ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیسترلین Histrelin

نام های تجاری: ساپرلین ال آ وانتاس ساپرلین ایمپلنت هیسترلین

موارد مصرف

از هیسترلین در درمان سرطان پیشرفته پروستات استفاده می شود. همچنین این دارو نوعی درمان به شمار نمی رود. بیشتر انواع سرطان پروستات برای رشد و گسترش به هورمون تستوسترون نیاز دارند. هیسترلین باعث کاهش میزان تستوسترون بدن شده و رشد سلول های سرطانی را کاهش و یا متوقف می کند و به تسکین علائمی مانند ادرار دردناک / دشوار کمک می کند. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این درمان صحبت کنید.

همچنین در کودکان از هیسترلین برای درمان بلوغ زودرس (بلوغ مرکزی زودرس) استفاده می شود. این دارو کمک می کند تا رشد سریع غیر طبیعی استخوان ها کاهش یابد تا قد و سرعت رشد نزدیک به حد طبیعی باشد و علائم زودرس بلوغ را متوقف یا معکوس کند (مانند رشد موی پستان / شرمگاهی در دختران، رشد موی شرمگاهی در پسران). هیسترلین با کاهش میزان تستوسترون در پسران و استروژن در دختران عمل می کند. این دارو تا زمانی که پزشک تصمیم بگیرد زمان بلوغ رسیده است مورد استفاده قرار می گیرد.

اَشکال دارویی

کاشت زیرپوستی (50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

برگه راهنمای دارو را مطالعه بفرمایید و اگر سوالی برایتان پیش آمد، از پزشک خود بپرسید.

پزشک با جراحی کاشت دارو را در زیر پوست بازو انجام می دهد، این داروی کاشته شده در طول 12 ماه به آهستگی و به طور مداوم هیسترلین را در خون آزاد می کند. بعد از 12 ماه، پزشک داروی کاشته شده را برداشته و یک کاشت جدید را جایگزین می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

باید باند را در تا مدتی روی محل جراحی نگه دارید تا محل برش جراحی بهبود یابد. محل بریدگی را تمیز و خشک نگه دارید. بعد از عمل 24 ساعت از استحمام و شنا خودداری کنید. همچنین به مدت 7 روز پس از عمل از انجام هرگونه وزنه برداری سنگین، ضربه زدن به محل بریدگی یا فعالیت های بدنی خودداری کنید.

در زمان شروع مصرف این دارو ممکن است علائم جدید یا شدیدتری ایجاد شود. این پاسخ طبیعی بدن به این دارو است. چنین علائمی باید پس از ماه اول درمان بهبود یابد. دخترانی که برای بلوغ زودرس تحت درمان قرار می گیرند، ممکن است متوجه خونریزی واژینال یا افزایش اندازه پستان یا موهای شرمگاهی خود شوند. پسراني كه براي بلوغ زودرس تحت درمان هستند نیز ممكن است متوجه افزايش موي شرمگاهی شوند. در صورت ادامه یا تشدید علائم پس از 1 ماه به پزشک خود اطلاع دهید.

در ابتدای درمان سرطان پروستات ممکن است علائم تشدید شوند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: درد استخوان، بی حسی / گزگز / ضعف بازوها / پاها، خون در ادرار، ادرار دردناک / دشوار، ضعف غیرمعمول، عدم توانایی در حرکت. اگر مبتلا به سرطان پروستات هستید که به استخوان گسترش یافته یا به دلیل انسداد در ادرار مشکل ایجاد کرده است، ممکن است نیاز به نظارت دقیق توسط پزشک داشته باشید، به خصوص هنگامی که برای اولین بار درمان را شروع می کنید.

عوارض جانبی

ممکن است تحریک در محل کاشت (مانند کبودی، درد، قرمزی)، نوسانات خلقی یا سردرد ایجاد شود. در افرادی که از این دارو برای سرطان پروستات استفاده می کنند، گرگرفتگی، افزایش تعریق، تعریق شبانه، خستگی، تورم مچ پا / پا یا یبوست ایجاد می شود. در دخترانی که از این دارو برای اوایل بلوغ استفاده می کنند، حساسیت به لمس در سینه یا خونریزی غیرطبیعی واژن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به ندرت، ممکن است حساسیت / تورم سینه در مردان و پسران در اثر کاهش سطح تستوسترون ایجاد شود. کوچک شدن بیضه ها و کاهش میل / توانایی جنسی نیز ممکن است در مردان رخ دهد. در صورت بروز این عوارض با پزشک خود صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا بر این باور است که منافع آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اگر این دارو را برای درمان سرطان پروستات استفاده می کنید، در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله درد جدید / تشدید درد استخوان، شکستگی سریع استخوان، افزایش تشنگی / ادرار بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، ضربان تند قلب / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، ضعف در یک طرف بدن، اختلال در گفتار، تشنج سریعاً یه فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

به ندرت، اختلال بسیار جدی در غده هیپوفیز (آپوپلکسی هیپوفیز) با داروهای مشابه، معمولاً در 2 هفته اول پس از شروع درمان، گزارش شده است. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بسیار جدی، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: سردرد شدید ناگهانی، تغییرات شدید ذهنی / خلقی شدید (به عنوان مثال، گیجی شدید، اختلال در تمرکز)، تغییرات بینایی، استفراغ شدید، غش کردن.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا دارو های مشابه(به عنوان مثال، لوپرولید) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. زیرا ممکن است این دارو دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به دیابت، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی)، سکته مغزی، کلسترول بالا، تشنج مطلع سازید.

اگر از این دارو برای سرطان پروستات استفاده می کنید، در صورت مصرف طولانی مدت، ممکن است هیسترلین باعث تضعیف استخوان ها شده و خطر بروز پوکی استخوان را افزایش دهد. قبل از استفاده از این دارو، در صورت ابتلا به پوکی استخوان یا داشتن هر یک از فاکتورهای زیر در پوکی استخوان، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید: مصرف طولانی مدت الکل، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی پوکی استخوان و شکستگی استخوان ها، مصرف داروهای خاص (از جمله کورتیکواستروئیدها) مانند پردنیزون، برخی از داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین).

هیسترلین ممکن است باعث ایجاد عارضه ای شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ایجادضربان قلب تند / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله باید به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

ابتلا به عارضه ای خاص یا مصرف داروهایی که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، می تواند خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. قبل از مصرف هیسترلین، پزشک یا داروساز خود را در جریان تمام داروهای مصرفی خود قرار دهید و در صورت ابتلا به هر یک از عارضه های زیر به پزشک خود اطلاع دهید: برخی عارضه های قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. همچنین ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های مدر") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ نیزافزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از هیسترلین با پزشک خود صحبت کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

این دارو نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد. زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. در مورد استفاده از روش های مطمئن کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این محصول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

مصرف خوراکی این داروی کاشتی ممکن است خطرناک باشد. اگر کسی آن را بلعیده و علائم جدی مانند عدم تنفس یا اختلال در آن دارد، با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. 

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند سطح تستوسترون خون، آزمایش خون PSA در صورت استفاده برای سرطان پروستات، تستوسترون خون / سطح استرادیول، قد، سن استخوان در صورت استفاده برای بلوغ زودرس، گلوکز خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت انجام تصویربرداری های پزشکی (رادیوگرافی، MRI)، ایمپلنت هیسترلین تحت تأثیر قرار نگرفته یا بر نتایج این آزمایشات تأثیری نمی گذارد. این ایمپلنت در تصویر برداری با اشعه ایکس نیز نشان داده نمی شود. با این حال، مطمئن شوید که پرسنل رادیولوژی و تمام پزشکان شما از وجود آن اطلاع دارند.

دوز فراموش شده

به ندرت ممکن است ایمپلنت از بالای بازو خارج شود. اگر این اتفاق افتاد یا فکر می کنید چنین اتفاقی افتاده، با پزشک خود تماس بگیرید. تمام قرارهای ملاقات را انجام دهید تا پزشک از کار و کاشت ایمپلنت اطمینان حاصل کند.

برای کمک به جلوگیری از فراموش کردن دوز مصرف آن، تقویم خود را علامت گذاری کنید تا از زمان کاشت بعدی خود مطلع شوید.

نگهداری

این دارو قبل از کاشت، باید در یخچال نگهداری شود. آن را در معرض نور قرار ندهید و از یخ زدن آن جلوگیری کنید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش