ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نالترکسون Naltrexone

نام های تجاری: ویویترول نالترکسون-الحاوی اگزوپیو (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان سو مصرف الکل استفاده می شود. این دارو فقط در افرادی که قبل از شروع درمان با نالترکسون توانسته اند مدتی نوشیدن الکل را ترک کنند، استفاده می شود. در حین مصرف این دارو از نوشیدن الکل خودداری کنید. این دارو می تواند به محدود کردن مصرف الکل یا ترک آن کمک کند. عملکرد نالترکسون در مغز می باشد و میل به نوشیدن الکل را کاهش دهد. این دارو مانند برخی دیگر از روشهای درمانی برای سو مصرف الکل (مانند دی سولفیرام) موثر نمی باشد. همچنین در صورت مصرف دارو با الکل، بدن واکنشی نشان نمی دهد.

همچنین از این دارو در پیشگیری از سوءمصرف مجدد مواد افیونی پس از ترک آنها استفاده می شود. این دارو از عملکرد مواد افیونی جلوگیری می کند. این دارو در افرادی که هم اکنون از مواد افیونی مانند متادون مصرف می کنند، نباید استفاده شود. مصرف این داروها باهم می تواند علائم ترک ناگهانی را ایجاد کند.

این دارو از دسته داروهای آنتاگونیست افیونی می باشد. از این دارو در دوره ی درمان کامل سوءمصرف الکل و داروهای اپوئیدی استفاده می شود. ( مانند، مشاوره، برنامه 12 مرحله ای، تغییر سبک زندگی)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از دریافت این دارو، باید آزمایش ادرار برای بررسی مصرف اخیر مواد افیونی انجام شود. ممکن است پزشک داروی دیگری (تست چالش نالوکسان) تجویز کند تا فرد را از نظر مصرف مواد افیونی بررسی کند. قبل از شروع نالترکسون حداقل 7 روز از مصرف الکل یا مواد افیونی خودداری کنید. همچنین ممکن است 14 الی 10 روز قبل از شروع نالترکسون نیاز به قطع مصرف برخی از داروهای افیونی (مانند متادون) باشد.

این دارو توسط یک متخصص به عضله باسن تزریق می شود. این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً هر ماه یکبار تجویز می شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. پزشک ممکن است دارو را با دوز کمتر شروع کند و قبل از افزایش دوز، فرد را از نظر بروز عوارض جانبی یا علائم ترک تحت نظر دارد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، زمان مصرف آن را در تقویم علامت گذاری کنید.

در صورت شروع دوباره ی مصرف داروها و الکل به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، اضطراب، خستگی و از دست دادن اشتها می تواند می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

درد، قرمزی، تورم، خارش و کبودی در محل تزریق نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تشدید هر یک از این علائم یا ادامه داشتن آن برای 2 هفته، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید. در موارد نادری، واکنش شدید محل تزریق در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب دائمی شود.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت اعتیاد جسمی به مواد افیونی، علائم ترک ناگهانی می تواند ظرف چند دقیقه پس از استفاده از نالترکسون بروز پیدا کند. در صورت بروز هر یک از علائم ترک مانند، استفراغ، اسهال، تغییرات ذهنی و خلقی (به عنوان مثال اضطراب، گیجی، خواب آلودگی شدید، توهمات بینایی) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم، افسردگی یا در موارد نادری افکار خودکشی، علائم یک مشکل تنفسی جدی یا ذات الریه (به عنوان مثال سرفه، تنگی نفس، خس خس)، تاول یا زخم در محل تزریق را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عارضه جانبی جدی اما نادر مانند درد قفسه سینه فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نالترکسون به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی کبدی شود. هنگام استفاده از دوزهای بیشتر، این خطر افزایش می یابد. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، حالت تهوع مداوم یا استفراغ، از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، استفاده از این دارو را متوقف کرده و فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص استفاده فعلی یا اخیر (در 7 تا 14 روز گذشته) از هر نوع داروی مخدر (مانند مرفین، متادون، بوپرنورفین)، مشکلات خونریزی (مانند هموفیلی، پلاکت پایین)، بیماری کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

همچنین لازم است که برگه حاوی سوابق پزشکی را همراه خود داشته باشید تا در صورت قرار گرقتن در موقعیت اورژانسی بهترین اقدامات درمانی برای شما انجام شود.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

پس از قطع مصرف نالترکسون یا فراموش کردن دوز نالترکسون، ممکن است نسبت به دوزهای پایین داروهای افیونی حساسیت بیشتری نشان دهید و خطر عوارض جانبی جدی و کشنده داروهای افیونی (مانند کاهش تنفس، از دست دادن هوشیاری)افزایش یابد. همچنین ممکن است در اواخر ماه، نسبت به دوزهای پایین داروهای افیونی حساسیت بیشتری مشاهده شود.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو اثرات داروهای افیونی (از جمله هروئین) و داروهای مشابه (داروهای افیونی) را مسدود می کند. با این حال، دوز زیاد هروئین یا داروهای افیونی می توانند بر آن غلبه کنند. تلاش برای غلبه بر این اثر این دارو بسیار خطرناک می باشد و ممکن است باعث آسیب جدی، از دست دادن هوشیاری و مرگ شود. قبل از مصرف این دارو از آگاهی کامل به خطرات و فواید این دارو اطمینان حاصل کنید و دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

تنها در صورتت لزوم از این دارو در هنگام بارداری استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ویویترول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین، انوکساپارین)، دکسترومتورفان، داروی اسهال (مانند دیفنوکسیلات)، مسکن های ضد درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون).

این دارو ممکن است باعث ایجاد اختلال در برخی از تست های آزمایشگاهی (مانند تست های دارویی) و نتایج کاذب آن ها شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمامی پرسنل آزمایشگاه و پزشک از استفاده ی شما از این دارو مطلع اند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش عملکرد کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دررابطه با مصرف نالوکسان برای درمان سوءمصرف داروهای افیونی از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید. علائم مصرف بیش از حد داروهای اپوئیدی و نحوه درمان آنها را به خانواده یا اعضای خانه خود بیاموزید.

دوز فراموش شده

بسیار مهم است که دارو طبق برنامه مصرف شود. بنابراین در صورت فراموش کردن یک دوز مصرفی برای دریافت یک برنامه جدید با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

نگهداری

در دسترس عموم نمی باشد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش