ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نیمودیپین Nimodipine

نام های تجاری: نیمالایز نیموتاپ سروتاپ نموتان نیمودیپین جی.ای.اس نیمودیپین آلتان نیموتوپ (بیشتر)

موارد مصرف

از نیموديپين براي كاهش مشكلات ناشي از نوع خاصي از خونريزي در مغز (خونريزي تحت عنكبوتیه- SAH) استفاده مي شود. بدن به طور طبیعی با باریک کردن رگ خونی باعث کند شدن جریان خونریزی می شود.

با این حال، هنگامی که خونریزی در مغز وجود دارد، توقف جریان خون باعث آسیب بیشتر به مغز می شود. تصور می شود که نیمودیپین با شل کردن رگ های خونی باریک در نزدیکی منطقه خونریزی فعالیت می کند تا خون بتواند راحت تر جریان یابد. این اثر باعث کاهش آسیب مغزی می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

نیمودیپین طبق دستور پزشک معمولاً طی 4 روز پس از شروع خونریزی در مغز معمولاً هر 4 ساعت، 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف می شود.

اگر از نوع قرص این دارو استفاده می کنید،همراه با یک لیوان آب کامل (8 اونس / 240 میلی لیتر) آن را مصرف کنید، مگر اینکه پزشک نظر دیگری داشته باشد. بعد از مصرف این دارو حداقل 10 دقیقه دراز نکشید. قرص را کامل ببلعید و آن را خرد نکنید.

اگر از نوع کپسول این دارو استفاده می کنید، طبق دستور پزشک به صورت خوراکی آن را مصرف کنید. کپسول را به طور کامل ببلعید.

اگر بلع کپسول به طور کامل ممکن نیست می توانید کپسول را فشار داده و مایع داخل آن را با سرنگ خارج نمایید و سپس ازطریق دهان یا لوله بینی و معده آن را مصرف نمایید.

محتوای کپسول را با مایعات دیگر مخلوط نکنید. با این کار تاثیر دارو از بین می رود، همینطور از تزریق دارو خودداری نمایید.

اگر از فرم مایع (محلول خوراکی) این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از دستگاه اندازه گیری مخصوص به دقت اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا می تواند منجر به عدم دریافت دارو در میزان مناسب شود.

 برخی از انواع این دارو در یک سرنگ خوراکی پر شده با دوز دقیق موجود است. فرم مایع نیز از طریق لوله ای به معده (لوله بینی _ معده) وارد می شود. اگر این دارو را از طریق لوله معدی مصرف می کنید، از پرستار راهنمایی های لازم در مورد نحوه مصرف صحیح آن را بخواهید.

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه به دستور پزشک عمومی یا پزشک داروخانه باشد. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد جزئیات بیشتر را از پزشک خود یا پزشک داروخانه بخواهید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.مصرف دارو را به صورت منظم ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی دارید،جزئیات بیشتر را از پزشک یا داروساز خود بخواهید

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. این دارو معمولاً به مدت 2 تا 4 هفته مصرف می شود. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. اگر مصرف دارو خیلی زود قطع شود، امکان وخامت شرایط بیمار وجود دارد.

در صورت تشدید شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خمیازه، سرگیجه، سبکی سر، گرگرفتگی یا تورم مچ پا می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: بیهوش شدن، ضربان قلب آهسته / سریع، درد شدید شکم، نفخ معده، عدم توانایی در اجابت مزاج بیش از 3 روز، حالت تهوع / استفراغ شدید، تغییرات بینایی، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا سایر مسدود کننده های کانال کلسیم دی هیدروپیریدینی (مانند آملودیپین، نیفدیپین)یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: درد قفسه سینه / حمله قلبی اخیر، فشار خون پایین، آسیب دیدگی سر اخیر، بیماری کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه، یا تورم مچ پا / پا حساسیت بیشتری نشان می دهند. سرگیجه می تواند خطر زمین خوردن را در شخص افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از:داروهای فشار خون بالا (مانند مسدود کننده های بتا از جمله پروپرانولول و متوپرولول، مهار کننده های ACE مانند بنازپریل و انالاپریل)، سایر مسدود کننده های کانال کلسیم (مانند دیلتیازم، وراپامیل).

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود و به دنبال آن بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به: آپالوتامید، سایمتیدین، ​​آنزالوتامید، ایووسیدنیب، لوماکافتور، میتوتان، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، مخمرهای سنت جان، داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، و غیره اشاره کرد.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند. به پزشک داروخانه اطلاع دهید که از چه محصولی استفاده می کنید و نحوه استفاده بی خطر از آن را بپرسید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد، فشار خون، ضربان قلب) هر از چند گاهی برای کنترل پیشرفت یا بررسی عوارض جانبی انجام می شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش