ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروموفون Hydromorphone

نام های تجاری: دیلائودید اکسالگو دیلائودید-اچ پی

موارد مصرف

این دارو برای کمک به تسکین درد های نسبی تا شدید مصرف می شود. هیدرومورفون متعلق به دسته ای از داروها که به عنوان مسکن های افیونی شناخته می شوند می باشد. این دارو در مغز به گونه ای است که چگونگی واکنش بدن و پاسخ به درد را تغییر می دهد.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف هیدرومورفون و پیش از هر بار مصرف مجدد این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید..

این دارو باید به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. اگر حالت تهوع داشته باشید، ممکن است مصرف این دارو همراه غذا کمک کننده باشد. همچنین از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد راه های دیگر کاهش حالت تهوع (مانند دراز کشیدن به مدت 1 تا 2 ساعت با کمترین حرکت سر) سوال کنید.

در نوع شربت این دارو، مقدار دارو باید با دقت و از دستگاه اندازه گیری دارو برای اندازه گیری دقیق دوز تجویز شده سنجیده شود. از قاشق های معمول استفاده نکنید زیرا ممکن است مقدار دارو مغایر با میزان دوز تجویز شده باشد. دوز شربت هیدرومورفون را بر حسب میلی گرم (میلی گرم) با دوز میلی لیتر (میلی لیتر) اشتباه نگیرید. اگر از نحوه صحیح اندازه گیری دوز مصرفی مطمئن نیستید با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید. اگر شربت به حالت لخته درآمده است، بطری را قبل از مصرف هر دوز به خوبی تکان دهید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. دوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید. طبق دستورالعمل پزشک خود، دارو را به روش مناسب قطع کنید.

داروهای ضد درد (مسکن ها) درصورتی بهتر اثر می گذارند که با بروز اولین علائم درد مصرف شوند. اگر صبر کنید تا درد شدیدتر شود، دارو ممکن است به خوبی تاثیر نگذارد.

گاهی در صورتی که درد مداوم باشد (مانند دردهای ناشی از سرطان)، پزشک مصرف داروهایی بر پایه مخدر را تجویز می کند. در این مورد، این دارو می تواند برای کاهش درد ناگهانی (اثر بخشی سریع) مصرف شود. مسکن های دیگری (مانند ایبوپروفن، استامینوفن) نیز ممکن است تجویز شوند. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد مصرف صحیح و قابل اطمینان هیدرومورفون با سایر داروها سوال کنید.

در صورت وجود درد مداوم (مانند سرطان)، پزشک ممکن است شما را به استفاده از داروهای مخدر طولانی مدت نیز راهنمایی کند. در این صورت، این دارو فقط در صورت لزوم می تواند برای درد ناگهانی (پیشرفت غیرمنتظره) استفاده شود. سایر داروهای تسکین دهنده درد (مانند استامینوفن، ایبوپروفن) نیز ممکن است تجویز شود. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد استفاده ایمن از هیدرومورفون با سایر داروها سوال کنید.

حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عوارض شود، بنابراین لازم است ابتدا میزان دوز دارو به تدریج کاهش یابد. در صورت بروز علائم مانند بی قراری، تغییرات ذهنی / خلقی (از جمله اضطراب، مشکل خواب، فکر خودکشی)، آبریزش چشم، آبریزش بینی، حالت تهوع، اسهال، تعریق، دردهای عضلانی یا ناگهانی، تغییر در رفتار سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه خود اطلاع دهید.

مصرف طولانی مدت این دارو می تواند باعث کاهش اثر آن شود. اگر دارو دیگر اثر سابق خود را ندارد با پزشک خود صحبت کنید.

اگر چه این دارو در بسیاری از موارد کمک کننده است اما می تواند اعتیاد آور نیز باشد. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر ممکن است افزایش یابد. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. از پزشک خود یاپزشک داروخانه برای اطلاع ازجزئیات سوال کنید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سبکی سر، گیجی، خواب آلودگی، تعریق، گرگرفتگی یا خشکی دهان می توانند از عوارض این دارو باشند. برخی از این عوارض جانبی ممکن است بعد از مدتی از مصرف این دارو کاهش یابد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای جلوگیری از یبوست، غذاهای فیبردار بخورید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از پزشک داروخانه در مورد نوع مناسب ملین سوال کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: قطعی تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک، گیجی، توهم)، درد شدید معده / شکم، مشکل در ادرار کردن، علائم مشکل درغده فوق کلیه (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیرمعمول، کاهش وزن) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: بیهوش شدن، تشنج، تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / مشکل در بیدار شدن فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف هیدرومورفون، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری(مانند حساسیت به هیدروکدون)، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند سولفیت) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات مغزی (مانند ضربه به سر، تومور، تشنج)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، آپنه خواب، بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD)، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلالات روحی / خلقی (مانند گیجی، افسردگی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، مشکلات معده / روده (مانند انسداد، یبوست، اسهال) به دلیل عفونت، فلجی ایلئوس، دشواری درادرار کردن (مانند بزرگ شدن پروستات)، بیماری کیسه صفرا، بیماری لوزالمعده (پانکراتیت)، تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)، مشکل خاص ستون فقرات (کیفوسکولیوز)، مشکل غده فوق کلیه (مانند بیماری آدیسون) مطلع کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

نوع شربت این دارو ممکن است حاوی شکر باشند. در صورت ابتلا به دیابت، یا هر بیماری دیگری که شما را ملزم به محدودیت یا اجتناب از این مواد در رژیم غذایی خود می کند، احتیاط کنید. در مورد مصرف صحیح این محصول از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، کلیه مواد دارویی مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید .

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی و تنفس آرام / کم عمق حساسیت بیشتری نشان دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. درباره خطرات و فواید دارو با پزشک خود گفتگو کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. اگر کودک دچار خواب آلودگی غیرمعمول، مشکل در تغذیه یا مشکل تنفس می شود، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولات که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای مسکن خاص (ترکیبات افیونی آگونیست / آنتاگونیست مانند پنتازوسین، نالبوفین، بوتورفانول)، نالترکسون.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شود، احتمالا خطر بروز عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / سرگیجه) افزایش می یابد. در صورت استفاده از سایر محصولات مانند سایر داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلانی (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، پزشک خود یا پزشک داروخانه را مطلع کنید.

برچسب روی تمام داروهای خود را مطالعه کنید (مانند داروهای آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی مواد خواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را بپرسید.

این دارو ممکن است برروی نتایج آرمایش های تشخیصی (از جمله سطح آمیلاز / لیپاز) اثرگذاشته و احتمالاً باعث نتایج کاذب آزمایشی شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل: تنفس کند / کم عمق، ضربان قلب آهسته، کما.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. تجویز آن خلاف قانون می باشد.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای بیماری دیگری استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما را به این کار راهنمایی کند. در این صورت ممکن است داروی دیگری لازم باشد .

از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد مصرف نالوکسان برای سوء مصرف مواد افیونی سوال کنید. در مورد علائم سوء مصرف مواد افیونی و نحوه درمان آن به خانواده یا اعضای خانه خود آموزش دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. همچنین از نگهداری آن در حمام خودداری کنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش