ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروکلروتیازید و کیناپریل Hydrochlorothiazide & Quinapril

نام های تجاری: کینارتیک اکورتیک

موارد مصرف

Hydrochlorothiazide and Quinapril

این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این محصول حاوی دو داروی هیدروکلروتیازید و کیناپریل است. کیناپریل به دسته ای از داروهای شناخته شده به عنوان مهارکننده های ACE تعلق دارد و با شل کردن رگ های خونی برای راحت تر شدن جریان خون فعالیت می کند. هیدروکلروتیازید نیز متعلق به دسته ای از داروها است که بعنوان نوعی "قرص آب" (ادرار آور) شناخته می شوند و باعث می شود بدن ادرار بیشتری دفع کند و نیز به آن کمک می کند تا از شر نمک و آب اضافی خلاص شود.

Hydrochlorothiazide and Quinapril

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از کیناپریل/ هیدروکلروتیازید و هر بار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک بصورت خوراکی، و معمولاً برای یک بار در صبح به همراه غذا یا بدون آن مصرف شود. اما اگر این دارو را خیلی نزدیک به زمان خواب مصرف کنید، ممکن است لازم باشد برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید. پس بهتر است این دارو را حداقل 4 ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی در صورت احساس بهبودی به مصرف این دارو ادامه دهید. زیرا اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند.

همچنین ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به اثربخشی کامل این محصول دست یابید.

این محصول معمولاً حاوی منیزیم است که ممکن است در جذب برخی داروها اختلال ایجاد کند. بخش تداخلات دارویی را ببینید و برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین اگر از داروهای خاص دیگری (رزین های متصل به اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول) برای کاهش کلسترول خود استفاده می کنید، این محصول را حداقل 4 ساعت قبل یا حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از مصرف این داروها استفاده کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت (مثلاً در صورت افزایش فشار خون یا ثابت ماندن فشار بالا ) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

با سازگاری بدن با دارو ممکن است خستگی، سردرد، سرگیجه یا سبکی سر و نیز سرفه خشک اتفاق بیفتد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی برخیزید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. زیرا بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Hydrochlorothiazide and Quinapril

این محصول ممکن است باعث کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت شود. در صورت وجود علائم کم آبی یا عدم تعادل الکترولیت، از جمله: تشنگی شدید، خشکی دهان، گرفتگی عضلات/ضعف، ضربان قلب سریع/آهسته/نامنظم، گیجی، کاهش ادرار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جدی، از جمله: علائم مشکلات کلیوی (مانند به عنوان تغییر در مقدار ادرار)، علائم افزایش سطح پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته/نامنظم)، غش، کاهش بینایی، درد چشم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این دارو به ندرت می تواند باعث بروز بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. در صورت داشتن علائم آسیب کبدی، مانند: تهوع/استفراغی مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده/شکم، زردی پوست/ چشم، ادرار تیره، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، در صورت حساسیت به کیناپریل یا هیدروکلروتیازید یا سایر مهارکننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)؛ یا به تیازیدها (مانند کلروتیازید)؛ و یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. زیرا این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را ازسابقه پزشکی خود به خصوص: سابقه بروز یک واکنش آلرژیک شامل تورم صورت/لب ها/زبان/گلو (آنژیوادم)، روش های تصفیه خون (مانند آفرزیس LDL، دیالیز)، نقرس، مشکلات کلیوی، بیماری کبد، کم آبی، عدم تعادل مواد معدنی درمان نشده (مانند بالا یا پتاسیم کم)، لوپوس، سرطان پوست مطلع سازید.

Hydrochlorothiazide and Quinapril

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا (شاهدانه) آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می تواند خطر سرگیجه یا کم آبی بدن را افزایش دهد. در صورت بروز اسهال یا استفراغ طولانی مدت به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد.

این دارو ممکن است بدن را نسبت به آفتاب حساس تر کند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد، به خصوص اگر از آن را برای مدت طولانی استفاده کنید. برای اینکار باید مدت زمانی که باید در معرض آفتاب باشید را محدود کنید و از اتاق های برنزه کننده و لامپ های آفتابی اجتناب کنید. همچنین در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت بروز آفتاب سوختگی، تاول/قرمزی پوست، یا مشاهده هر گونه خال/ضایعات پوستی جدید یا تغییر یافته، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این محصول ممکن است بر سطح پتاسیم بدن تأثیر بگذارد. بنابراین قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت ابتلا به دیابت، این محصول ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد. قند خون خود را به طور منظم طبق دستور پزشک بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. بنابراین در صورت بروز علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی/ادرار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.زیرا پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص سرگیجه و تغییر مقدار ادرار (مشکلات کلیوی) حساسیت بیشتری داشته باشند.

همچنین مصرف این دارو در دوران بارداری به دلیل خطر آسیب رساندن به جنین داخل رحم توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه­ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

از برخی محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند می توان به : آلیسکیرن، دوفتیلید، لیتیوم، تزریق طلا، ساکوبیتریل، داروهای خاصی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند/خطر عفونت را افزایش می‌دهند (مانند اورولیموس، سیرولیموس)، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم خون را افزایش دهند (مانند ARBها از جمله لوزارتان/والزارتان، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون) اشاره کرد.

Hydrochlorothiazide and Quinapril

این محصول حاوی منیزیم است که می تواند با توانایی بدن در جذب برخی داروها تداخل ایجاد کند، به خصوص اگر آنها را در یک زمان مصرف کنید. این داروها شامل آنتی بیوتیک های کینولون (مانند سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین)، آنتی بیوتیک های تتراسایکلین (مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین)، داروهای تیروئید (مانند لووتیروکسین) و داروهای پوکی استخوان (بیس فسفونات ها مانند آلندرونات) هستند. البته این فهرست شامل تمام داروها نمی شود. از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید که چه مدت بین مصرف دوزها باید صبر کنید و چه زمانی باید داروهای خود را مصرف کنید.

برخی از محصولات معمولاً دارای ترکیباتی هستند که می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. بنابراین از پزشک داروخانه بپرسید که می توان از چه محصولاتی (به خصوص محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، کمک‌های رژیمی یا NSAID‌ها مانند ایبوپروفن/ناپروکسن) استفاده کرد و نیز در مورد نحوه استفاده ایمن و صحیح این داروها سوال کنید.

در صورت تزریق داروی ضدحساسیت برای درمان نیش زنبور/حشرات (حساسیت زدایی) در کنار مصرف کیناپریل/هیدروکلروتیازید، ممکن است واکنش بسیار جدی اتفاق بیفتد. بنابراین قبل از مصرف هرگونه دارویی مطمئن شوید که همه پزشکان می دانند از چه داروهایی استفاده می کنید.

این دارو ممکن است با نتایج آزمایش­های تشخیصی خاصی (از جمله عملکرد پاراتیروئید) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث ایجاد اشتباه در نتایج آزمایش شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل : سرگیجه شدید، ضعف و غش باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییرات سبک زندگی مانند ورزش کردن، ترک سیگار و خوردن یک رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی ممکن است اثربخشی این دارو را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی و/یا پزشکی (مانند میزان سدیم و پتاسیم، عملکرد کلیه، معاینات پوستی) در حین مصرف این دارو انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام مصرف این دارو، فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را به طور مرتب چک کنید. یاد بگیرید که چگونه فشار خون و نبض خود را در خانه بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر به زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش