ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروکسی زین Hydroxyzine

نام های تجاری: ویستاریل ای ان اکس آتاراکس تدازین ویستاریل آی ام هایزین ویستاجکت-50 ریزین هیدروکسی زین-خوارزمی هیدروکسی زین-عماد هیدروکسی زین-اکسیر هیستازد هیدروکسی زین هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

هیدروکسی زین

هیدروکسی زین برای درمان خارش ناشی از حساسیت مصرف می شود. این دارو نوعی آنتی هیستامین است و با جلوگیری از تاثیر یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن هنگام واکنش آلرژیک تولید می کند، اثر می گذارد. هیدروکسی زین همچنین ممکن است برای مدت کوتاهی جهت درمان اضطراب یا کمک به احساس خواب آلودگی یا آرامش قبل و بعد از جراحی استفاده شود.

هیدروکسی زین

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً سه یا چهار بار در روز، طبق دستورالعمل پزشک بصورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف کنید. در نوع شربت این دارو، مقدار دارو باید با دقت و توسط دستگاه اندازه گیری دارو برای اندازه گیری دقیق دوز تجویز شده سنجیده شود. از قاشق های معمول استفاده نکنید زیرا ممکن است مقدار دارو مغایر با میزان دوز تجویز شده باشد.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. در کودکان، دوز تجویزی نیز بر اساس وزن آنها تعیین می شود. دوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید، یبوست یا خشکی دهان می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای از بین بردن خشکی دهان، آب نبات (بدون قند) سفت یا یخ بمکید، آدامس (بدون قند) بجوید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند بی قراری، گیجی، توهم)، لرزش، مشکل در ادرار کردن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

هیدروکسی زین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف هیدروکسی زین، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به سیتریزین یا به لوو استیریزین و غیره) یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید .

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات تنفسی (مانند آمفیزم، آسم)، فشار زیاد چشم (گلوکوم)، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، تشنج، مشکلات معده / روده (مانند زخم، انسداد)، تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید)، مشکل در ادرار کردن (به عنوان مثال، به دلیل بزرگ شدن پروستات) مطلع کنید.

هیدروکسی زین ممکن است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT می تواند به ندرت باعث ضربان قلب سریع / نامنظم سریع (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراجعه به پزشک نیاز دارد.

اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از مصرف هیدروکسی زین، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید و در صورت وجود هر یک از شرایط زیر: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب) آنها را مطلع کنید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. که خطر بروز آن  ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا وجود شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد نحوه صحیح و بی خطر مصرف هیدروکسی زین از  پزشک خود سوال کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه وخواب آلودگی را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از انجام عمل جراحی، کلیه مواد دارویی  مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

نو ع شربت این دارو ممکن است حاوی شکر / یا الکل باشند. در صورت ابتلا به دیابت، بیماری کبد یا هر بیماری دیگری که شما را ملزم به محدودیت یا اجتناب از این مواد در رژیم غذایی خود می کند، احتیاط کنید. در مورد مصرف صحیح و بی خطر این محصول از پزشک یا پزشک داروخانه سوال کنید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری نشان دهند. این دارو اغلب به جای خواب آلودگی می تواند در کودکان خردسال هیجان ایجاد کند.

هیدروکسی زین

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، گیجی، یبوست، مشکل در ادرار کردن یا طولانی شدن QT حساسیت بیشتری نشان دهند. خواب آلودگی و گیجی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط  درموارد ضروری  مصرف شود. درباره خطرات و فواید دارو با پزشک خود گفتگو کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت مصرف سایر داروهای خواب آور مانند مسکن درد افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا سایر آنتی هیستامین ها (مانند دیفن هیدرامین، پرومتازین) پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را مطالعه کنید (مانند داروهای آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی مواد خواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را بپرسید.

از مصرف آنتی هیستامین های دیگر روی پوست (مانند کرم دیفن هیدرامین، پماد، اسپری) خودداری کنید زیرا ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی شود.

هیدروکسی زین شباهت زیادی به سیتریزین و لوو استیریزین دارد. هنگام استفاده از هیدروکسی زین از این داروها استفاده نکنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی (از جمله آزمایش پوست آلرژی، سطح کورتیکواستروئیدهای ادرار) اثر بگذارد و احتمالاً باعث نتایج کاذب آزمایشی می شود. از مطلع بودن پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توط شما اطمینان حاصل کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل: خواب آلودگی شدید و تشنج باشد. در کودکان، ممکن است قبل از خواب آلودگی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند بی قرار، تحریک پذیری) ایجاد شود.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری کنید. نوع های شربت این دارو را منجمد نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش