ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نیلوتامید Nilutamide

نام های تجاری: نیلاندرون آناندرون

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. نیلوتامید متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان ضد آندروژن ها (ضد تستوسترون) شناخته می شوند. تستوسترون، هورمونی طبیعی است که به رشد و گسترش سرطان پروستات کمک می کند. نیلوتامید تاثیر تستوسترون را کم کرده و در نتیجه باعث کاهش رشد و گسترش سرطان پروستات می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (150 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را به صورت خوراکی، با غذا یا بدون آن، معمولاً یک بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. همچنین مصرف این دارو پس از جراحی، معمولاً از روز جراحی یا یک روز بعد از آن شروع می شود. 30 روز پس از درمان، پزشک معمولاً دوز مصرفی را کاهش می دهد.

مقدار مصرف آن براساس عارضه و پاسخ به درمان متفاوت است. طول دوره درمان به نحوه پاسخ بدن و سرطان به نیلوتامید و سایر روشهای درمانی بستگی دارد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. مصرف هیچ دارویی را برای درمان سرطان پروستات خود متوقف نکنید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی کند. متوقف کردن داروها باعث گسترش سرطان با سرعت بیشتری کمی شود.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه خود (مانند دشوارتر شدن ادرار، افزایش درد استخوان) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از آنجا که ممکن است نیلوتامید همراه با سایر داروها نیز مورد استفاده قرارا بگیرد، عوارض جانبی آن ممکن است به دلیل داروهای دیگر یا ترکیب داروها باشد. گرگرفتگی، تعریق، سرگیجه، کاهش میل / توانایی جنسی، تغییرات بینایی (مانند مشکل دیدن در هنگام تاریکی یا نور، تغییر دید رنگ)، معده درد، یبوست، حالت تهوع، علائم عدم تحمل الکل (مانند گرگرفتگی)، خستگی) خشکی پوست، افزایش حساسیت به لمس / درد و ریزش موی بدن ممکن است در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد.

در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

نیلوتامید به ندرت باعث ایجاد مشکلات شدید کبدی (گاهی کشنده) می شود. در صورت بروز علائم مشکلات کبدی (مانند از دست دادن اشتها، تهوع مداوم / استفراغ / درد معده، خستگی شدید، ادرار تیره، زردی چشم / پوست) سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات کبدی ممکن است در هر زمان و در هنگام مصرف نیلوتامید ایجاد شود، اما معمولا در 4-3 ماه اول درمان بروز می کند. در صورت بروز این مشکلات پزشک می گوید که مصرف نیلوتامید را قطع کنید یا ادامه دهید. پزشک شما قبل از شروع و در حین مصرف نیلوتامید، با آزمایش خون عملکرد کبد را کنترل می کند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، سریعا به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو ،پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری های ریوی (مانند آسم، بیماری انسداد ریوی مزمن-COPD، آمفیزم)، مشکلات کبدی مطلع سازید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث گیجی، خواب آلودگی یا باعث تغییرات در بینایی شود. الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) نیز می تواند باعث تشدید آن شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. همچنین هنگام مصرف این دارو ممکن است دچار عدم تحمل الکل شوید. از مصرف نوشیدنی های الکلی نیز خودداری کنید.اگر از ماریجوانا (شاهدانه) استفاده می کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

زنان باید از مصرف نیلوتامید خودداری کنند.همچنین زنان باردار نیز باید از تماس یا مصرف این دارو به صورت تصادفی خودداری کنند. زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. زنان شیرده باید از تماس یا مصرف تصادفی این دارو خودداری کنند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: تستوسترون (پچ، ژل، تزریق)، استروئیدهای آنابولیک (شامل آندروژن ها / آنابولیک ها / پیش سازهای تستوسترون بدون نسخه)، DHEA، فنی توئین، وارفارین.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند عدم تنفس یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید

بهتر است آزمایش یا معاینات پزشکی (مانند آزمایش های عملکرد کبد، آزمایش PSA خون) پیش از درمان و به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. (به بخش توجه نیز مراجعه کنید)

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش