ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نیتروگلیسرین Nitroglycerin

نام های تجاری: سوستاک نیترومکس نیتروکسیر نیتروکاردین تریکانتین میوکاردین تداگلیز نیترومینت دروکانتین نیتروساستین نیترولینگوال گلیترین نیترونال نیترال نیترونال آکواس نیتروپرل نیتروژل Nitromist Nitro-Time (بیشتر)

موارد مصرف

از کپسول های نیتروگلیسیرین برای جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین) در افراد مبتلا به بیماری قلبی خاص مثل بیماری عروق کرونر استفاده می شود.

این دارو متعلق به دسته ای از داروها است که به نیترات ها معروف هستند. آنژین زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب، خون کافی دریافت نکند.

عملکرد این دارو با شل کردن و بزرگ کردن رگ های خونی بوده وبنابراین خون می تواند راحتتر به قلب جریان یابد. این دارو سریعا درد قفسه سینه را تسکین نمی دهد.

همچنین قرار نیست این دارو دقیقاً قبل از فعالیتهای بدنی (مانند ورزش، فعالیت جنسی) برای جلوگیری از درد قفسه سینه مصرف شود. در این شرایط به داروهای دیگری هم نیاز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت خوراکی و معمولاً 3 تا 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک در ساعات مشخصی مصرف شود ،این زمانها را تغییر ندهید، مگر اینکه با تجویز پزشک باشند. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

این دارو را کامل ببلعیدو کپسول ها را نخورید یا نجویید. با این کار همه دارو را به یک باره آزاد کرده و خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. بدون مشورت با پزشک خود مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی داروها ممکن است با قطع مصرف به طور ناگهانی شرایط بیمار بدتر شودو باید مقدار دارو به تدریج کاهش یابد.

اگرچه بعید است، اما وقتی این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است به همان خوبی عمل نکند و مقادیر مختلفی نیاز باشد.

اگر اثر این دارو متوقف شد، به پزشک خود اطلاع دهید (به عنوان مثال، درد قفسه سینه شما بدتر شده باشد یا بیشتر اتفاق بیوفتاد).

عوارض جانبی

پس از سازگاری بدن با این دارو، سردرد، سرگیجه، سبکی سر، حالت تهوع و گرگرفتگی ایجاد میشود. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

سردرد اغلب نشانه اثر این دارو است. پزشک برای درمان سردرد مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپیرین توصیه می کند. در صورت ادامه یا شدید شدن سردرد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر ،هنگامی که از حالت دراز کشیده یا نشسته بلند میشوید مراقب باشید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی: ضعف، ضربان قلب سریع / نامنظم / ضربان قلب بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، مانند حساسیت به ایزوسوربید مونونیترات پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: آسیب دیدگی اخیر سر، گرفتگی مکرر معده / مدفوع آبکی / اسهال شدید (تحرک بالای دستگاه گوارش)، عدم جذب مناسب مواد مغذی (سوor جذب)، کم خونی، فشار خون پایین، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب)، سایر مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی اخیر)مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری نشان می دهند، مخصوصا سرگیجه و سبکی سر را زیاد میکند که خطر از دست دادن تعادل را زیاد می کند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی نیتروگلیسیرین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل ندارد عبارت است از: داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ-ED یا فشار خون ریوی استفاده می شوند (مانند سیلدنافیل، تادالافیل)، داروهای خاص برای درمان سردردهای میگرنی (آلکالوئیدهای ارگوت مانند ارگوتامین)، ریوسیگوات. این دارو می تواند بر روی نتایج برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی (از جمله سطح کلسترول خون) اثر گذاشته و احتمالا منجر به کاذب شدن نتیجه آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد شامل: ضربان قلب آهسته، تغییرات بینایی، حالت تهوع / استفراغ شدید، تعریق، سرما / پوست نرم، انگشتان دست/انگشتان پا/لب رو به کبودی باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های ازمایشگاهی و پزشکی (مانند کنترل فشار خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

تغییر شیوه زندگی مانند تغییر رژیم غذایی، ورزش و قطع سیگار به عملکرد بهتر این دارو کمک میکند. با دکترخود در ارتباط با سبک زندگی سالم مشورت کنید

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش