ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ناپروکسن Naproxen

نام های تجاری: ناپروکسن-سبحان ناپروکسن-عبیدی ناپروکسن سها ناپروکسن-شفا تداپروکس250میلی مداکسن ناپروکسن-بهوزان ناپروکسن-عماد آفی روکسن تداپروکس ناپروسین ژلکسن ژلاپروکس پروکساژل ناپروسافت ناپرون تداپروکس آناپروکس آلِو الِو Flanax Pain Reliever Midol Extended Relief, Naprelan Anaprox Anaprox-DS Naproxen Sodium Aleve Caplet Aleve Gelcap Aleve Easy Open Arthritis (بیشتر)

موارد مصرف

از ناپروکسن برای تسکین سردرد، دردهای عضلانی، التهاب، درد دندان ودرد های قاعدگی استفاده می شود. همچنین این دارو باعث کاهش درد، تورم و سفتی مفصل ناشی از آرتروز، بورسیت و حملات نقرس می شود. این دارو از دسته ی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد. این دارو منجر به کاهش مواد التهاب زا می شود.

در صورت ابتلا به بیماری دیگری مانند آرتروز، از پزشک خود در رابطه با درمان های غیر دارویی یا روش های درمانی دیگر برای تسکین درد سوال کنید.

مواد تشکیل دهنده ی این دارو را از روی برچسب درج شده در پشت محصول، حتی اگر این دارو را قبلا مصرف کردید مطالعه کنید. زیرا ممکن است برند های مختلف با هم متفاوت باشند و از موادی استفاده کنند که برای شما مناسب نباشد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

در صورت مصرف این دارو بدون نسخه، دستورالعمل موجود در بسته بندی را قبل از مصرف مطالعه کنید. پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید مطابق دستور پزشک، به صورت خوراکی، روزانه 2 یا 3 بار با یک لیوان پر از آب ( 240 میلی لیتر) مصرف شود. بعد از مصرف این دارو تا حداقل 10 دقیقه از دراز کشیدن خودداری کنید. برای پیشگیری از ناراحتی معده، این دارو را همراه با غذا، شیر یا داروی ضد اسید مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.برای کاهش خطر خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در کمترین دوز و در کمترین زمان ممکن مصرف کنید. از افزایش دوز مصرفی و مصرف طولانی تر از دستور پزشک یا برچسب بر روی دارو خودداری کنید. برای درمان شرایط مداوم مانند آرتروز، این دارو را، طبق دستور پزشک ادامه دهید.

برای درمان شرایط خاص( مانند آرتروز ) ممکن است پس از گذشت دو هفته از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود.

اگر این دارو را "در صورت نیاز" مصرف می کنید (طبق برنامه منظم نیست)، به یاد داشته باشید که بهترین نتیجه در صورت مصرف داروهای مسکن با مشاهده اولین علائم درد، میسر می شود. در صورت تشدید درد با گذشت زمان، ممکن است دارو به خوبی کار نکند.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.در صورتی که از داروی بدون نسخه برای درمان تب استفاده می کنید، با تشدید تب یا بیش از 3 روز طول کشیدن آن، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، حالت تهوع، دل درد، سردرد، خواب آلودگی یا سرگیجه و می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است منجر به افزایش فشار خون شود.بنابراین به طور منظم فشار خون خود را کنترل کنید و در صورت بالا بودن، نتایج را به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، مانند: کبودی و خونریزی، اختلال در بلع، تغییرات شنوایی (مانند شنیدن صدای زنگ در گوش)، تغییرات ذهنی روحی، اختلالات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار)، سفت شدن شدید گردن، تغییرات بینایی، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا، خستگی غیر عادی، افزایش وزن غیر عادی و ناگهانی) به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی کبدی شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع و استفراغ مداوم، بی اشتهایی، درد معده و ناحیه ی شکمی، زردی چشم و پوست، تیره شدن ادرار، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا دارو های دیگر مانند آسپیرین ، ایبوپروفن، سلکوکسیب و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص آسم، آسم حساس به آسپیرین ، آبریزش و گرفتگی بینی ناشی از مصرف آسپیرین ، سلکوکسیب و غیره، اختلالات خونی (مانند کم خونی)، خونریزی و لخته شدن، پولیپ بینی، بیماری قلبی مانند حمله ی قلبی، فشار خون بالا، بیماری کبدی، سکته مغزی، ادم، مشکلات معده، روده، مری (مانند خونریزی، سوزش معده، زخم) مطلع سازید.

با مصرف ناپروکسن ممکن است اختلالات کلیه ایجاد شود. در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، ممکن است که مشکلاتی به وجود آید.

برای جلوگیری از کم آبی بدن، مطابق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید و در صورت تغییر در میزان ادرار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف این دارو می تواند باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و تنباکو، در زمان مصرف این دارو، می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود کنید و سیگار کشیدن را ترک کنید. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در رابطه با میزان الکلی که می توانید در این زمان مصرف کنید سوال کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از اتاق ها و چراغ های سولاریوم خودداری کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

برخی از دارو های ناپروکسن ،حاوی نمک یا سدیم هستند. اگر در رژیم غذایی خود محدودیت مصرف نمک دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

احتمال بروز خونریزی معده و روده، مشکلات کلیوی، حمله قلبی و سکته، در افراد مسن، بیشتر بروز پیدا می کند.

قبل از مصرف این دارو، در سنین بارداری، با پزشک خود در رابطه با مزایا و معایب مصرف این دارو مشورت کنید. در صورت بارداری یا قصد باردارشدن، به پزشک خود اطلاع دهید. تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری، استفاده کنید. مصرف این دارو در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و تداخل در زایمان طبیعی، توصیه نمی شود.

این دارو می تواند از شیر مادر به نوزاد منتقل شود و اثرات منفی بر نوزادان تازه متولد شده، بگذارد. شیردهی در این دوران توصیه نمی شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ناپروکسن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان، والسارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیوم، "قرص های آب" (دیورتیک هایی مانند فوروزماید).

در صورت مصرف این دارو با سایر دارو هایی که باعث خونریزی می شوند مانند داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، داروهای رقیق کننده خون، مانند دبیگاتران، انوکساپارین، وارفارین، احتمال خونریزی در افراد افزایش پیدا می کند.

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب ( آسپیرین ، NSAID ها مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن یا کتورولاک) هستند. این داروها مشابه ناپروکسن هستند و در صورت مصرف همزمان ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. با این وجود، اگر پزشک شما را به مصرف دوز پایین آسپیرین جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) راهنمایی کرده است، مصرف آسپیرین را ادامه دهید، مگر به دستور پزشک. استفاده روزانه از ناپروکسن ممکن است توانایی آسپیرین را در جلوگیری از حمله قلبی / سکته مغزی کاهش دهد. در رابطه با خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید. در مورد سایر داروهایی که می توانند برای درمان درد / تب استفاده کنید، سوال کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف می تواند شامل درد معده، خواب آلودگی شدید و تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

اگر پزشک، استفاده ی منظم از این دارو را برای مدت طولانی به شما توصیه کرده باشد، انجام تست های آزمایشگاهی و تست های پزشکی( مانند فشار خون، شمارش کامل سلول های خون، عملکرد کبد و کلیه) برای کنترل و بررسی عوارض جانبی ناشی از آن را نیز توصیه می کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت ابتلا به آرتروز، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تمرینات تقویت کننده) می تواند به بهبود انعطاف پذیری و عملکرد مفصل ها کمک کند. برای دریافت اطلاعات تخصصی با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش