ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نالوکسگل Naloxegol

نام های تجاری:

موارد مصرف

این دارو برای درمان یبوست ناشی از nhv,ihd lonv در افراد مبتلا به درد مداوم که البته ناشی از سرطان نباشد، استفاده می شود. . این دارو اثر مواد افیونی بر روده را قطع می کند بدون این که جلوی درد را بگیرد. نالوکسگل متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آنتاگونیست های مواد افیونی شناخته می شوند.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف یا مصرف مجدد دارو، با پزشک یا پزشک داروخانه صحبت کنید.
این دارو طبق دستور پزشک، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا، با معده خالی مصرف شود، این کار به طور روزانه هر صبح انجام شود.
در صورت عدم توانایی در بلع کامل این دارو، قرص ها به صورت پودر خرد شوند، در 4 اونس (120 میلی لیتر) آب مخلوط و بلافاصله نوشیده شوند. مجدداً لیوان با 120 میلی لیتر آب دوباره پر شود و با محتوبات داخل لیوان نوشیده شود.
در صورت استفاده از لوله ای که به معده متصل می باشد، نحوه استفاده آن و درست مخلوط کردن قرص ها از متخصص بهداشت و درمان پرسیده شود.
حتماً تمام محصولات مورد استفاده (از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه و گیاهی) به پزشک و داروساز گفته شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
از افزایش دوز دارو یا طولانی کردن مدت زمان مصرف آن خودداری شود زیرا نه تنها بیماری سریع تر برطرف نمی شود بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش می یابد.
این دارو فقط برای یبوست ناشی از مواد افیونی استفاده می شود. با قطع مصرف داروی ضد درد افیونی، مصرف نالوکسگل نیز باید متوقف شود، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.
هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری شود، مگر اینکه پزشک یا داروساز گفته باشد. گریپ فروت احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد. برای اطلاع از جزئیات به داروساز یا پزشک مراجعه شود.
مصرف دیگر ملین ها قبل از شروع درمان با نالوکسگل متوقف شوند. اگر درمان با نالوکسگل بعد از 3 روز وضعیت را بهبود ندهد، پزشک ملین های دیگری را تجویز می کند. جزئیات و دستورالعمل های بیشتر از پزشک پرسیده شود.
در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض جانبی

درد معده یا شکم، اسهال یا گاز از عوارض جانبی این دارو می باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود.
در صورت تجویز این دارو توسط پزشک و بروز عوارض جانبی، فرد باید به یاد داشته باشد که پزشک بیشتر بودن مزایای مصرف این دارو را از عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، به عوارض جانبی جدی دچار نشده اند.


علائم ترک در برخی افراد دیده می شود. در صورت بروز هر یک از این علائم ترک، فوراً به پزشک اطلاع داده شود: تعریق، لرز، درد در معده یا شکم، اسهال، خمیازه، تغییرات روحی یا خلقی (مانند اضطراب یا تحریک پذیری).
این دارو به ندرت باعث ایجاد پارگی جدی در معده یا دیواره روده (سوراخ شدن) می شود. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بسیار جدی، مصرف این دارو را متوقف کرده و فوراً از کمک پزشکی استفاده شود: درد شدید،مداوم و وخیم معده یا شکم، تب، سرگیجه، غش، حالت تهوع یا استفراغ.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً باید به دنبال مراقبت پزشکی بود.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت وجود حساسیت به این دارو یا آلرژی های دیگر، قبل از مصرف به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود. این محصول حاوی مواد غیر فعالی است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز صحبت شود.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی به پزشک یا داروساز شرح داده شود، به خصوص: انسداد معده یا روده، زخم یا تومور معده و روده، بیماری روده (مانند کرون، دایورتیکولیت)، بیماری کلیوی.
قبل از انجام عمل جراحی، تمام داروهای مصرفی (از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک اطلاع دهید.
هنگام بارداری، این دارو تنها در زمان نیاز مصرف شود. این دارو باعث ترک مواد افیونی در یک زن باردار و نوزاد متولدش می شود. در مورد خطرها و مزایای آن با پزشک صجبت شود.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. این دارو باعث ترک مواد مخدر در نوزاد شیرخوار می شود. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی نالوکسگل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
سایر داروها بر دفع یا نحوه عملکرد نالوکسگل تأثیر می گذارند. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول)، بوپسرویر، کلاریترومایسین، کوبی سیستات، ایندیناویر، نفازودون، نلفیناویر، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، ریتوناویر، تیپراناویر و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند شامل سرگیجه شدید، خواب آلودگی، غش کردن، ضربان قلب کند و غیر معمول، تنفس ضعیف و کند و تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.در صورت فراموش کردن 2 دوز یا بیشتر از دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.همچنین داروها را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش