ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیالورونیداز و تراستوزوماب Hyaluronidase & Trastuzumab

نام های تجاری: هرسپتین هایلکتا هرسپتین اس سی

موارد مصرف

از تراستوزوماب برای درمان نوع خاصی از سرطان پستان استفاده می شود که یک ماده (پروتئین HER2) را در بدن بیش از حد تولید می کند. تراستوزوماب به دسته ای از داروها که به عنوان آنتی بادی های مونوکلونال شناخته می شوند تعلق دارد. با کند کردن یا توقف رشد سلول های سرطانی عمل می کند. همچنین این دارو حاوی هیالورونیداز است که به بدن کمک می کند تراستوزوماب تزریق شده در زیر پوست را جذب کند. این داروها مشابه سایر داروهای تراستوزوماب از جمله تراستوزوماب امتانسین یا تراستوزوماب وریدی نیستند و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق آهسته زیر پوستی توسط پزشک، طی 2 تا 5 دقیقه، معمولاً هر 3 هفته یک بار تجویز می شود. این دارو در ران تزریق می شود و هر بار محل تزریق و سمت آن تغییر می کند تا آسیب زیر پوست کاهش یابد.

دوز مصرفی این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

ممکن است با تزریق وریدی واکنش‌های آلرژیک جدی، در عرض 24 ساعت پس از دریافت دوز رخ دهد. نظارت دقیق می تواند خطر را کاهش دهد. در صورت وجود علائمی مانند تب، لرز، گرگرفتگی، سردرد، تهوع/استفراغ، سرفه، درد قفسه سینه، مشکل تنفسی، خارش/تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه، ضعف، یا احساس ضعف از پزشک کمک بخواهید.

پزشک ممکن است داروهای دیگری (مانند استامینوفن، دیفن هیدرامین) را تجویز کند که قبل از هر دوز مصرف کنید تا از عوارض جانبی جدی جلوگیری شود. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت انجام دهید.

عوارض جانبی

قرمزی/تحریک در محل تزریق، اسهال، درد عضلانی/مفاصل/کمر، درد معده/شکم، مشکل خواب، زخم های دهان و از دست دادن اشتها می تواند رخ دهد. سردرد، حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است بعد از 24 ساعت پس از تزریق رخ دهد. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این اثرات، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشکتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد استخوان، بی حسی/ گزگز، تغییرات ذهنی/خلقی، ضربان قلب سریع/ تپنده فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: ضعف در یک طرف بدن، مشکل در صحبت کردن، تغییرات بینایی، گیجی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی شما را برای مبارزه با عفونت ها کاهش و همینطور ممکن است احتمال ابتلا به عفونت جدی (به ندرت کشنده) را افزایش دهد یا هر عفونت موجود را تشدید کند. در صورت وجود هر گونه علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً پزشک خود را مطلع سازید.

این دارو معمولاً می تواند باعث ایجاد راش هایی شود که معمولاً جدی نیستند. با این حال، ممکن است نتوانید آن را از یک راش نادر که می تواند نشانه یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز هرگونه راش فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به تراستوزوماب یا هیالورونیداز، تراستوزوماب دروکستکان، یا تراستوزوماب امتانسین؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی در موارد: عفونت فعلی/اخیر، مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، ضربان نامنظم قلب)، فشار خون بالا، مشکلات ریوی، درمان های قبلی سرطان (از جمله پرتودرمانی) مطلع سازید.

مصرف این دارو می تواند احتمال ابتلا به عفونت ها را افزایش دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که عفونت هایی واگیردار دارند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

پیش از انجام هر گونه ایمن سازی/واکسیناسیون به پزشک متخصص خود بگویید که از تراستوزوماب استفاده می کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزای استنشاقی) خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه را تشدید کند. از رانندگی کردن خودداری کنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

 افراد مسن ممکن است در هنگام مصرف این دارو در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی) باشند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از تراستوزوماب نباید باردار شوید. تراستوزوماب ممکن است به جنین آسیب برساند. در زمان مصرف این دارو و تا 7 ماه پس از قطع درمان، در مورد انواع وسایل قابل اعتماد کنترل بارداری سوال کنید. اگر باردار شدید، فوراً در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. در حین استفاده از این دارو و تا 7 ماه پس از قطع درمان، پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرفمی کنید (از جمله داروهای با نسخه/بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

تراستوزوماب بسیار شبیه تراستوزوماب دروکستکان و تراستوزوماب امتانسین است. هنگام استفاده از این دارو، از تراستوزوماب دروکستکان یا تراستوزوماب امتانسین استفاده نکنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش‌های تشخیصی/پزشکی (مانند آزمایش‌های قلب، شمارش کامل خون، فشار خون) در طول مصرف دارو انجام می شود. زنان در سنین باروری نیز ممکن است نیاز باشد قبل از شروع درمان آزمایش بارداری انجام دهند. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را به طور منظم انجام دهید.

دوز فراموش شده

مهم است که هر دوز از این دارو را طبق برنامه دریافت کنید. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، فوراً از پزشک خود یا پزشک داروخانه بخواهید تا یک برنامه دوز جدید را تعیین کند.

نگهداری

قابل نگهداری نیست. زیرا این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش