ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروکلروتیازید و لیزینوپریل Hydrochlorothiazide & Lisinopril

نام های تجاری: زستورتیک پرینزاید لیزونکس-اچ لیزینوپریل/هیدروکلروتیازید-عبیدی

موارد مصرف

Hydrochlorothiazide & Lisinoprilهیدروکلروتیازید و لیزینوپریل

از این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این محصول حاوی دو دارو است: لیزینوپریل و هیدروکلروتیازید. لیزینوپریل نوعی مهار کننده ACE است و باعث انبساط رگ های خونی می شود تا خون بتواند راحت تر در رگ ها جریان یابد. هیدروکلروتیازید یک "قرص آب" (مدر) است که باعث افزایش تولید ادرار شده و در نتیجه به بدن کمک کند تا از شر نمک و آب اضافی خلاص شود. این دارو هنگامی استفاده می شود که یک دارو به تنهایی نتواند فشار خون را کنترل کند. همچنین ممکن است پزشک ابتدا مصرف این داروها را به صورت جداگانه و سپس محصول ترکیبی آنها تجویز کند. پس از شروع این دارو، مصرف داروهای جداگانه (لیزینوپریل و / یا هیدروکلروتیازید) را ادامه ندهید.

Hydrochlorothiazide & Lisinoprilهیدروکلروتیازید و لیزینوپریل

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف این دارو و در هر بار مصرف مجدد برگه اطلاعات دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک، معمولاً یک بار در روز( صبح) و به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر این دارو باعث تکرر ادرار شد، بهتر است آن را حداقل 4 ساعت قبل از خواب بخورید تا از بیدار شدن برای ادرار جلوگیری کنید.

اگر از داروهای دیگری که برای کاهش کلسترول هستند استفاده می کنید (رزین های متصل به اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول)، لیزینوپریل / هیدروکلروتیازید را حداقل 4 ساعت قبل یا حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از استفاده از این داروها مصرف کنید.

دوز مصرفی این دارو بر اساس عارضه پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی دارید، مصرف این دارو را تا زمان تجویز شده ادامه دهید چرا که بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

درصورت تداوم یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید (مانند بالا ماندن سطح فشار خون یا افزایش آن).

عوارض جانبی

با سازگاری بدن با دارو ممکن است سرگیجه، سبکی سر، خستگی و سردرد ایجاد شود. همچنین سرفه خشک نیز ممکن است در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، بهتر است به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده، بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Hydrochlorothiazide & Lisinoprilهیدروکلروتیازید و لیزینوپریل

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: غش کردن، علائم سطح بالای پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب کند / نامنظم)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، کاهش بینایی و درد چشم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) و نمک / مواد معدنی شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن یا از دست دادن مواد معدنی، از جمله تشنگی شدید، خشکی دهان، گرفتگی عضلات / ضعف، ضربان قلب تند / کند / نامنظم و گیجی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین بندرت ممکن است این محصول باعث ایجاد مشکلات جدی کبدی (احتمالاً کشنده) شود. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره و بلافاصله به مرکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عوارض پوستی)، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به لیزینوپریل یا هیدروکلروتیازید یا به سایر مهارکننده های ACE (مانند کاپتوپریل، بنازپریل) ؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

 همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه واکنش آلرژیک شامل تورم صورت / لبها / زبان / گلو (آنژیوادم)، استفاده روشهای تصفیه خون (مانند آفرز LDL، دیالیز)، درمان حساسیت به نیش زنبورعسل / زنبور، نقرس، لوپوس، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، سرطان پوست، مطلع سازید.

Hydrochlorothiazide & Lisinoprilهیدروکلروتیازید و لیزینوپریل

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می تواند خطر ایجاد سبکی سر یا کمبود جدی آب بدن را افزایش دهد. در صورت بروز اسهال یا استفراغ طولانی مدت، به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از کمبود آب بدن، مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک شما را در این زمینه راهنمایی کند.

در صورت ابتلا به دیابت، این محصول ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد. قند خون خود را طبق دستورالعمل ها به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است پزشک برای کنترل دیابت، داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تجویز کند.

این دارو ممکن است حساسیت به آفتاب را افزایش دهد. همچنین می تواند موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست نیز شود، به خصوص اگر مدت طولانی آن را مصرف کنید. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتار خودداری کنید. از استفاده از سولاریوم و چراغ های آفتابی خودداری کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت ایجاد آفتاب سوختگی، تاول های پوستی / قرمزی یا مشاهده خال های پوستی / ضایعات جدید یا تغییر یافته، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این محصول ممکن است بر سطح پتاسیم بدن نیز تأثیر بگذارد. پیش از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

قبل از انجام جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای دارای نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه و تغییر در مقدار ادرار (مشکلات کلیوی) حساسیت بیشتری نشان دهند.

استفاده از این دارو به دلیل خطر آسیب به جنین، در دوران بارداری توصیه نمی شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال لیزینوپریل به شیر مادر مشخص نیست. اما هیدروکلروتیازید به شیر مادر منتقل می شود، ولی بعید است آسیبی به نوزاد شیرخوار وارد کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، دوفتیلید، داروهای خاصی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند و خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند اورلیموس، سیرولیموس)، لیتیوم، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (مانند ARBs از جمله لوزارتان / والسارتان، قرص های جلوگیری از بارداری حاوی دروسپیرنون) و ساکوبیتریل.

Hydrochlorothiazide & Lisinoprilهیدروکلروتیازید و لیزینوپریل

برخی از داروها دارای موادی هستند که می توانند باعث افزیش فشار خون یا تشدید نارسایی قلبی شوند. پزشک داروخانه را در جریان داروهای مصرفی خود(به ویژه محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) قرار دهید و درمورد نحوه استفاده ایمن آن ها، از او بپرسید.

این دارو ممکن است در نتایج برخی آزمایش هایتشخیصی (مانند آزمایش عملکرد پاراتیروئید) تداخل ایجاد کند. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان در جریان مصرف این دارو قرار دارند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود می توانند به عملکرد بهتر این دارو کمک کند (مانند ورزش، ترک سیگار و رژیم کم کلسترول و کم چربی). برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی(مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم، معاینات پوستی) در طول مصرف این دارو انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

در طول مصرف این دارو فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را مرتباً بررسی کنید. از نحوه کنترل و اندازه گیری فشار خون خود در خانه اطلاع یابید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش