ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نبیوولول Nebivolol

نام های تجاری: بیستولیک

موارد مصرف

از نبیوولول در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان بتا بلاکر شناخته می شوند. این دارو با جلوگیری از عملکرد برخی از مواد طبیعی در بدن، مانند: اپی نفرین، روی قلب و عروق خونی کار می کند. این اثر ضربان قلب، فشار خون و فشار روحی بر روی قلب را کاهش می دهد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک، معمولاً یکبار در روز، به همراه غذا و یا به تنهایی به صورت خوراکی مصرف نمایید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا این دارو به طور کامل تاثیرگذاری خود را انجام دهد. حتی در صورتی که احساس خوبی دارید، مصرف نبیوولول را ادامه دهید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت (فشار خون بالا یا افزایش آن)، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سردرد، سرگیجه، سبکی سر، خستگی، حالت تهوع، ضربان قلب آهسته یا مشکل خواب می‌توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

همچنین این دارو ممکن است جریان خون در دست ها و پاها را کاهش داده و باعث بروز حس سرما در این اعضا شود. سیگار کشیدن ممکن است موجب تشدید این موضوع گردد. لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید.

به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند: کبود شدن انگشتان دست یا پا، بیهوش شدن، ضربان قلب بسیار کند، علائم جدیدیا بدتر شدن نارسایی قلبی (مانند: تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی)، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی، نوسانات خلق و خوی، افسردگی)، پزشک خود را سریعاً در جریان موضوع قرار دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید با جویدن، مکیدن و حل کردن دارو در دهان امکان بروز واکنش‌های آلرژیک افزایش می‌یابد.

 موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف نبیوولول، در صورت حساسیت به این دارو و یا سایر مواد، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشدکه می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب (مانند: ضربان قلب آهسته، بلوک دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، بیماری کلیه، بیماری کبدی، نارسایی قلبی، اختلالات ذهنی و خلقی (مانند افسردگی)، بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس)، پرکاری تیروئید، واکنش های آلرژیک جدی، از جمله مواردی که نیاز به درمان اپی نفرین دارند، مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. همچنین مصرف الکل و ماری‌جوانا (شاهدانه) می‌تواند باعث تشدید این امر گردد. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید آن را در امنیت و وضعیت مساعد انجام دهید، خودداری نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود نموده و در صورت استفاده از ماری‌جوانا (شاهدانه) با پزشک معالج خود موضوع را در میان بگذارید.

پیش از انجام جراحی،پزشک یا دندانپزشک خود را از کلیه محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.

در صورت ابتلا به دیابت، این محصول ممکن است ضربان قلب سریع و تپنده ای را که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، مخفی کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. همچنین ممکن است این محصول کنترل قند خون را دشوارتر کند. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی یا ادرار، بلافاصله موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را تشخیص دهد.

استفاده از این دارو در دوران بارداری، تنها در موارد اضطراری مجاز می‌باشد. نوزادان متولد شده از مادرانی که این دارو را در دوران بارداری مصرف می کنند ممکن است وزن کمی هنگام تولد داشته و برای مشکلاتی مانند فشار خون پایین، ضربان قلب آهسته، قند خون پایین و تنفس آرام یا کم عمق به نظارت نیاز دارند.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه‌ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی نبیوولول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: فینگولیمود.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند. با پزشک داروخانه در مورد داروهای مصرفی و نحوه استفاده ی بی خطر آنها مشورت کنید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک‌های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می‌توانند به صورت ضربان قلب آهسته غیر عادی و غش کردن باشد.

توجه

از تجویز سرخود این دارو به دیگران خودداری نمایید.

با پزشک خود در مورد ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود که ممکن است به عملکرد بهتر این دارو کمک کند، صحبت کنید (مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی).

هنگام مصرف این دارو فشار خون و ضربان قلب خود را مرتباً بررسی کرده و نحوه بررسی فشار خون و نبض در منزل را بیاموزید و نتایج را به پزشک معالج خود اعلام کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش