ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نلارابین Nelarabine

نام های تجاری: آررانون آتریینس

موارد مصرف

این دارو برای درمان برخی سرطان ها (سرطان خون، لنفوم) استفاده می شود.این دارو یکی از داروهای شیمی درمانی است رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده یا کاهش می دهد.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (5 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو با تزریق داخل وریدی آهسته توسط یک متخصص تجویز می شود به هر دوره درمانی چرخه گفته می شود. در بزرگسالان، این دارو معمولاً در روزهای 1، 3 و 5 هر چرخه درمان یا طبق دستور پزشک تجویز می شود. در کودکان، این دارو معمولاً هر روز به مدت 5 روز متوالی در طول هر چرخه درمان یا طبق دستور پزشک تجویز می شود.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، سن، اندازه بدن و پاسخ به درمان است. پزشک شمارش خون شما را بررسی می کند تا مطمئن شود می توانید چرخه بعدی خود را دریافت کنید. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست، اسهال، سرفه، تنگی نفس، سرگیجه، خواب آلودگی و خستگی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی و خونریزی آسان، تورم مچ پا و پا، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

این دارو بعلت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی عوارض جانبی ایجاد می کند. برای کاهش خطر، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت بروز علائمی از جمله: کمردرد و پهلو (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی و خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی و ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات خون و خونریزی (به عنوان مثال، کم خونی، تعداد سلول های خونی پایین)، مشکلات کلیوی، بیماری کبدی، بی حسی و گزگز دست و پا (نوروپاتی محیطی)، مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا از طریق بینی گرفته اند خودداری کنید. دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند.

از تماس با افرادی که بیماری هایی دارند که ممکن است به دیگران سرایت کند (مثلاً آنفولانزا، آبله مرغان) خودداری کنید.

برای کاهش خطر بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات سیستم عصبی (به عنوان مثال، بی حسی و گزگز دست و پا) حساسیت بیشتری نشان دهند.

به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. باید هنگام استفاده از این دارو در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنند. مردهایی که از این دارو استفاده می کنند باید از محافظت (مانند کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) در طول درمان و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای ضد سرطان دیگر (به ویژه پنتوستاتین)

اگر از محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند مانند درد افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کن.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (به عنوان مثال، شمارش کامل خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو، در نتیجه دریافت منظم آن حاصل می شود. اگر یک دوز را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود تماس بگیرید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

قابل استفاده نیست، این دارو در یک کلینیک تجویز می شود و در خانه نگه داری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش