ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نرلینکس (نراتینیب) Nerlynx (Neratinib)

نام های تجاری: نراتینیب مالئات نرلینکس

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان پستان استفاده می شود. به گروهی از داروها که به عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند معروف است. این عمل با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی کار می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (40 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دارو را کامل ببلعید. قرص ها را خرد، جویده و نصف نکنید. از دست زدن یا لمس قرصهای خرد شده و شکسته خودداری کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. دوز دارو را به طور سرخود افزایش ندهید و از این دارو بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز استفاده نکنید. وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

برای کمک به جلوگیری از اسهال، پزشک باید داروی ضد اسهال (مانند لوپرامید) را برای شما تجویز کند و در طی 2 ماه اول درمان یک برنامه منظم را مصرف کنید. برای ادامه مصرف داروهای ضد اسهال در یک برنامه منظم یا مصرف آن فقط در صورت لزوم، دستورات پزشک خود را دنبال کنید.

داروهایی که اسید معده را کاهش داده یا مسدود می کنند (مانند مهارکننده های پمپ پروتون-PPI ها، مسدود کننده های H2، آنتی اسیدها) ممکن است جذب دارو را کاهش دهند و باعث می شود تا اثر کمتری داشته باشد. هنگام استفاده از این دارو از مصرف PPI (مانند امپرازول، لانسوپرازول) خودداری کنید. اگر آنتی اسید مصرف می کنید، حداقل 3 ساعت قبل از مصرف نراتینیب آن را مصرف کنید. اگر مسدود کننده H2 (مانند فاموتیدین، ​​رانیتیدین) مصرف می کنید، حداقل 10 ساعت قبل یا حداقل 2 ساعت پس از مصرف نراتینیب آن را مصرف کنید.

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز گفته باشد که این کار را با خیال راحت انجام می دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، زخم و درد در دهان، درد معده و شکم، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی، خشکی پوست، تغییر ناخن یا اسپاسم عضلات می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اسهال یک عارضه جانبی شایع است. طبق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید تا خطر از دست دادن بیش از حد آب بدن کاهش یابد. پزشک برای کمک به کنترل علائم شما باید داروی ضد اسهال (مانند لوپرامید) را برای شما تجویز کند. در صورت بروز اسهال شدید یا قطع نشدن آن، یا نشانه هایی از کمبود آب بدن (مانند کاهش ادرار غیرمعمول، خشکی دهان و تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، سرگیجه و سبکی سر) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است داروهای ضد اسهال اضافی برای شما تجویز کند یا دوز دارو را به طور موقت متوقف یا تنظیم کند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد شدید معده و شکم، زردی چشم و پوست، تیره شدن ادرار، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

مصرف این دارو معمولاً می تواند جوش های خفیفی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را جدا از عوارض نادر که می تواند نشانه ای از یک واکنش آلرژیک شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود، به پزشک خود اطلاع دهید.. هنگام استفاده از این دارو و حداقل 1 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند (مانند آنتی اسیدها، مسدود کننده های H2 مانند فاموتیدین و رانیتیدین، ​​مهار کننده های پمپ پروتون مانند امپرازول / لانزوپرازول)

سایر داروها می توانند بر جذب نشدن این دارو در بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ضد قارچ های آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول)، بوپسرویر، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV مانند (ایندیناویر، نلفیناویر، ریتوناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین) اشاره کرد.، داروهایی که برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، تلیترومایسین و غیره استفاده می شود.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند عملکرد کبد غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.. زنان در سنین باروری باید قبل از شروع درمان آزمایش بارداری انجام دهند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید..با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش