ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیدروکورتیزون موضعی Hydrocortisone Topical

نام های تجاری: بتا-اچ سی آلا کورت آکوانیل-اچ سی کورتینیل کورتیسوب هیدروکورتیزون-عماد هیدروکورتیزون-حنان کورتیزون-5 درمارست همراه با ضد خارش درمتکس-اچ سی جینکورت اینستاکورت لوسیون ایتچ-ایکس لوکوئید پندل سارنول-اچ سی بهکورت هیدروکورتیزون بهسا هیدروکورتیرون ناژو پماد وست کورت (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع بیماری های پوستی (به عنوان مثال، گزش حشرات، تماس با بلوط / پیچک سمی، اگزما، درماتیت، آلرژی، عارضه های پوستی، خارش بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان، خارش مقعدی) استفاده می شود. هیدروکورتیزون، تورم، خارش و قرمزی را که طی عوارضی ایجاد می شود را کاهش می دهد. این دارو نوعی کورتیکواستروئید با قدرت کمتر است.

اَشکال دارویی

  • کرم موضعی (0.5٪؛ 1٪؛ 2.5٪؛ بوتیرات 0.1٪؛ پروتیت 0.1٪؛ والرات 0.2٪)؛
  • ژل موضعی (1٪ ؛ 10٪) ؛
  • کیت موضعی (2٪ با نرم کننده)؛
  • لوسیون موضعی (1٪ ؛ 2.5٪ ؛ 2٪ ؛ بوتیرات 0.1٪)؛
  • پماد موضعی (0.5٪؛ 1٪؛ 2.5٪؛ بوتیرات 0.1٪؛ والرات 0.2٪)؛
  • محلول موضعی (1٪ ؛ 2.5٪ ؛ بوتیرات 0.1٪)؛
  • اسپری موضعی (1٪)؛
  • استیک موضعی (1٪)

زمان و نحوه مصرف

محصولات هیدروکورتیزون زیادی در دسترس است. بسیاری از آنها را می توان بدون نسخه پزشک خریداری کرد. برخی از محصولات نیاز به نسخه پزشک دارند. در مورد انتخاب بهترین محصول برای شخص با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

از این دارو فقط روی پوست استفاده کنید. با این حال، از آن در صورت و زیر بغل استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شده است. برخی از محصولات جهت استفاده در پوست سر طراحی شده اند. برای استفاده صحیح از این محصولات، دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را دنبال کنید.

قبل از استفاده دست های خود را بشویید و خشک کنید. ناحیه آسیب دیده را تمیز و خشک کنید. اگر از لوسیون یا کف استفاده می کنید، درست قبل از استفاده آن را خوب تکان دهید. اگر از اسپری استفاده می کنید، بسته محصول را بررسی کنید تا ببینید آیا لازم است قبل از هر بار استفاده، قسمت های مختلفی را درتماس با دارو قرار دهیم.

مقدار کمی دارو به ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی مالش دهید، معمولاً حداکثر 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک یا بسته بندی محصول. مقدار و طول درمان به نوع بیماری بستگی دارد.

از باندپیچی کردن، پوشاندن و پیچاندن محل درمان توسط دارو، مگر اینکه توسط پزشک و به دستور پزشک باشد خودداری کنید. در صورت استفاده در محل پوشک یا در نزدیکی آن، از پوشک های تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید.

پس از استفاده از دارو، دستان خود را بشویید، مگر اینکه ناحیه تحت درمان دست های شما باشد. از مصرف این دارو در چشم، بینی یا دهان خودداری کنید. درصورت تماس با این قسمت ها آن را با آب فراوان بشویید. در صورت بروز واکنش پوستی، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شخص تجویز شده است لذا از آن برای مدت طولانی تر از زمان نوشته شده در بسته بندی محصول یا تجویز شده توسط پزشک خودداری کنید.

اگر وضعیت شما پس از 7 روز ادامه یافت یا بدتر شد یا فکر می کنید امکان بروز بیماری جدی تری وجود دارد، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سوزش، سوزش، تحریک، خشکی یا قرمزی در محل استفاده ممکن است ایجاد شود. آکنه، رشد غیرمعمول مو، "برجستگی مو" (فولیکولیت)، نازک شدن پوست / تغییر رنگ آن، یا ایجاد علائم کششی می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اگر ناحیه تحت درمان شروع به خونریزی کرد، یا اگر از این محصول برای خارش مقعدی استفاده می کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورت ابتلا به بیماری خاصی، قبل از استفاده از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در صورت خارش قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنان همراه با ترشحات واژن، قبل از استفاده از این محصول با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت وجود عفونت یا زخم در ناحیه مورد معالجه، از آن استفاده نکنید. با استفاده از این دارو، عفونت های پوستی می توانند بدتر شوند. در صورت عدم بهبودی یا بوجود آمدن قرمزی، تورم یا تحریک سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان نسبت به اثرات جانبی داروی کورتونی حساسیت بیشتری نشان میدهند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست. داروهای مشابه در صورت استفاده از به صورت خوراکی به شیر مادر منتقل می شوند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلالات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو برای شرایط فعلی شخص شما تجویز شده است لذا بدون تجویز پزشک معالج از آن برای سایر مشکلات مشابه استفاده نکنید.

تمام معاینات منظم پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

به اطلاعات دارویی روی بسته دارو مراجعه کنید،در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش