدت 1 تا 2 دقیقه یا تاری دید موقتی می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نئوسپورین 

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی نئوسپورین 

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به نئومایسین، باسیتراسین یا پلی میکسین، آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (به عنوان مثال، جنتامایسین) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سایر مشکلات چشم مطلع سازید.

بعد از استفاده از این دارو، ممکن است بینایی به طور موقت تار شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به دید واضح دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

نئوسپورین 

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در شرایط ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی نئوسپورین 

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

این دارو ممکن است در صورت مصرف خوراکی مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. پس از پایان درمان، داروی بدون استفاده را دور بریزید. بعداً از آن برای عفونت دیگر استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از گرما و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش