ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدره آ (هیدروکسی اوره) Hydrea (Hydroxyurea)

نام های تجاری: هیدره آ دروکسیا مایلوسل سایتودروکس آپو-هیدروکسی اوره هیدروکسی اوره مداک گلوریا سیکلوس (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای افراد مبتلا به کم خونی داسی شکل جهت کاهش دفعات بحرانی دردناک یا نیاز به انتقال خون استفاده می شود. برخی از مارک های این دارو همچنین برای درمان انواع خاصی از سرطان (مانند لوسمی میلوژن مزمن، کارسینوم سلول سنگفرشی) استفاده می شوند.

اَشکال دارویی

  • کپسول خوراکی (200 میلی گرم؛ 300 میلی گرم؛ 400 میلی گرم؛ 500 میلی گرم)؛
  • قرص خوراکی (100 میلی گرم؛ 1000 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف این دارو، بروشور اطلاعات دارو را از پزشک داروخانه بخواهید. سؤالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صوزت خوراکی به همراه غذا یا بدون غذا طبق تجویز پزشک، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. دوز دارو براساس وزن، وضعیت پزشکی، نتایج آزمایش و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. اگر تعداد سلول های خونی خیلی کم باشد، درمان برای مدت کوتاهی متوقف می شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

از افزایش دوز دارو یا مدت زمان مصرف تجویز شده خودداری کنید. زیرا در این صورت وضعیت سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

در صورت مصرف نوع کپسول دارو، کل آن را میل کنید و از خردکردن، جویدن و باز کردن کپسول ها پرهیز کنید.

در صورت مصرف نوع قرص دارو، آن را با یک لیوان آب میل کنید. با تجویز پزشک، قرص را از روی شیار آن تقسیم کنید. اگر در خوردن قرص مشکل دارید، قرص کامل یا خرد شده را در یک قاشق چایخوری با مقدار کمی آب حل کرده و فوراً قورت دهید.

قبل و بعد از دست زدن به دارو یا ظرف آن، دست ها را بشویید. شما یا مراقبتان، هنگام استفاده از این دارو یا ظرف آن، باید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. اگر پودر قرص یا کپسول ریخت، آن را بلافاصله با دستمال کاغذی مرطوب پاک کرده و در یک ظرف بسته مانند کیسه پلاستیکی دور بریزید و محل را بلافاصله با آب و صابون تمیز کنید. از عدم تنفس پودر قرص یا کپسول اطمینان حاصل شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را حمل کنند یا گرد و غبار (پودر) قرص ها / کپسول ها را تنفس کنند.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، زخم های دهان، اسهال یا یبوست ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. زشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر را کاهش دهد.

در صورت بروز هریک از این عوارض جانبی جدی، مانند مشکلات پوستی (مانند زخم، تیره / سیاه / قرمز شدن پوست)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، توهم)، تشنج، تنگی نفس، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلالات خون / مغز استخوان (مانند سرکوب مغز استخوان، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی، کم خونی)، عفونت HIV، سطح بالای اسید اوریک در خون، پرتودرمانی مطلع سازید.

هیدروکسی اوره احتمال ایجاد عفونت یا تشدید آن را بیشتر می کند. از تماس با افرادی که ممکن است باعث شیوع مواردی مانند آبله مرغان، سرخک یا آنفولانزا شوند، خودداری کنید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر یا وجود درمعرض عفونت، با پزشک خود مشورت کنید.

بدون تجویز پزشک خود، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزشهای تماسی خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری نشان دهند.

اثرگذاری این دارو بر اسپرم مشخص نیست. اگر قصد پدر شدن را دارید، در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از هیدروکسی اوره نباید باردار شوید. هیدروکسی اوره ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. مردانی که همسرشان درسنین باروری می باشد، هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 سال پس از قطع درمان و همچنین زنان در سنین باروری هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، باید در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سؤال کنند. اگر باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

هیدروکسی اوره به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دیدانوزین، نالیدیکسیک اسید، استاوودین.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند و نتایج کاذب را به دنبال داشته باشد. از مطلع بودن پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان در مورد مصرف دارو، اطمینان حاصل کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف عبارتند از: تورم / پوسته پوسته شدن دست و پا.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه/کبد) باید به صورت دوره ای انجام شوند تا پیشرفت درمان کنترل یا عوارض جانبی بررسی شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی حفظ شوند.

پزشک شما ممکن است مصرف اسیدفولیک در هنگام مصرف هیدروکسی اوره را به دلیل خطر کم خونی تجویز کند. جزئیات بیشتر را از پزشک خود بپرسید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش