ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نابومتون Nabumetone

نام های تجاری: رلافن رلافن دی اس

موارد مصرف

نابومتون

نابوتون برای کاهش درد، تورم و سفتی مفصل ناشی از آرتروز مصرف می شود. این دارو به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. اگر در حال درمان بیماری مزمن مانند آرتروز هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی یا مصرف داروهای دیگر برای درمان درد خود سوال کنید.

نابومتون

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف نابوتون و پیش از هر بار مصرف مجدد این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید معمولاً یک یا دو بار در روز با یک لیوان پر آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر)، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، مصرف گردد. بعد از مصرف این دارو حداقل 10 دقیقه دراز نکشید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، آن را همراه با غذا، شیر یا داروی ضد اسید دیگری مصرف کنید.

میزان مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. برای به حداقل رساندن خطرات عوارض جانبی (مانند خونریزی معده)، این دارو را در کمترین دوز برای کوتاه ترین زمان موثر مصرف کنید. دوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید. برای بیماری های مزمن مانند آرتروز، مصرف آن را طبق دستور پزشک ادامه دهید. درباره خطرات و مزایا آن با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

در برخی شرایط (مانند آرتروز)، اگر این دارو به طور منظم مصرف شود، ممکن است تا 2 هفته طول بکشد، تا بهبودی کامل را مشاهده کنید.

به یاد داشته باشید داروهای ضد درد (مسکن ها) درصورتی بهتر اثر می گذارند که با بروز اولین علائم درد مصرف شوند. اگر این دارو را به طور غیر منظم مصرف کرده یا صبر می کنید تا درد شدیدتر شود، دارو ممکن است به خوبی تاثیر نگذارد.

در صورت تشدید شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

معده ناراحت، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، گاز، سرگیجه، خواب آلودگی یا سردرد می توانند از علائم مصرف این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً چک کنید و در صورت بالا بودن نتایج آزمایش ها به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، مانند: تغییرات شنوایی (مانند زنگ زدن در گوش)، تغییرات ذهنی / خلقی، بلع دشوار / دردناک، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا / پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، مانند: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، سفتی بی دلیل گردن فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. اگر هر یک از عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند: ادرار تیره، حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد شدید معده / شکم، زردی چشم یا پوست مشاهده کردید، مصرف نابوتون را متوقف کنید و بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

نابومتون

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف نابوتون، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به آسپیرین یا سایر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: آسم (شامل سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر NSAID ها)، مشکلات خونریزی یا لخته شدن، توده در بینی (پولیپ بینی)، بیماری قلبی ( مانند حمله قلبی قبلی)، فشار خون بالا، بیماری کبدی، سکته مغزی، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش معده) مطلع کنید.

مشکلات کلیه گاهی اوقات با مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID ها)، از جمله نابوتون، ممکن است رخ دهد. در صورت کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، بالا بودن سن یا استفاده از داروهای خاص، احتمالاً مشکلات به وجود می آیند. برای جلوگیری از کمبود آب بدن طبق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از انجام عمل جراحی، کلیه مواد دارویی مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

این دارو می تواند باعث گیجی یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند باعث تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل وسیگار، به ویژه در صورت ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. الکل را محدود کرده و سیگار را ترک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. زمان کمتری درمعرض نور آفتاب قرار بگیرید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس پوشیده بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض خونریزی معده / روده، مشکلات کلیوی، حمله قلبی و سکته باشند.

قبل از مصرف این دارو، زنان در سنین باروری باید با پزشک (پزشکان) خود در مورد مزایا و خطرات مصرف آن مشورت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است به جنین صدمه بزند و باعث ایجاد مشکلات در زایمان طبیعی شود. مصرف این دارو در دوران بارداری از هفته 20 ام تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک مصرف این دارو را در هفته 20 ام تا 30 ام تجویز کند باید کم ترین دوز را برای کوتاه ترین زمان موثر مصرف کنید. بعد ازهفته 30 ام بارداری نباید از این دارو مصرف کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نابومتون

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از دارو های که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "(دیورتیک هایی مانند فوروزماید).

این دارو در صورت مصرف با سایر داروها که احتمالا باعث خونریزی شود، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دبیگاتران / انوکساپارین / وارفارین و سایر موارد اشاره کرد.

تمام برچسب های داروهای با نسخه و بدون نسخه را به دقت مطالعه کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب ( آسپیرین ، NSAID مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن یا کتورولاک) هستند. این داروها مشابه نابوتون هستند و در صورت مصرف همزمان ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. با این وجود، اگر پزشک شما را به مصرف دوز پایین آسپیرین جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) راهنمایی کرده باشد، باید مصرف آسپیرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک تجویز دیگری کرده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل: درد شدید معده، استفراغی شبیه تفاله قهوه، خواب آلودگی شدید، از دست دادن هوشیاری، تنفس کند یا کم عمق باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند فشار خون، شمارش کامل خون، آزمایش های عملکرد کبد و کلیه) ممکن است به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا بروز هر گونه عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید.

درمان غیر دارویی آرتروز که توسط پزشک تأیید شده است (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تمرینات تقویت کننده و هوازی) می تواند به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکتی و عملکرد مفصلی کمک کند. برای دریافت راهنمایی های خاص با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

این دارو را طبق برنامه منظم تجویز شده (نه فقط "در حد نیاز") مصرف کرده و اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش