ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نیفیدیپین Nifedipine

نام های تجاری: ادالت سی سی آفدیتب سی آر نایفدیاک سی سی نیفی-ژل زانیفد نافدیکال اکس ال پروکاردیا پروکاردیا اکس ال ادالت (بیشتر)

موارد مصرف

نیفیدیپین

از این دارو برای جلوگیری از انواع خاص درد در قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود. این دارو امکان ورزش بیشتر را فراهم کرده و موجب کاهش دفعات حملات آنژین می شود. نیفدیپین متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان مسدود کننده های کانال کلسیم شناخته می شوند. این ماده با انبساط رگ های خونی باعث می شود تا خون بتواند راحت تر در رگ ها جریان یابد. اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. نباید این دارو برای درمان درد حملات قفسه سینه مورد استفاده قرار گیرد. برای تسکین دردحملات قفسه سینه طبق تجویز پزشک از داروهای دیگر (مانند نیتروگلیسیرین زیر زبانی) استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید. بزرگسالان باید در مورد خطرات و مزایای مصرف این دارو و همچنین سایر اشکال ایمن تر نیفدیپین (مانند قرص های پیوسته رهش) با پزشک معالج یا پزشک داروخانه صحبت کنند.

نیفیدیپین

زمان و نحوه مصرف

این دارو را، معمولاً 3 بار در روز و همراه با غذا یا بدون آن، طبق تجویز پزشک مصرف کنید. این دارو را به شکل کامل ببلعید و از خرد کردن، شکستن یا جویدن کپسول ها خودداری کنید.

دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان متفاوت است. پزشک ممکن است به تدریج دوز مصرفی را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

در طول مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک مصرف آن را بی خطر دانسته باشد. گریپ فروت می تواند باعث افزایش سطح برخی از داروها در جریان خون شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت تشدید عارضه، به پزشک خود اطلاع دهید (به عنوان مثال، تشدید یا تکرار درد قفسه سینه تشدید)

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به سرگیجه، گرگرفتگی، ضعف، تورم مچ پا / پا، یبوست و سردرد اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی اما بعید مانند ضربان قلب سریع / نامنظم / تپش قلب، غش کردن، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز عارضه جانبی نادر اما بسیار جدی مانند اختلالات بینایی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه این دارو در پیشگیری از درد قفسه سینه (آنژین) موثر است، اما برخی از افرادی که از پیش مبتلا به بیماری قلبی هستند، پس از شروع این دارو یا با افزایش دوز، ممکن است دچار تشدید درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند. در صورت بروز درد قفسه سینه، علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیر معمول) بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

نیفیدیپین

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : تب، غدد لنفاوی متورم، تحریک و خارش پوست، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به بیماری خاص، از مصرف این دارو خودداری کنید. قبل از مصرف این دارو در صورت ابتلا به مشکلات قلبی خاص (مانند نارسایی احتقانی قلب، تنگی آئورت) با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به بیماری های کبدی یا کلیوی، مطلع سازید.

پیش از جراحی پزشک یا دندان پزشک را در جریان دارو های مصرفی خود قرار دهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

نیفیدیپین

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه، یبوست یا تورم مچ پا / پا حساسیت بیشتری نشان دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. درباره خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی داروها می توانند بر دفع نیفدیپین از بدن و در نتیجه، بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به آپالوتامید، سایمتیدین، ​​آنزالوتامید، میتوتان، کوینوپریستین / دالفوپریستین، گل راعی، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

برخی از داروها دارای موادی هستند که می توانند موجب افزایش ضربان قلب شده یا درد قفسه سینه را تشدید کنند. درباره داروهای مصرفی خود به پزشک داروخانه اطلاع دهید و درباره نحوه مصرف ایمن آن ها از او بپرسید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

سایمتیدین نوعی داروی بی نسخه است که معمولاً برای درمان رفلاکس معده از آن استفاده می شود. از آنجا که سایمتیدین ممکن است با نیفدیپین تداخل دارویی ایجاد کند، از پزشک داروخانه بخواهید تا داروی دیگری برای درمان رفلاکس معده تجویز کند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند فشار خون، آزمایش های کبد / کلیه، الکتروکاردیوگرام) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را در دمای اتاق بین 59-77 درجه فارنهایت (15-25 درجه سانتیگراد) در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش