ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تاسیگنا (نیلوتینیب) Tasigna (Nilotinib)

نام های تجاری: تاسیگنا نیلوتیب کیمونیل لوتیگنا نیلوتا نئونیب نیلوتینیب اکتِ نیلوتینیب داروپخش بانولیب (بیشتر)

موارد مصرف

پتاسیگنا برای درمان نوع خاصی از سرطان خون (لوسمی میلوئیدی مزمن) استفاده می شود. نحوه عملکرد این دارو به این شکل است که رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد و یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (150 میلی گرم؛ 200 میلی گرم؛ 50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف نیلوتینیب و در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

در طول مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را توصیه کرده باشد. گریپ فروت می تواند مقدار برخی از داروها را در جریان خون افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو طبق توصیه پزشک، به شکل خوراکی با معده خالی، معمولاً دو بار در روز و با فاصله ۱۲ ساعت مصرف می شود. کپسول را به صورت کامل همراه با آب ببلعید. کپسول ها را باز نکنید، نشکنید یا نجوید. حداقل ۲ ساعت قبل یا ۱ ساعت پس از مصرف دارو، هیچ غذایی نخورید. مصرف این دارو همراه با غذا، میزان دارو را در بدن و همچنین خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد. در صورتی که قادر به بلعیدن کپسول ها نباشید، می توانید کپسول ها را باز کرده و محتویات داخل آن را در ۱ قاشق چایخوری پوره سیب بپاشید و بلافاصله آن را ببلعید (ظرف ۱۵ دقیقه). محتویات کپسول را روی سایر مواد غذایی نپاشید.

در طول درمان با این دارو مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری کرده باشد.

در صورتی که در حال مصرف داروهای آنتی اسید هستید، آن را ۲ ساعت قبل یا بعد از نیلوتینیب مصرف کنید. همچنین اگر از مسدود کننده های H2 استفاده می کنید (مانند سایمتیدین، فاموتیدین) آن را ۱۰ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از نیلوتینیب مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان، تست های آزمایشگاهی و سایر داروهای مصرفی، بستگی خواهد داشت. حتماً نام همه داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بگویید. دوز دارو در کودکان نیز بر اساس اندازه بدنشان تعیین می شود.

دوز دارو و مقدار آن را افزایش ندهید و از آن طولانی تر از مدت زمانی که پزشک تجویز کرده است، مصرف نکنید. با انجام این کار بیماری شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی افزایش می یابند.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد موجود در محتوای کپسول ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، سردرد، خستگی، یبوست و اسهال ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

افرادی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، این خطرات را کاهش خواهد داد.

این دارو عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد که این امر ممکن است منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها شود. این اثر می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. در صورت بروز هر یک از علائم جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع یازید:خستگی شدید، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان، مدفوع خونی/سیاه، ادرار صورتی/ خونی.

نیلوتینیب گاهی به علت تخریب سریع سلول های سرطانی(سندرم لیز تومور)عوارض جانبی ایجاد خواهد کرد. برای کاهش این خطر، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به شما توصیه کند تا مقدار زیادی مایعات بنوشید. در صورت داشتن علائمی از جمله: کمردرد / پهلو (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار دردناک، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم / ضعفعضلانی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند درد شدید معده / شکم، درد انگشتان پا / مفاصل، تورم دست ها / مچ پا / پا، افزایش وزن غیرمعمول / سریع، علائم افزایش قند خون (مانند افزایش تشنگی، ادرار)،علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره (فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی مانند ضربان قلب نامنظم/سربع، سرگیجه شدید، غش کردن، تشنج، علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، مشکل در تکلم، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی)، علائم خونریزی در مغز (مانند سردرد شدید ناگهانی، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی، از دست دادن هوشیاری)، نشانه هایی از بیماری گردش خون (مانند بی حسی / درد در پاها، درد ساق پا هنگام داشتن فعالیت بدنی، کاهش توانایی در راه رفتن، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این دارو به ندرت رخ می دعد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی مانند راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

البته موارد مذکور تمامی علائم این نوع واکنش ها را در برنمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف نیلوتینیب در صورت داشتن آلرژی به آن یا به لاکتوز / گالاکتوز یا هرنوع آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که می تواند منجر به بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری های کبدی، پانکراتیت، بیماری قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، درد قفسه سینه (حمله قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، سکته مغزی (از جمله "مینی سکته مغزی» یا حملات گذرای ایسکمیک)، بیماری گردش خون (بیماری عروق محیطی)، بیماری رگ های خونی (سخت شدن شریان ها / آترواسکلروز، (جراحی معده (مانند گاسترکتومی).

نیلوتینیب همچنین ممکن است باعث ایجاد بیماری تاثیرگزار بر روی ریتم قلب (سندرم کیوتی) شود. این بیماری به ندرت باعث سریع / نامنظم شدن ضربان قلب (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که نیاز به امدادهای فوری پزشکی دارند.

در صورتی که به بیماری های خاصی که در زیر آورده شده است مبتلا باشید یا در حال مصرف داروهای به خصوصی باشید، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش پیدا خواهد کرد. قبل از استفاده از نیلوتینیب، نام تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بگویید. مشکلات قلبی خاصی) مانند نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن، (داشتن سابقه خانوادگیز مشکلات قلبی خاص (سندرم کیوتی، ایست ناگهانی قلب).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به سندرم کیوتی را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / " قرص های آب ") یا داشتن عارضه هایی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از نیلوتینیب با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از انجام جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

نیلوتنیب می تواند افراد را در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید و از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بدون تائید پزشکتان از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه بیماری کبدی، حساسیت بیشتری داشته و رشد و نمو آنها را کند کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالحجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید. برای بررسی عملکرد کبد، قد، وزن و رشد کودکتان، به صورت منظم به پزشک مراجعه کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً سندرم کیوتی، حساسیت بیشتری نشان دهند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از نیلوتینیب نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد شود. هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱۴ روز پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی که برای نوزاد شیرخوار وجود دارد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و ۱۴ روز پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (داروهای بدون نسخه، داروهای با نسخه و محصولات گیاهی) را بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشکتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آن ها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی اسیدها، فلیبانسرین، مسدود کننده های H2) مانند سایمتیدین / فاموتیدین)، مهار کننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول).

سایر داروهایی که می توانند بر روی جذب نیلوتینیب در بدن تأثیر بگذارند و حتی ممکن است بر روی عملکرد نیلوتینیب نیز تأثیر بگذارند عبارتند از: داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و غیره.

علاوه بر نیلوتینیب بسیاری از داروهای دیگر نیز از جمله آمیودارون، دوفتلید، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول، ماکرولیدها آنتی بیوتیک (مانند اریترومایسین) و غیره، منجر به ایجاد سندرم کیوتی می شوند.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد، این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند بررسی رشد و نمو برای کودکان، شمارش کامل سلول های خونی، سطح الکترولیت، عملکرد کبد، سطح لیپاز، سطح اسید اوریک، کلسترول و سطح قند خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی، کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر کمتر از ۲ ساعت قبل یا ۱ ساعت بعد از غذا خوردن است، آن را مصرف نکنید. همچنین اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همواره همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش