ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروکلروتیازید و والسارتان Hydrochlorothiazide & Valsartan

نام های تجاری: کو-دیووان بایووالزاکس-اچ پانامیکس والزودک-اچ سی تی والتیزاید رنیوان اچ والیدروک دیووان- اچ سی تی (بیشتر)

موارد مصرف

Hydrochlorothiazide & Valsartan

این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا می تواند به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک کند. این فرآورده حاوی دو داروی والسارتان و هیدروکلروتیازید است. والسارتان نوعی مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین (ARB) است و فعالیت خود را با شل کردن رگ های خونی جهت روان سازی جریان خون انجام می دهد. هیدروکلروتیازید نیز نوعی "قرص آب" (ادرار آور) است که باعث می شود بدن ادرار بیشتری دفع کند و نیز به بدن کمک می کند تا از شر نمک و آب اضافی خلاص شود.

Hydrochlorothiazide & Valsartan

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از این دارو و هر بار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو طبق دستور پزشک بصورت خوراکی، و معمولاً برای یک بار در روز به همراه غذا یا بدون آن مصرف شود. اما اگر این دارو باعث تکرر ادرار شود، بهتر است آن را حداقل 4 ساعت قبل از خواب مصرف کنید تا از بیدار شدن برای دفع ادرار جلوگیری کند.

همچنین اگر از داروهای خاص دیگری (رزین های متصل به اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول) برای کاهش کلسترول خود استفاده می کنید، لوزارتان/هیدروکلروتیازید را حداقل 4 ساعت قبل یا حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از مصرف این داروها استفاده کنید.

دوز مصرفی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی در صورت احساس بهبودی به مصرف این دارو ادامه دهید. زیرا اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت (مثلاً در صورت افزایش فشار خون یا ثابت ماندن فشار بالا ) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

با سازگاری بدن با دارو ممکن است سرگیجه، سبکی سر اتفاق بیفتد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی برخیزید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. زیرا بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Hydrochlorothiazide & Valsartan

این محصول ممکن است باعث کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت شود. در صورت داشتن علائم کم آبی یا عدم تعادل الکترولیت، از جمله: تشنگی شدید، خشکی دهان، گرفتگی عضلات/ضعف، ضربان قلب سریع/آهسته/نامنظم، گیجی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت وجود هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: غش، کاهش بینایی، درد چشم، علائم افزایش سطح پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته/نامنظم)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، در صورت حساسیت به والسارتان یا هیدروکلروتیازید و یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. زیرا این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را ازسابقه پزشکی خود به خصوص: نقرس، بیماری کلیوی، بیماری کبد، لوپوس، کم آبی، سطح بالای پتاسیم در خون، سرطان پوست مطلع سازید.

Hydrochlorothiazide & Valsartan

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا (شاهدانه) آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می تواند خطر سرگیجه یا کم آبی بدن را افزایش دهد. در صورت بروز اسهال یا استفراغ طولانی مدت به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد.

در صورت ابتلا به دیابت، این محصول ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد. قند خون خود را به طور منظم طبق دستور پزشک بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. زیرا پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

این دارو ممکن است بدن را نسبت به آفتاب حساس تر کند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد، به خصوص اگر از آن را برای مدت طولانی استفاده کنید. برای اینکار باید مدت زمانی که باید در معرض آفتاب باشید را محدود کنید و از اتاق های برنزه کننده و لامپ های آفتابی اجتناب کنید. همچنین در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت بروز آفتاب سوختگی، تاول/قرمزی پوست، یا مشاهده هر گونه خال/ضایعات پوستی جدید یا تغییر یافته، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این محصول ممکن است بر سطح پتاسیم بدن تأثیر بگذارد. بنابراین قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص سرگیجه و تغییر مقدار ادرار (مشکلات کلیوی) حساسیت بیشتری داشته باشند.

همچنین مصرف این دارو در دوران بارداری به دلیل خطر آسیب رساندن به جنین داخل رحم توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست. اما هیدروکلروتیازید می تواند وارد شیر مادر می شود، البته بعید است که به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه­ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

از برخی محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند می توان به : آلیسکیرن، دوفتیلید، لیتیوم، داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح پتاسیم خون شوند (مانند مهارکننده های ACE از جمله بنازپریل/لیسینوپریل، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون) اشاره کرد.

Hydrochlorothiazide & Valsartan

برخی از محصولات معمولاً دارای ترکیباتی هستند که می توانند باعث افزایش فشار خون شوند یا نارسایی قلبی را تشدید کنند. بنابراین به پزشک داروخانه خود اطلاع دهید که می توان از چه محصولاتی (به خصوص محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، کمک‌های رژیمی یا NSAID‌ها مانند ایبوپروفن/ناپروکسن) استفاده کرد و نیز در مورد نحوه استفاده ایمن و صحیح این داروها سوال کنید.

این دارو ممکن است با نتایج آزمایش­های تشخیصی خاصی (از جمله عملکرد پاراتیروئید) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث ایجاد اشتباه در نتایج آزمایش شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل سرگیجه شدید، غش باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییرات سبک زندگی مانند ورزش کردن، ترک سیگار و خوردن یک رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی ممکن است اثربخشی این دارو را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی و/یا پزشکی (مانند میزان پتاسیم، عملکرد کلیه، معاینات پوستی) در حین مصرف این دارو انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

هنگام مصرف این دارو، فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید. یاد بگیرید که چگونه فشار خون خود را کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر به زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش