نووارینگ  NuvaRing

NuvaRing چیست؟


حلقه واژن NuvaRing حاوی ترکیبی از اتینیل استرادیول و اتونوژسترل هورمون های زنانه هستند که از تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) جلوگیری می کنند.


هورمونهای موجود در NuvaRing همچنین باعث تغییراتی در مخاط دهانه رحم و پوشش رحم شما می شوند و رسیدن اسپرم به رحم را سخت تر می کند و تخمک بارور شده برای رحم سخت تر می شود.

حلقه واژن NuvaRing به عنوان پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود .

هشدارها


اگر باردار هستید یا به تازگی بچه دار شده اید از NuvaRing استفاده نکنید.

اگر مبتلا به فشار خون بالا کنترل نشده ، بیماری قلبی ، بیماری عروق کرونر ، مشکلات گردش خون (به خصوص با دیابت) ، خونریزی واژن تشخیص داده نشده ، بیماری کبد یا سرطان کبد ، سردردهای شدید میگرنی ، اگر از هپاتیت C خاصی نیز استفاده می کنید ، نباید از نووارینگ استفاده کنید. اگر جراحی شدید انجام دهید ، اگر سیگار می کشید و بیش از 35 سال دارید ، یا تا به حال دچار حمله قلبی ، سکته ، لخته شدن خون یا سرطان پستان ، رحم / دهانه رحم یا واژن شده اید ، دارو مصرف کنید .

سیگار کشیدن می تواند خطر لخته شدن خون ، سکته مغزی یا حمله قلبی را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر سیگار می کشید و بیش از 35 سال سن دارید نباید از حلقه واژن NuvaRing استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو


استفاده از Nuvaring می تواند خطر لخته شدن خون ، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد . اگر فشار خون بالا ، دیابت ، کلسترول بالا یا اضافه وزن داشته باشید حتی بیشتر در معرض خطر هستید . خطر سکته مغزی یا لخته شدن خون در طی سال اول استفاده از NuvaRing یا هنگام قرار دادن یک حلقه جدید بعد از عدم استفاده از آن به مدت 4 هفته یا بیشتر ، بیشترین است.

اگر موارد زیر را دارید نباید از NuvaRing استفاده کنید:

فشار خون بالا درمان نشده یا کنترل نشده

بیماری قلبی (بیماری عروق کرونر ، اختلال دریچه قلب ، سابقه حمله قلبی ، سکته مغزی یا لخته خون) ؛

افزایش خطر لخته شدن خون به دلیل مشکل قلبی یا اختلال ارثی خون.

مشکلات گردش خون (به خصوص اگر ناشی از دیابت باشد) ؛

سابقه سرطان مرتبط با هورمون ، یا سرطان پستان ، رحم / دهانه رحم ، یا واژن ؛

خونریزی واژینال غیرمعمول که توسط پزشک بررسی نشده است.

سردردهای شدید میگرنی (همراه با هاله ، بی حسی ، ضعف یا تغییرات بینایی) ، به ویژه اگر شما بیش از 35 سال سن دارید.

بیماری کبد یا سرطان کبد ؛

اگر سیگار می کشید و بیش از 35 سال سن دارید ؛ یا

اگر هر داروی هپاتیت C حاوی ombitasvir / paritaprevir / ritonavir ( Technivie ) مصرف می کنید.

سیگار کشیدن می تواند خطر لخته شدن خون ، سکته مغزی یا حمله قلبی را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر سیگار می کشید و بیش از 35 سال سن دارید نباید از حلقه واژن استفاده کنید.

اگر باردار هستید یا اگر در 4 هفته گذشته بچه دار شده اید از حلقه واژن استفاده نکنید. حلقه واژن را برداشته و در صورت باردار شدن یا از دست دادن دو دوره قاعدگی پشت سر هم با پزشک خود تماس بگیرید.

برای اطمینان از اینکه NuvaRing برای شما بی خطر است ، اگر تاکنون داشته اید به پزشک خود بگویید:

بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا اگر مستعد لخته شدن خون هستید.

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید (نوعی چربی در خون) ؛

بیماری کبد یا کلیه ؛

افسردگی ؛

دیابت ، تیروئید کم کار ، بیماری کیسه صفرا .

تشنج یا سردردهای میگرنی.

چرخه قاعدگی نامنظم ، سندرم شوک سمی ، یا سوزش آسان واژن ؛

یرقان ناشی از بارداری و یا کنترل بارداری قرص.

سابقه خانوادگی سرطان پستان ؛

بیماری پستان فیبروکیستیک یا ماموگرافی غیرطبیعی . یا

اگر اخیراً سقط جنین یا سقط جنین داشته اید .

استفاده از این دارو می تواند خطر لخته شدن خون ، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد. این خطر در طی سال اول استفاده از حلقه واژن یا هنگام قرار دادن یک حلقه جدید بعد از عدم استفاده از آن به مدت 4 هفته یا بیشتر ، بیشترین خطر را دارد.

هنگام استفاده از حلقه واژن NuvaRing نباید از شیر مادر تغذیه کنید.

چگونه باید از NuvaRing استفاده کنم؟


از NuvaRing دقیقاً طبق دستور پزشک استفاده کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. همزمان بیش از یک حلقه نپوشید. تمام اطلاعات بیمار ، راهنماهای دارو و برگه های دستورالعمل ارائه شده به شما را بخوانید. اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

پزشک به شما می گوید که اولین حلقه واژن را که استفاده می کنید در کدام روز قرار دهید. در 7 روز اول ، ممکن است لازم باشد از کنترل بارداری پشتیبان استفاده کنید (کاندوم یا اسپرم کش ، اما از دیافراگم یا کاندوم زنانه استفاده نکنید ).

اگر آن را فقط در حین مقاربت بپوشید ، NuvaRing از بارداری جلوگیری نمی کند. شما باید حلقه را به مدت شبانه روز به مدت 3 هفته کامل (21 روز) بپوشید. همزمان بیش از یک حلقه نپوشید.

به مدت 7 روز پس از قرار دادن اولین حلقه واژن ، ممکن است لازم باشد از کنترل بارداری پشتیبان استفاده کنید (کاندوم یا اسپرم کش ، اما از دیافراگم یا کاندوم زنانه استفاده نکنید).

بعد از 21 روز حلقه را بردارید و 7 روز کامل صبر کنید تا حلقه جدید وارد کنید. بیش از 3 هفته از گذاشتن حلقه در محل خودداری کنید. اگر از برنامه خارج شدید یا در برداشتن حلقه واژن مشکل دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است خونریزی چشمگیری داشته باشید . اگر این خونریزی ادامه یافت یا بسیار شدید است ، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر به جراحی اساسی نیاز دارید یا به مدت طولانی در استراحت در رختخواب به سر می برید ، ممکن است لازم باشد که برای مدت کوتاهی از این دارو استفاده نکنید. هر پزشک یا جراحی که شما را معالجه می کند باید بداند که شما از حلقه واژن NuvaRing استفاده می کنید.

حلقه های واژن استفاده نشده را تا 4 ماه در دمای اتاق نگه دارید. از گرما و نور محافظت کنید. حلقه واژینال استفاده شده را در کیسه فویل که داخل آن قرار دارد دور بیندازید و آن را دور بریزید در جایی که کودکان و حیوانات خانگی نمی توانند به آن برسند. حلقه را به پایین دستشویی نکشید.

اطلاعات دوز


دوز معمول بزرگسالان از NuvaRing برای پیشگیری از بارداری:

1 حلقه را داخل واژن قرار داده و به مدت 3 هفته به طور مداوم در محل خود بگذارید ، سپس به مدت 1 هفته آن را خارج کرده و 1 هفته پس از برداشتن آخرین حلقه ، یک حلقه جدید وارد کنید

نظرات: در طی یک هفته بدون حلقه ، خونریزی ترک معمولاً اتفاق می افتد.

استفاده: برای زنان در سن باروری برای جلوگیری از بارداری

 

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟


اگر NuvaRing افتاد ، آن را با آب گرم بشویید و دوباره وارد آن کنید. اگر حلقه گم شد یا خراب شد ، یک حلقه جدید وارد کنید و در همان برنامه ای که شروع کردید بمانید. دستورالعمل های بیمار در مورد نحوه جایگزینی حلقه ای را که بیش از 3 ساعت از واژن خارج شده است ، به دقت دنبال کنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟


انتظار نمی رود مصرف بیش از حد اتینیل استرادیول و اتونوژسترل خطرناک باشد ، اما ممکن است باعث تهوع یا خونریزی واژینال شود. شکستگی حلقه واژن باعث مصرف بیش از حد نمی شود.

هنگام استفاده از NuvaRing از چه چیزهایی باید خودداری کنم؟


هنگام استفاده از NuvaRing سیگار نکشید ، به خصوص اگر سن شما بیش از 35 سال است.

گریپ فروت و آب گریپ فروت ممکن است با اتینیل استرادیول و اتونوژسترل ارتباط برقرار کنند و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شوند. از استفاده از محصولات گریپ فروت خودداری کنید.

این دارو شما را در برابر بیماریهای مقاربتی - از جمله HIV و ایدز محافظت نمی کند . استفاده از کاندوم تنها راه محافظت از خود در برابر این بیماری ها است.

عوارض جانبی NuvaRing


در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به NuvaRing ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید : کهیر ؛ تنفس دشوار تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

استفاده از Nuvaring را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم سکته مغزی - بی حسی یا ضعف ناگهانی (به ویژه در یک طرف بدن) ، سردرد شدید ناگهانی ، اختلال گفتار ، مشکلات بینایی یا تعادل ؛

علائم لخته شدن خون - از دست دادن بینایی ناگهانی ، خنجر زدن درد قفسه سینه ، احساس تنگی نفس ، سرفه کردن خون ، درد یا گرما در یک یا هر دو پا.

علائم حمله قلبی - درد یا فشار قفسه سینه ، درد گسترش یافته به فک یا شانه ، حالت تهوع ، تعریق.

سندرم شوک سمی - تب ناگهانی ، بدن درد ، بثورات پوستی ، استفراغ ، اسهال و احساس سرگیجه یا سبکی سر ؛

علائم افسردگی - تغییرات خلقی ، افکار آسیب رساندن به خود ؛ یا

مشکلات کبدی - از دست دادن اشتها ، درد بالای معده ، خستگی ، ادرار تیره ، زردی (زردی پوست یا چشم).

عوارض جانبی رایج NuvaRing ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد ، تغییرات خلقی ، کاهش میل جنسی ؛

سوزش یا ترشحات واژن ، درد در دهانه رحم شما ؛

گرفتگی قاعدگی ، درد یا حساسیت به پستان ؛

حالت تهوع ، استفراغ ، درد معده ؛

آکنه یا افزایش وزن .

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عوارض جانبی را با شماره 1-800-FDA-1088 به FDA گزارش دهید.

 

چه داروهای دیگری روی NuvaRing تأثیر می گذارد؟


گاهی اوقات استفاده همزمان از برخی داروها بی خطر نیست. برخی از داروها می توانند بر سطح خون سایر داروهای مصرفی شما تأثیر بگذارند ، که ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد یا داروها را کم اثر کند.

برخی از داروها می توانند کنترل بارداری را کم اثر کنند ، که ممکن است منجر به بارداری شود. اگر از داروهای زیر استفاده می کنید ، از یک نوع مانع جلوگیری از بارداری (کاندوم مردانه با اسپرم کش ، اما دیافراگم یا کاندوم زنانه) با NuvaRing استفاده کنید:

aprepitant ، bosentan ، گریزئوفولوین ، مخمر سنت جان ؛

پزشکی ضد ویروسی برای درمان هپاتیت C و یا HIV / AIDS - مانند boceprevir ، darunavir به ، افاویرنز ، fosamprenavir ، lopinavir، nevirapine ، ریتوناویر ، telaprevir، tipranavir ؛

داروهای تیروئید - مانند لووتیروکسین ، سینتروئید یا سایر موارد.

داروی سل - ریفابوتین ، ریفامپین ؛ یا

داروی تشنج - کاربامازپین ، فلبامات ، لاموتریژین ، اکسکاربازپین ، فنوباربیتال ، فنی توئین ، روفینامید ، توپیرامات .


حداقل تا 28 روز پس از آخرین دوز مصرف هر یک از این داروها ، از داروی جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می توانند با اتینیل استرادیول و اتونوژسترل تداخل داشته باشند. این شامل داروهای تجویز شده و بدون نسخه پزشک ، ویتامین ها و محصولات گیاهی است . همه تعاملات احتمالی در اینجا ذکر نشده است. در مورد تمام داروهای فعلی و هرگونه شروع یا قطع استفاده از آن به پزشک خود بگویید.

منبع

drugs

با قوانین سین سا موافقم.