ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نیتروفورانتوئین Nitrofurantoin

نام های تجاری: ماکروبید ماکرودانتین نیترو ماکرو نیتروفورانتوئین سها نیترورال پیلوسپتیل پی یلوسپیتایل فورانتوئینا نیفترولیو نیتروفورانتوئین استروپ (بیشتر)

موارد مصرف داروی نیتروفورانتوئین

نیتروفورانتوئین

این دارو آنتی بیوتیکی است که برای درمان عفونت مثانه (سیستیت حاد) مصرف می شود. این دارو با ایجاد توقف در رشد باکتری ها اثر خود را می گذارد. این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا)  تاثیر گذار نیست. مصرف  سرخود هر آنتی بیوتیک بدون نیاز به آن ممکن است بر عفونت های بعدی موثر نباشد. این دارو نباید برای نوزادان زیر 1 ماه استفاده شود. این دارو همچنین برای درمان عفونت های خارج از مثانه (از جمله عفونت های کلیه مانند پیلونفریت یا آبسه های پرینفریک) نباید استفاده شود.

نیتروفورانتوئین

زمان و نحوه مصرف داروی نیتروفورانتوئین

این دارو را معمولاً دو بار در روز (هر 12 ساعت)، طبق دستور پزشک بصورت خوراکی مصرف کنید. برای اثر بخشی بهتر، دارو را کامل ببلعید.

هنگام مصرف این دارو از آنتی اسیدهای حاوی تری سیلیکات منیزیم استفاده نکنید. این ضد اسیدها می توانند با نیتروفورانتوئین تداخل ایجاد کنند و از جذب کامل آن توسط بدن جلوگیری کنند.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی پس از بهبودی علائم بیماری بعد چند روز، مصرف این دارو را تا پایان دوره درمان تجویز شده ادامه داده و آن را قطع نکنید. قطع ناگهانی دارو ممکن است باعث بازگشت عفونت شده و رشد باکتری ها ادامه یابد.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی داروی نیتروفورانتوئین

حالت تهوع، سردرد می توانند از عوارض آن باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است باعث زرد یا قهوه ای تیره شدن ادرار شود که معمولاً یک عارضه بی خطر و موقتی است و با قطع دارو از بین می رود. با این حال، ادرار قهوه ای تیره همچنین می تواند نشانه ای از عوارض جانبی نادر (مشکلات کبدی یا کم خونی) باشد. بنابراین، در صورت مشاهده ادرار تیره همراه با هر یک از علائمی مانند: تهوع مداوم / استفراغ، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، خستگی، ضربان قلب سریع / تپنده بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند: درد چشم، تغییرات بینایی، تغییرات روحی / ذهنی، سردرد های مداوم / شدید، علائم جدید عفونت (به عنوان مثال تب، گلودرد مداوم)، کبودی سریع / خونریزی پزشک خود را مطاع کنید.

در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند: بی حسی / گزگز دست / پا، ضعف عضلانی غیرمعمولی سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات بسیار جدی (احتمالاً کشنده) ریه شود. مشکلات ریه ممکن است در اولین ماه درمان یا پس از مصرف طولانی مدت نیتروفورانتوئین (به طور کلی برای 6 ماه یا بیشتر) رخ دهد. در صورت بروز علائم مشکلات ریوی، از جمله: سرفه مداوم، درد قفسه سینه، تنگی نفس / مشکل تنفس، درد مفاصل / عضلات، پوست مایل به آبی و بنفش فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

این دارو به دلیل وجود نوعی باکتری مقاوم، به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این حالت ممکن است در طول درمان یا حتی هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان ادامه یابد. اگر علائم زیر را دارید از داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا این محصولات ممکن است باعث تشدید آنها شوند. در صورت بروز: اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، خون / مخاط در مدفوع سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از نیتروفورانتوئین برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است منجر به برفک دهانی یا عفونت مخمر واژن شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید به پزشک خود اطلاع دهید.

نیتروفورانتوئین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف نیتروفورانتوئین در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورت وجود هرگونه  بیماری خاص از این دارو مصرف نکنید. در صورت ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری کلیوی (به عنوان مثال، خروج ادرار کم یا نداشتن)، بیماری ژنتیکی خاصی (کمبود G-6-PD)، سابقه مشکلات کبدی به دلیل استفاده از نیتروفورانتوئین در گذشته و مصرف این دارو، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی، بیماری ریوی، بی حسی / گزگز بازوها / پاها، کمبود ویتامین B، عدم تعادل مواد معدنی، اختلالات خونی (به عنوان مثال، کم خونی)، دیابت، ضعف مداوم ناشی از مدت طولانی بیماری، برخی از اختلالات چشم (به عنوان مثال، نوریت بینایی) مطلع کنید.

با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها دفع می شود. بنابراین ، افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض خطر عوارض جانبیاین دارو باشند ، به ویژه مشکلات عصبی ، کبدی یا ریوی (به بخش عوارض جانبی مراجعه کنید).

این دارو ممکن است باعث شود که واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) نیز تاثیر نداشته باشند. در حین استفاده از این دارو هیچگونه واکسیناسیون انجام ندهید ، مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد.

نیتروفورانتوئین

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط درموارد ضروری مصرف شود .اگر نزدیک به پایان دوره بارداری (38-42 هفته) یا وضع حمل کرده و زایمانی هستید ، نباید از این دارو مصرف کنید. مصرف آن  ممکن است در کودک شما اختلال خونی خاصی (کم خونی همولیتیک) ایجاد کند. درباره خطرات و فواید دارو با پزشک خود گفتگوکنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی روی نوزادان شیرخوار کمتر از 1 ماه یا آنهایی که بیماری ژنتیکی خاصی دارند (کمبود G-6-PD) داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی نیتروفورانتوئین

پزشکان متخصص (به عنوان مثال، پزشک معالج یا پزشک داروخانه) ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه باشند و شما را برای این امر تحت نظر داشته باشند. بدون تایید آنها، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

قبل از استفاده از این دارو، کلیه مواد دارویی  مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید.: داروهای خاص برای درمان نقرس (داروهای اوریکوزوریک مانند سولفین پیرازون).

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی (برخی آزمایش های گلوکز ادرار) تداخل ایجاد کند، همچنین احتمالاً باعث ایجاد نتایج کاذب آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً از آن برای هرگونه عفونت دیگری استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (به عنوان مثال، عملکرد کلیه / کبد، شمارش خون / CBC، کشت باکتریایی) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت وضعیت کنترل شود یا هرگونه بروز عوارض جانبی بررسی شود. در صورت تجویز محصولات نیتروفورانتوئین برای درمان طولانی مدت (چند ماه یا بیشتر)، آزمایش عملکرد ریه باید انجام شود. برای اطلاع ازجزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوزفراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش