ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدرالازین Hydralazine

نام های تجاری: هیدراپرس آپو-هیدرالازین جمپ-هیدرالازین هیدرالازین هیدروکلراید لیولازین (بیشتر)

موارد مصرف

از هیدرالازین به تنهایی یا همراه با دارو های دیگر در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید. این دارو از دسته ی داروهای گشادکننده عروق می باشد. که با کاهش انقباضات عروق باعث تسهیل جریان خون در رگ ها می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید دو الی چهار بار در روز به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.ممکن است پزشک دارو را با دوز پایین شروع کرده و به آرامی دوز آن را افزایش دهد.بنابراین با دقت از دستورات پزشک پیروی کنید.
این دارو برای بیشترین اثرگذاری نیاز به مصرف منظم دارد.بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.همچنین به مصرف دارو حتی در زمان بهبود علائم ادامه دهید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علائمی از بیماری ندارند. دارو برای شروع اثرگذاری به یک الی دو هفته زمان، نیاز دارد.
مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید زیرا ممکن است بعضی علائم با قطع ناگهانی دارو بدتر شوند.همچنین ممکن است لازم باشد تا دوز مصرفی شما به آرامی کاهش یابد.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن وضعیتتان، پزشک خود را در جریان قرار دهید.(برای مثال فشار خون شما در آزمایشات روزانه افزایش پیدا کرده است.)

عوارض جانبی

سر درد، ضربان قلب تند یا تپش قلب ،از دست دادن اشتها ،حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه میتواند از عوارض مصرف دارو باشد، تا زمانی که بدن به آن عادت کند.در صورت بدتر شدن علائم و یا تداوم آنها با پزشک خود مشورت کنید.
برای کاهش خطر سرگیجه، به آرامی از جای خود هنگام نشستن یا دراز کشیدن برخیزید.


به یاد داشته باشید که پزشک با باور بر اینکه منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است این دارو را برای شما تجویز کرده.بسیاری از افرادی با مصرف این دارو، عوارض جانبی جدی ای را تجربه نکرده اند.
این دارو به ندرت باعث مشکلات عصبی می شود. با این حال در صورت احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است برای بهبود علائم، مکمل های ویتامین B6 (پیریدوکسین) را تجویز کند.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خستگی شدید، درد یا تورم مفاصل، جوش در بینی و گونه ها، تورم غدد، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار خونین یا صورتی)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، کبودی یا خونریزی آسان بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، فک یا بازوی چپ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
بروز واکنش جدی آلرژیک به این محصول نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک، از جمله: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
مواردی که ذکر شد، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی دیگر به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت حساسیت به این دارو یا حساسیت به موارد دیگر، پزشک خود را قبل از مصرف دارو، در جریان قرار دهید.همچنین این محصول می تواند شامل عناصر غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک ویا مشکلات دیگر شود.برای اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص : مشکلات قلبی (مانند بیماری های عروق کرونر، حمله قلبی اخیر، بیماری روماتیسمی دریچه میترال قلب)، اختلالات رگهای خونی، سکته قبلی و مشکلات کلیوی مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا تاری دید شود. الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند باعث تشدید سرگیجه شود.تا زمانی که از امن بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد،اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.مصرف الکل را محدود کنید و در صورت مصرف ماریجوانا با پزشک خود صحبت کنید.
نام تمام محصولاتی ای که مصرف میکنید را قبل ازانجام جراحی به پزشک و یا دندان پزشک ارائه دهید. (محصولاتی از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی)
ممکن است افراد مسن نسبت به عوارض این دارو به خصوص سرگیجه که احتمال زمین خوردن را افزایش می دهد حساسیت بیشتری نشان دهند.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
با وجود انتقال دارو از شیر مادر به نوزاد احتمال آسیب دیدن نوزاد شیرخوار اندک است. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی هیدرالازین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است منجر به تداخل دارویی شوند عبارتند از: مهار کننده های MAO (ایزوکارباکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین).
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش ضربان قلب یا فشار خون و یا بدتر شدن نارسایی های قلبی شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید.( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن.)

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی ای مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.علائم سوء مصرف دارو می تواند شامل سرگیجه شدید، غش کردن، گرگرفتگی، درد قفسه سینه، فک یا بازوی چپ، ضربان قلب نامنظم باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
در حین مصرف این دارو از انجام آزمایشات پزشکی دوره ای ( شمارش کامل سلول های خونی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.
فشار خون خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید و کنترل فشار خون خود را بیاموزید و همچنین نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش