ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اوفو (نینتدانیب) Ofev (Nintedanib)

نام های تجاری: اوفو وارگاتف نینتدانیب اسیلات

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از بیماری ریه (فیبروز ریوی ایدیوپاتیک- IPF، بیماری بینابینی ریه) استفاده می شود. هر دو نوع بیماری ریه باعث زخم و سفت شدن ریه ها می شود و نفس کشیدن را دشوار می کند. نینتدانیب ممکن است به کاهش سرعت بیماری ریه کمک کند.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (100 میلی گرم ؛ 150 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز (با فاصله حدود 12 ساعت) از طریق خوراکی و غذا مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

کپسول را کامل ببلعید آن را خرد نکنید یا نجوید زیرا این دارو طعم تلخی دارد.

بهترین نتیجه در اثر مصرف منظم دارو حاصل می شود، به همین منظور، هر روز آنرا در همان ساعت مصرف کنید.

در صورت بدتر شدن شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، کاهش اشتها و کاهش وزن می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. اسهال، حالت تهوع و استفراغ می تواند مداوم و یا شدید باشد. در صورت بروز این علائم، پزشک باید مایعات بیشتری بنوشد و داروهای تجویز اسهال، حالت تهوع و استفراغ را تجویز کند.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیش از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است فشار خون شما را با دارو کنترل کند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی یا خونریزی غیرمعمول، سرفه و گرفتگی قفسه سینه، علائم مشکلات کبدی (مانند ادرار تیره، زردی چشم / پوست) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه، فک و بازوی چپ، تعریق غیر معمول)، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، مشکلات بینایی ناگهانی، مشکل در تکلم)، درد ناگهانی و شدید کمر یا سردرد، درد شدید معده و شکم، تورم شکم پزشک خود را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را، خصوصاً: بیماری کبدی، بیماری قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی)، فشار خون بالا، لخته شدن خون، مشکلات خونریزی، رگ های خونی (مانند آنوریسم) یا پارگی / شکستگی آئورت یا سایر عروق خونی)، جراحی اخیر شکم، ناراحتی های معده / روده (مانند زخم، بیماری دیورتیکول) به پزشک یاپزشک داروخانه اطلاع دهید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید. نینتدانیب ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم) سوال کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که آیا نینتدانیب به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که می توانند باعث خونریزی و کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، مسکن ها مانند ایبوپروفن / ناپروکسن، "داروهای رقیق کننده خون" مانند وارفارین / دابیگاتران)

آسپیرین در صورت استفاده با این دارو می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک شما را به مصرف آسپیرین با دوز کم برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولاً در دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) راهنمایی کرده است، باید آن را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما توصیه کند. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

سایر داروها می توانند در از بین بردن نینتانیب از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر روی عملکرد نینتدانیب تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفامپیسین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

سیگار کشیدن سطح خون این دارو را کاهش می دهد. اگر سیگار می کشید یا اخیراً سیگار را ترک کرده اید، به پزشک خود بگویید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایشات و یا آزمایشات پزشکی (مانند فشار خون، آزمایش عملکرد کبد) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش