ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نیزاتیدین Nizatidine

نام های تجاری: اَکسید اگزید (بیشتر)

موارد مصرف

از نیزاتیدین در درمان زخم معده، زخم روده و پیشگیری از بازگشت مجدد آن پس از بهبودی، استفاده می شود. همچنین از این دارو در درمان برخی مشکلات معده و گلو (مری) (مانند ازوفاژیت فرسایشی، ریفلاکس معده و مری-GERD) استفاده می شود. این دارو با کاهش میزان اسید معده منجر به بهبود علائمی مانند سرفه مداوم، درد معده، سوزش معده و مشکل در بلع می شود. نازاتیدین از دسته ی داروهای مسدود کننده های H2 می باشد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید، مطابق دستور پزشک، روزانه 1 یا 2 بار همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. در صورتی که دارو را روزی 1 بار مصرف می کنید، آن را قبل از خواب مصرف کنید در صورت مصرف فرم مایع این دارو، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق سن، شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.به دقت از دستورالعمل های پزشک پیروی کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود.همچنین از افزایش میزان دوز مصرفی و استفاده طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید زیرا اینکار نتنها به تسریع بهبودی کمک نمی کند بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش پیدا می کند.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید

عوارض جانبی

سردرد و اسهال می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر گونه علائم جدی، مانند حالت تهوع، استفراغ مداوم، بی اشتهایی، درد معده و ناحیه شکمی، زردی چشم وپوست، تیره ادرار، گیجی، تورم سینه و درد در مردان، کبودی، خونریزی، علائم عفونت (مانند گلودرد بهبود نیافته، تب، لرز)، ضربان قلب تند، خستگی غیر عادی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا مسدود کننده های H2 (سایمتیدین، ​​فاموتیدین، ​​رانیتیدین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص اختلالات سیستم ایمنی بدن، بیماری های کلیوی، بیماری های کبدی، برخی بیماری های ریوی (مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD)، مشکلات معده (مثل تومور معده) مطلع سازید.

برخی از علائم مانند دل درد، تعریق، سرگیجه، درد قفسه سینه، درد فک، درد بازو، درد شانه به همراه تنگی نفس و تعریق غیر عادی، کاهش وزن شدید می تواند نشان دهنده ی بیماری های جدی تری باشند.در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند از شیر مادر به نوزاد منتقل شود. اثرات آن بر نوزادان هنوز مشخص نمی باشد. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی نیزاتیدین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

از آنجا که پانتوپرازول منجر به کاهش اسید معده می شود. عملکرد برخی از دارو ها که برای جذب به اسید معده نیاز دارند، مانند آتازاناویر، دازاتینیب، دلاواردین، ​​ضد قارچهای آزول خاص (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، پازوپانیب و غیره تغییر می کند.

از مصرف این دارو با سایر دارو های حاوی نیزاتیدین یا مسدود کننده ی H2 مانند: سایمتیدین، ​​فاموتیدین، ​​رانیتیدین، خودداری کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی مانند مانند آزمایش های پروتئین های ادرارو نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییراتی در شیوه زندگی – مانند فعالیت هایی که منجر به کاهش استرس می شوند، ترک سیگار، محدود کردن مصرف الکل و تغییر رژیم غذایی (مانند مصرف نکردن کافئین و برخی ادویه ها) - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در حین مصرف این دارو پزشک انجام تست های آزمایشگاهی و پزشکی مانند آزمایش عملکرد کلیه و آندوسکوپی را برای کنترل و بررسی عوارض جانبی ناشی از آن توصیه می کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش