ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروکلروتیازید و تریامترن Hydrochlorothiazide & Triamterene

نام های تجاری: هیدروکلروتیازید و تریامترن دیازید ماکسزید ماکسزید-25 تریامترن-اچ تریامترن-اچ-تدافارم تریامترن-اچ-سبحان (بیشتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولا یکبار در روز، همراه  با غذا و یا بدون غذا به صورت  خوراکی مصرف گردد. بهتر است از مصرف این دارو 4 ساعت قبل از زمان خواب خودداری کنید تا از بیدار شدن برای ادرار جلوگیری کنید.

اگر داروهای خاصی نیز برای کاهش کلسترول خود مصرف می کنید (رزین های متصل به اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول)، این محصول را حداقل 4 ساعت قبل یا حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از این داروها مصرف کنید.

دوز  مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود  

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هروز در یک زمان خاص مصرف کنید. مصرف این دارو را تا پایان دوره  تجویز شده ادامه دهید، حتی پس از بهبودی علائم نباید قطع شود. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

در صوت پایداربودن یا تشدید حال بیمار (به عنوان مثال میزان فشار خون افزایش می یابد)، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، سردرد یا ناراحتی معده از علائم مصرف این  دارو می تواند  باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده ، زیرا او بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این محصول ممکن است باعث از دست رفتن مقدار زیادی آب و نمک در بدن شود (کمبود آب بدن). در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن، مانند خشکی دهان، تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، سرگیجه و سبکی سر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه  از عوارض جدی مانند : غش کردن، گرفتگی عضلات و ضعف، ضربان قلب آهسته، سریع، نامنظم، کاهش بینایی، چشم درد، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن اگر به تریامترن یا هیدروکلروتیازید حساسیت دارید، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: دیابت، نقرس، سطح بالای پتاسیم در خون، بیماری کلیه (از جمله سنگ کلیه)، بیماری کبد، لوپوس، سرطان پوست مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می تواند خطر ایجاد سبکی سر یا از دست دادن جدی آب بدن (کمبود آب) را افزایش دهد. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کمبود آب بدن، مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک خلاف این امر تجویز کند.

اگر دیابت دارید، این محصول ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است پزشک نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

این دارو می تواند سطح پتاسیم خون تاثیر بگذارد، بنابراین قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا نمک های حاوی پتاسیم، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو ممکن است حساسیت را نسبت به آفتاب بیشتر کند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد، به خصوص اگر مدت طولانی آن را مصرف کنید. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از سولاریوم و چراغ های خورشید خودداری کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی، تاول های پوستی و قرمزی یا مشاهده خال های پوستی و ضایعات جدید یا تغییر یافته، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به اثرات این دارو، به ویژه سرگیجه، یا افزایش سطح پتاسیم خون حساس تر باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال تریامترین به شیر مادر مشخص نیست. هیدروکلروتیازید به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است آسیبی به نوزاد شیرخوار وارد کند.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دوفتیلید، لیتیوم، سایر داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را افزایش دهند (مانند اسپیرونولاکتون، آمیلوراید، سیکلوسپوری.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند فشار خون را افزایش دهند یا تورم را تشدید کنند. (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) به پزشک داروخانه خود بگویید که از چه محصولی استفاده می کنید و نحوه استفاده بی خطر از آن را بپرسید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی (از جمله عملکرد پاراتیروئید) تداخل ایجاد کند، احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی / تشخیصی (مانند آزمایش عملکرد کلیه و بررسی سطح پتاسیم خون، معاینات پوستی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

فشار خون خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید. نحوه کنترل فشار خون خود را بیاموزید و نتایج را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش